تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

امامزاده ازناو کجاست ؟

رادیو جوان - همه اهنگ های ایرانی مجاز و غیرمجاز لس آنجلسیتلگرام بدون فیلتر - تله پلاس 24دانلود از یوتیوب
امامزاده ازناو (امامزاده عین و غین)
در ۴۰ کیلومتری شهر فامنین و بر بلندای تپه ای در جنوب شرق روستای ازناو، امامزاده عین و غین( امامزاده ازناو) به چشم می خورد.
امامزاده ازناو یا امامزاده عین و غین مربوط به دوره سلجوقیان است. این اثر در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۳۷۶ با شمارهٔ ثبت ۱۸۶۷ بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
امامزاده عین با پلانی مربع و با ابعاد ۱۰ در ۱۰ متر از آجر ساخته شده و درب ورودی امامزاده در سمت شمال بنا قرار دارد که با تزئینات آجرکاری زیبا در نمای بیرونی، بنا را با طرح های چلیپایی و گلبرگ آراسته اند. نمای داخلی بنای امامزاده عین که به زمان سلجوقی تعلق دارد عاریاز هر گونه تزئیناتی است و ارتفاع این امامزاده به ۱۳ متر می رسد.
در فاصله ۲۰ متری شمال غربی امامزاده عین بنایی دیگر دیده می شود که با نام امامزاده غین می شناسند و فاقد هر گونه کتیبه ای در بناست؛ امامزاده غین را به صورت چهار ضلعی و با مصالحی چون سنگ لاشه و ملات گِل با گنبدی کم خیز ساخته اند. این بقعه را باتوجه به سنگ قبر یافت شده در کنار بنا که بر روی آن اسم امامزاده غین حک شده است به عزالشرف از سادات حسنی نسبت می دهند.
بنای این امامزاده هم به سبک مغولی ساخته شده است در نزدیکی امامزاده قبرهایی دیده می شوند. قبرستان روستا روی همین تپه واقع گردیده است و انواع سنگ قبر ها با خطوط و نقوش مختلف در آن وجود دارد.
آدرس امامزاده ازناو:
امامزاده ازناو یا امامزاده عین و غین در شهرستان همدان، بخش فامنین ـ روستای ازناو واقع شده است.

مشابه

  • روستای ازناو فامنین
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.