تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان
رادیو جوان - همه اهنگ های ایرانی مجاز و غیرمجاز لس آنجلسیتلگرام بدون فیلتر - تله پلاس 24

نامگذاری قارّه های جهان برچه حساب بوده است؟

تا بحال به این فکر کرده اید که نام قاره ای که در آن زندگی می کنید از کجا آمده است؟

به طور کلی هفت قاره در جهان وجود دارد:آفریقا، اروپا، آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی، آسیا، قطب جنوب و اقیانوسیه.

آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی گاهی به عنوان یک قاره آمریکا شناخته می شوند. به طور مشابه، اروپا و آسیا گاهی با هم جمع می شوند تا اوراسیا را تشکیل دهند .

 

بحث های زیادی در مورد تعداد قاره ها در دنیا وجود داشته است، اما بحث های اندکی در مورد این که چگونه قاره ها در مکان اول نامگذاری شده اند وجود دارد.

 

 

 

آفریقا

این نام را می توان به رومیان منتسب کرد که به تونس امروزی اشاره دارد در مورد منشا کلمه “افریقا ” چندین نظریه وجود دارد که برخی از آن ها می گویند که از زبان یونانی و لاتین های دیگر سرچشمه می گیرد و نظریه های دیگری نیز وجود دارند.

این نام گسترش یافت تا منطقه ای بزرگ تر از تونس را در بر گیرد زمانی که چندین استان از جمله تریپلوتین ( استان سابق لیبی ) به افریقا افزوده شدند. گسترش بیشتر این نام توسط اروپایی ها در طول قرون وسطی در زمانی که به دنبال افزایش آگاهی آن ها از افریقا بودند ، تسهیل شد.

 

 

 

اروپا

منشا این نام برگرفته از کلمه لاتین “Europa ” است، که ریشه در زبان یونانی دارد. یک مکتب فکری معتقد است که به اساطیر یونان باستان باز می گردد. در افسانه یونانی، دختر پادشاه فنیقی به نام ققنوس بود. عاشق زئوس شد و سه پسر داشت.

نظریه دیگر، همان طور که ارنست کلین پیشنهاد کرد، نام از ریشه سومری به “Ereb ” منشا گرفته است . ارنست استدلال می کند که سومری ها از این نام برای اشاره به موقعیت نسبی اروپا به بین النهرین، آناتولی، سواحل خاوری، و بوسفور استفاده کردند. بنابراین کلمه ” ” برای اشاره به اروپا به عنوان سرزمینی که خورشید غروب می کند و یا نام کلی تر ” سرزمین غربی ” استفاده می شود.

یونانی ها از کلمه ” اروپا ” برای اشاره به یونان، یعنی منطقه ای که در آن ساکن هستند ، استفاده کرده اند. در دوران مدرن، چیزی که اروپا نامیده می شود به معنای منطقه ای بین یوگسلاوی سابق و ترکیه است. در طول زمان، امروزه به کل اروپا اشاره دارد.

 

 

اقیانوسیه

منشا این اسم نسبتا ساده است. اقیانوسیه از واژه انگلیسی ” اقیانوس ” ناشی می شود که به بدنه بزرگ آب اشاره دارد. اما در نهایت از واژه یونانی “Okeanos ” می آید که به معنی یک بدنه بزرگ آب ( آب و یا رودخانه ) اطراف زمین است .

 

 

آسیا

این نام برگرفته از واژه “Ἀσία’ ” از یونان باستان است. در ابتدا از آن برای اشاره به ساحل شرقی دریای اژه استفاده شد ، اما بعدها برای اشاره به منطقه آناتولی به کار رفت. رومیان قبل از کاربرد گسترده خود از آن برای اشاره به منطقه لیدیان استفاده کردند. معنای عمیق تری می توانست از واژه اژه “Asis ” به معنای گل و یا ” Asu” سامی به معنای روشنایی یا افزایش باشد.

 

 

 

آمریکا

آمریکای شمالی و جنوبی هر دو نام آمریکا را به اشتراک می گذارند. برخی ادعا می کنند که این نام از همتای ایتالیایی وسپوجی نشات می گیرد. از زمانی که اولین بار کارتوگراف باور کرد که کل منطقه یک قاره است به او افتخار می کند.

سرانجام آمریکای شمالی این نام را به تصویب رساند. شخص دیگری فرض کرد که این نام برگرفته از Amerike یا ap Meryk,است ، با توجه به خطی که او دید ، اما شواهد کمی برای حمایت از این نظریه وجود دارد.

منبع: نمناک

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.