تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان
رادیو جوان - همه اهنگ های ایرانی مجاز و غیرمجاز لس آنجلسیتلگرام بدون فیلتر - تله پلاس 24

۱۰ دانستنی جالب درباره آمازون

۱. آمازون در اصل داشت می رفت تا کادابرا نامگذاری شود. این مخففی بود برای کلمه آبراکادابرا که در فرهنگ قدیم یک کلمه جادویی به شمار می رفته و آن را دارای قدرت شفادهندگی می دانسته اند. اما ایده این نامگذاری ناکام ماند چون وکیل جف بزوس، به اشتباه این کلمه را cadaver (جسد، لاشه) شنید؛ بلا به دور!
۲. جف بزوس نام آمازون را به دو دلیل برگزید. اولین اینکه بزرگی فروشگاه را برساند (آمازون با جمله معروف “بزرگترین کتاب فروشی دنیا” افتتاح شد) و دوم اینکه در آن موقع، سایت ها اغلب بر اساس حروف الفبا مرتب می شدند.
۳. مساحت انبارهای کالای شرکت آمازون در مجموع بیش از ۷۰۰ برابر مساحت مدیسن اسکوئر گاردن و ۱۰,۰۰۰ برابر مساحت استخرهای شنای هر المپیک است.
۴. اولین کتابی که آمازون فروخت، از گاراژ جف بزوس در جولای ۱۹۹۵ ارسال شد. نام آن مفاهیم سیال و قیاس های خلاقانه بود و موضوع اش، مدل های کامپیوتری برای مکانیسم های بنیادین تفکر.
۵. لوگوی فعلی آمازون طوری طراحی که شده که لبخندی از a تا z را به ذهن متبادر کند و مفهوم اش این است که شرکت قادر است هر چیزی (از a تا z) را به دست هر کسی در هر نقطه ای از دنیا برساند.
۶. تمام کارمندان آمازون، هر دو سال یک بار ۲ روز را به کار در پشت میزهای خدمات به مشتریان می گذرانند، حتی مدیر عامل شرکت. این تمرینی است برای کمک به تمام افراد تا فرآیند خدمت رسانی به مشتریان را درک کنند.
۷. آمازون صاحب ۱۰ درصد تجارت الکترونیک در آمریکای شمالی است. شرکت های Office Depot، اپل، Staples، دل، وال مارت، Sears و Liberty هم روی هم رفته ۱۰ درصد دیگر را صاحب هستند که با سهم آمازون برابری می کند. باقی سهم یعنی ۸۰ درصد بازار برای بیش از ۱,۰۰۰ خرده فروشی دیگری رها است.
۸. سال گذشته، وقتی سایت آمازون برای ۴۹ دقیقه از دسترس خارج شد زیانی معادل ۵.۷ میلیون دلار به این شرکت وارد شد.
۹. هر یک از مشتریان آمازون، ارزشی ۵ برابر مشتریان eBay دارد. یعنی هر خریدار -به طور میانگین- درآمد ۱۸۹ دلار را برای این شرکت به ارمغان می آورد ولی این رقم برای eBay فقط ۳۹ دلار است.
۱۰. در سال ۲۰۰۹ آمازون خرده فروشی آنلاین کفش با نام Zappos را که محبوب ترین در نوع خود میان مردم امریکا بود، با رقم ۱.۲ میلیارد دلار خرید. پیش از آن آمازون با تاسیس سایت Endless سعی کرده بود با Zappos رقابت کند. اما Zappos با تکیه بر کادر خدمت رسانی فوق العاده اش همچنان عالی و متمایز باقی ماند تا اینکه سر انجام جف بزوس را وسوسه کرد تا دست به جیب شود. جالب است بدانید یکی از تماس های مشتریان با Zappos، دقیقا ۵ ساعت و ۲۵ دقیقه و ۳۱ ثانیه طول کشیده. ۵ ساعت و نیم مشاوره و گوش کردن به حرف دل مشتری، فقط برای فروش یک جفت کفش!
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.