تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان
رادیو جوان - همه اهنگ های ایرانی مجاز و غیرمجاز لس آنجلسیتلگرام بدون فیلتر - تله پلاس 24

جاهای دیدنی بیرجند کجاست ؟

باغ اکبریه
باغ اکبریه یکی از بهترین جاذبه های گردشگری بیرجند که در فهرست میراث جهانی یونسکو ایران به ثبت رسیده است، این باغ دارای بخش های تاریخی و دیدنی فراوانی است و امروزه درون آن یک موزه و کتابخانه برای گردشگران دایر شده است تا یک گردش به یادماندنی را تجربه کنند.
آدرس : میدان مادر، بلوار معلم
عمارت کلاه فرنگی
عمارت کلاه فرنگی بیرجند یکی از زیباترین عمارت های کلاه فرنگی ایران در استان خراسان جنوبی که در بین اثار ملی ایران هم ثبت شده است، سبک معماری این کاخ در کنار فضای سبز و قدمتش که مربوط به دوره زندیه می باشد ازز ویژگی های بارز آن بشمار می ایند، این مکان امروزه به یکی از بهترین جاهای دیدنی بیرجند تبدیل شده است.
آدرس : خیابان مطهری ، مطهری ۱۶
برج چشمه مولید
برج تاریخی چشمه مولید واقع درر روستایی با همین نام از توابع شهر بیرجند در دهستان القورات که در دوره صفویان با اهداف نظامی ساخته شد و امروزه با همت اداراه میراث فرهنگی در فهرست اثار ملی ایران برای همیشه ثبت گردیده است، اگر سفر شما در نیمه اول سال باشد می توانید با همراه داشتن لوازم پیک نیک لحظاتی در دل طبیعت زیبای این روستا سپری کنید.
آدرس : روستای چشمه مولید
قلعه فورگ
فورگ یکی از زیباترین قلعه های تاریخی ایران در استان خراسان جنوبی و ۵ کیلومتری شهرستان درمیان که در فهرست میراث ملی هم نامش دیده می شود، این قلعه که به طور کلی با ملات باستانی ساروج و سنگ ساخته شده است امروزه بخش هایش مورد تخریب قرار گرفته و گردشگران برای بازدید از آن باید جاده ای سخت و باریک از روستای فورگ را طی کنند.
آدرس : شهرستان درمیان، روستای فورگ
باغ شوکت آباد
باغ شوکت آباد از دیگر جاهای دیدنی بیرجند در روستای شوکت اباد کیلومتر ۵ جاده بیرجند به زاهدان که از جاذبه های تاریخی خراسان جنوبی محسوب می شود، این باغ توسط اسماعیل خان شوکت الممالک در این منطقه ییلاقی ساخته شد و امروزه در فهرست میراث ملی ایران به ثبت رسیده است، همچنین در این مکان موزه تاریخی طبیعی بیرجند دایر شده که بازدید از آن خالی از لطف نخواهد بود.
آدرس : جاده بیرجند به زاهدان، کیلومتر ۱۰، روستای شوکت آباد
بازار بیرجند
بازار بیرجند قدیمی ترین بازار سنتی این شهر در استان خراسان جنوبی با قدمتی بیش از سه قرن که دارای تعدادی کاروانسرا، راسته و تیمچه است، در زمان قاجار با توجه به نزدیکی این بازار به مرزهای ایران با هند و افغانستان تجارت های فراوانی در آن رخ می داد و امروزه تقریبا کالاها و اجناس در همه زمینه ها در آن عرضه می شود، این محل در بین مراکز خرید بیرجند انتخاب خوب و مقرون به صرفه ای برای شما خواهد بود.
آدرس : خیابان جمهوری
مدرسه شوکتیه
مدرسه شوکتیه از اثار ملی ایران است که امروزه کاربری خود را که همان تدریس یه کودکانه حفظ کرده و گردشگران می توانند در حین تدریس از بخش های دیدنی آن بازدید به عمل آورند.
آدرس : میدان شهدا ،خیابان منتظری ۳
آبشار گیوک
ابشار گیوک در حوالی شهر بیرجند از جاهای دیدنی بیرجند واقع در روستای گیوک در نزدیکی سد گیوک که خود از جاذبه های دیدنی اطراف شهر است، در مسیر رسیدن به آبشار درختان بادام متعددی مشاهده خواهید کرد که تقاضا داریم به آنها آسیبی وارد نکنید، برای بازدید از این محل نیاز به لوازم مورد نیاز پیک نیک خواهید داشت.
آدرس : پنج کیلومتری جاده بیرجند به کرمان، نزدیکی روستای گیوک
ارگ بهارستان
ارگ بهارستان ملقب به باغ زرشکی که از آثار ملی ایران در استان خراسان جنوبی می باشد و همیشه در بین بهترین جاهای دیدنی بیرجند قرار دارد، این سازه تاریخی به جا مانده از دوره افشاریه در این شهر می باشد که برخی عقیده دارند لطفعلی خان زند ماه های زیادی در این محل مخفی شده بود، امروزه در حین بازدید با خرابه ای بیش روبرو نمی شوید که به حال خود رها شده است.
آدرس : خیابان اسدی
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.