تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

نکات کاربردی اشیاء اطراف ما

گاهی اوقات در اطراف مان با وسایلی برخورد می کنیم که یک اجزا یا یک نکته ای دارند که فقط تولید کننده آن می داند دلیل ایجاد آن چیست. در اینجا توضیح برخی از آنها آمده که می خوانیم.

ما هر روز در اطرافمان چیزهایی می بینیم که نمیدانیم واقعا به چه دردی می خورند! بنابراین تصمیم گرفتیم اسرار برخی از کاربرد اشیا را کشف کنیم و آن را با شما به اشتراک بگذاریم!

 

۱- حلقه آویزان پشت پیراه

 

 

سه توضیح قابل قبول برای این حلقه وجود دارد.اولین دلیل از همه روشن تر است: از این حلقهبرای آویزان کردن پیراهن استفاده میشود.
دلیل دوم: این حلقه از زمان یقه های قابل حمل ودستمال گردن به ما رسیده است، ممکن است قصد داشته باشیم کراوات را به شکل خاصیببندیم و آنگاه این حلقه به کمکمان می آید.
دلیل سوم می تواند عاشقانه ترین دلیل کاربرد اشیا باشد. یک دانش آموز در یک دانشگاهآمریکایی، زمانی که با دختر مورد علاقه اش ازدواجکرد برای اینکه نشان دهد او متاهل است، این حلقه را از پیراهن خود حذف کرد.

۲- سیلندر روی کابل برق لپ تاپ

شما به طور قطع زمان استفاده از لپ تاپ متوجه این قطعه شده اید. این وسیله کوچک اما بسیارمهم مهره فریت نامیده می شود.
این دستگاه نویزهای با فرکانس بالا در مدارالکترونیکی را سرکوب می کند. طراحی آن فوق العاده ساده است: در آن نوعی هیدراکسید آهن قرار دارد که کابل در اطرافش پیچیده شده است.

۳- سوراخ کوچک در پنجره هواپیما

 

 

 

برای ساخت پنجره های هواپیما از دو قطعه شیشه پلاستیکی (perspex) استفاده می شود. در حالت عادی شیشه داخلی به دلیل اختلاف قابل توجهی از فشار که بین کابین هواپیما و فضای بیرون وجود دارد می شکند. اما سوراخ کوچک روی  آن اجازه می دهد تا هوا بین کابین و منطقه بین دو لایه حرکت کند و فشار بین آنها را برابر کند.

۴- قسمت آبی پاک کن شما

از هر کسی بپرسید چرا یک قطعه آبی بر روی پاک کن وجود دارد، احتمالا می گویند از آن برای پاک کردن رد خودکار استفاده می شود. اما این کاملادرست نیست، این بخش در ابتدا در نظر گرفته شد تا بتواند کاغذهای ضخیم را پاک کند.

بخش صورتی اغلب می تواند نوشته های روی کاغذ را پاک کند، در حالی که بخش آبی به طور کلی می تواند همه چیز را پاک کند.
تولید کنندگان پاک کن ها به زودی متوجه شدندکه مردم اهداف واقعی آنها را کاملا درک نمی کنندو به همین دلیل شروع به استفاده از بخش آبی پاک کن برای هدف جدید خودشان کردند که جوهر خودکار را پاک کنند. آنها حتی تا آنجا پیشرفتند که بعضی اوقات روی برچسب آنها علامت خودکار چاپ می کنند.

۵-  دکمه های افقی روی پیراهن

 

 

 

چرا دکمه های بالا و پایین پیراهن به صورت افقی هستند، در حالی که بقیه عمودی است؟ یک دلیل منطقی پشت کاربرد اشیا این مدلی وجود دارد. این روش ریشه در این واقعیت دارد که باز شدن دکمه ها در این دو مکان احتمال بیشتری دارد.برای همین یک جا دکمه افقی باعث می شود این احتمال در مقایسه با یک جا دکمه عمودی کمترشود.

۶- حلقه های اضافی روی کفش کتانی

 

 

 

تعداد کمی از مردم به حلقه های اضافی روی کفش های خود توجه می کنند. با این حال، آنهاباید از کاربرد اشیا این چنینی به خوبی استفاده کنند، زیرا در واقع حلقه ها با هدف بسیار مفیدطراحی شده اند.
این حلقه ها کفش را در پای شما تنظیم می کنندو در هنگام ورزش از مالش مچ پای شما بر لبه کفش جلوگیری می کنند

۷- سوراخ موجود در قاشق اسپاگتی

سوراخ موجود در قاشق اسپاگتی برای این طراحی شده است که شما بتوانید در زمان تهیه ماکارونی مقدار مناسب مورد نیاز برای استفاده را اندازه گیری کنید. درست است که بعضی افراد ممکن است بیشتر و بعضی کمتر بخورند، اما سوراخ موجود در قاشق برای اندازه گیری مقدار متوسط ماکارونی است که یک شخص احتمال دارد بخورد.

۸-  جیب کوچک و پرچ روی شلوار جین
این جیب ها اولین بار در سال ۱۸۷۳ در شلوارجین ظاهر شد و برای نگهداری ساعتهای جیبی بود. تا به امروز، هنوز هم به طور رسمی از سوی تولیدکنندگان به عنوان “جیب ساعت” شناخته میشود.

همین طور پرچ روی جیب شلوار جین، نقشی مهمتر از آنچه شما فکر می کنید داشته است. وقتی اولین لباس و شلوار های جین به بازار آمد، کارگران لباس شلوار جین را پوشیدند، اما کار فیزیکی شلوارهایشان را به سرعت از بین می برد.
خوشبختانه، راه حل آن پیدا شد! پرچ هایی روی مناطقی که بیشترین فشار را متحمل می شدند،زده شد و شلوار پرچ دار به موفقیت عظیمی تبدیل شد. همچنان که می بینیم هنوز هم آنها روی شلوارجین وجود دارند.

۹- سوراخ بالای کلاه خود کار

این شایعه وجود دارد که اگر خودکار در گلوی یک فرد فرو رفت سوراخ بالای کلاه خود کار اجازه میدهد هوا در ریه ها جریان داشته باشد. این کاملادرست نیست. اگر چیزی در گلوی شخصی قرارداشته باشد، باعث ایجاد غشای مخاطی درواکنش به جسم خارجی میشود. این شکاف باعث جلوگیری از جذب کلاه خودکار در غشا می شود.

۱۰- اجزایی که همراه با لباس داده می شوند

در توضیح کاربرد اشیا اضافی که همراه لباس داده می شود باید گفت، این قطعه از مواد به معنایاستفاده بر روی لباس شما نیست. آنها را میتوانید با پودر شستشو یا سفید کننده هایمختلف بشویید تا بفهمید لباس های جدید خود شما با کدام مواد شستشو سازگار است و در برابرپاک کننده ها چه واکنشی نشان می دهد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.