تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان
رادیو جوان - همه اهنگ های ایرانی مجاز و غیرمجاز لس آنجلسیتلگرام بدون فیلتر - تله پلاس 24

حقایقی جالب از دنیای عجیب دو قلوها

وقتی دو مرد دوقلوی همسان با دو زن دوقلوی همسان بچه دار شوند از نظر قانونی بچه هایشان عموزاده هستند، اما از نظر ژنتیکی خواهر و برادر هستند!
احتمال دوقلو زایی زنان قد بلند بیشتر است. چون هورمون‌های رشد آن‌ها قوی‌تر است و تخمک‌های بیشتری ایجاد می‌کنند، تقریباً دوبرابر! شاید زنان قدبلند نیازی به خریدن کفش پاشنه بلند نداشته باشند، اما باید دو برابر پوشک بچه بخرند.
احتمالاً در مورد دوقلوهای همسان و غیرهمسان زیاد شنیده اید، اما درباره دوقلوهای آینه‌ای چطور؟ دسته سوم شامل تفکیک تخمک‌های بارور شده در هفته اول باروری می‌شوند. این باعث می‌شود دوقلوها ویژگی‌های معکوسی داشته باشند مثل اینکه یک راست دست و دیگری چپ دست می‌شود.
یکی دیگر از راه‌های شناختن دوقلوهای همسان نافشان است. اما حتماً قبل از نگاه کردن به نافشان از آن‌ها اجازه بگیرید. از آنجا که ناف‌ها جای بریدن بند ناف هستند شبیه نیستند حتی در دوقلوهای همسان.
اثر انگشت هممانند ناف کاملاً ژنتیکی نیست. آن‌ها در هفته هشتم بارداری ایجاد می‌شوند، اما وقتی نوزاد انگشتش را می‌مکد یا می‌مالد تغییر می‌کنند. این تفاوت کار پلیس را در مورد دوقلوهای مجرم آسان می‌کند.
زایمان به خودی خود اصلاً آسان نیست، اما زایمان دوقلوها پیچیده‌تر و مشکل‌تر هم هست. ممکن است کیسه آمینوتیک زودتر پاره شود و نوزادان چند روز یا حتی چند هفته با فاصله از هم متولد شوند.
شاید دوقلوهای همسان بتوانند والدینشان را گول بزنند، اما هرگز نمی‌توانند سگ‌ها را فریب دهند! از آنجا که بوی هر فرد به علت عناصر خارجی مثل غذا یا حتی عفونت فرق می‌کند، حس بویایی سگ‌ها فریب نمی‌خورد.
گاهی دوقلوها هنگام تولد جدا می‌شوند. آن‌هایی که آن قدر خوش شانس هستند تا بعداً دوباره در زندگی یکدیگر را ملاقات کنند، می‌بینند که زندگیشان به طرز عجیبی شبیه هم است. برای مثال، زمینه شغلیشان یکی است یا یک اسم برای بچه هایشان انتخاب کرده اند.
دوقلوها کمتر از ۲% جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند. باور کردن این موضوع وقتی رژه دوقلوها را در روز دوقلوها می‌بینید سخت است، اما آمار اشتباه نمی‌کنند. پس به دوقلوهای اطرافتان افتخار کنید، آن‌ها بسیار کمیابند!
فکر می‌کنید کجای دنیا دوقلوها را بیشتر می‌بینید؟ جواب آفریقاست. تا کنون نرخ تولد دوقلوها در آفریقا از همه جا بیشتر بوده است. به عبارت دیگر ۴۰% دوقلوهای جهان در آفریقا به دنیا می‌آیند.
از سال ۱۹۸۰ تولد دوقلوها دائماً زیاد شده است. در واقع ۷۰% افزایش یافته است. اما چرا؟ درمان‌های باروری علت این افزایش هستند. با کاشت چندین تخمک، احتمال دوقلوزایی افزایش می‌یابد.
اگر دو قلو هستید، احتمال زیادی دارد که دوقلو به دنیا بیاورید، چون این پدیده بیشتر از طرف مادر اتفاق می‌افتد. البته این فقط درمورد دوقلوهای غیرهمسان است.اگر جزء زنانی هستید که واقعاً دوست دارید دوقلو به دنیا بیاورید، شیر و پنیر بیشتر بخورید! طبق تحقیقات، اگر شیر و پنیر زیاد مصرف کنید احتمال بیشتری دارد که دوقلو به دنیا بیاورید. اما بعداً مجبورید دوبرابر هم شیر بدهید.
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.