تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان
رادیو جوان - همه اهنگ های ایرانی مجاز و غیرمجاز لس آنجلسیتلگرام بدون فیلتر - تله پلاس 24

قوانین بازی ” شاه، دزد، وزیر” چیست؟

بازی ” شاه ، دزد ، وزیر” از آن دسته بازی های گروهی می باشد که گروهی است و به وسایل خاصی نیز احتیاج ندارد.

شاه و وزیر، که با نام های «شاه، دزد، وزیر» و «شاه وزیر بازی» نیز شناخته می شود، یکی از بازی های قدیمی است. این بازی هیجان انگیز را کودکان و بزرگسالان می توانند انجام دهند و از کنار هم بودن لذت ببرند.

 

قوانین بازی

 

 

وسایل مورد نیاز بازی شاه، دزد، وزیر
– ۴ شرکت کننده
– چند تکه کاغذ
– یک خودکار
وجه تسمیه:
نام بازی، از روی مهمترین نقش های بازی انتخاب شده است. یعنی نقش هایی که دارای اهمیت بالایی هستند و در واقع نقش های اساسی بازی هستند. “جلاد” نیز یکی از نقش های اصلی بازی را دارد. اما به طور مرسوم در نام بازی ذکر نمی شود و یکی از ۳ نام ذکر شده اغلب مورد استفاده قرار می گیرد.

معرفی بازی شاه، دزد، وزیر:
شاه، دزد، وزیر یک بازی گروهی است.
این بازی با ۴ بازیکن انجام می شود. ابتدا تکه های هم شکل و کوچکی از کاغذ تهیه می شود و روی هر کدام کلمات شاه، وزیر، جلاد و دزد نوشته می شود و سپس کاغذها به شکل یکسان تا می شود تا کسی از داخل آن خبردار نشود، سپس هر یک از بازیکنان کاغذی را برمی دارند.
وقتی همه کاغذها را برداشتند، هر یک کاغذ خود را پنهان از دیگران می خواند تا از سِمَت خود آگاه شود. فعلاً غیر از شاه کسی نامش را لو نمی دهد.
شاه رو به دیگران می گوید: «وزیر من کیست؟» آنگاه وزیر هم با نشان دادن کاغذ، خود را به شاه معرفی می کند. سپس شاه می گوید: «دزد را از میان این دو پیدا کن.»
وزیر باید دزد را از میان دو نفر باقیمانده پیدا کند. بالاخره وزیر یک نفر را به عنوان دزد معرفی می کند که دو حالت در پی خواهد داشت. اگر حدس وزیر درست بود، شاه فرمان شکنجه ای را به جلاد صادر می کند و جلاد هم دزد را شکنجه می کند.
اما اگر حدس وزیر اشتباه بود و جلاد را به اشتباه به عنوان دزد معرفی کرده بود، معمولاً جلاد بلافاصله پس از حدس وزیر و معرفی او خواهد گفت: «چرا به جلاد توهین کردی؟» و سپس شاه شکنجه ای را به جلاد می گوید تا جلاد وزیر بخت برگشته را تنبیه کند.
شکنجه ها معمولاً کمی کودکانه و بعضاً دردآور است. مانند سبیل آتشین یا بشین و پاشو و غیره
و با مجازات شخص خطاکار (دزد یا وزیری که اشتباه کرده است)، یک دور از بازی پایان می یابد. سپس همه کاغذهای خود را تا کرده و مخلوط می کنند و به وسط می اندازند و دور نوین بازی شروع می شود.
هر دور بازی از تقسیم کاغذها تا تنبیه بیشتر از چند دقیقه طول نمی کشد لذا در نیم ساعت می توان بیش از شش یا هفت مرتبه بازی کرد.

منبع: بیتوته

مشابه

  • اهداف بازی شاه دزد وزیر
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.