vulvovaginitis و Vaginitis  به معنی ناراحتی مهبل و ناحیه های اطراف مدخل است. درد و خارش اغلب با افزایش ترشح در مهبل همراه است. این نشانه ها می تواند علل چندی را در بر بگیرد، بعضی از آنها ممکن است با همدیگر در ارتباط باشند. قضاوت از روی رنگ و بوی ترشح باعث می شود تا پزشک مشاور از مشکلتان اگاهی یابد؛ همیشه به درمان نیازی نیست و باید خودتان مراقبت از آن را به عهده بگیرید. به هر حال، اگر بوی ترشح مشمئز کننده باشد با نوع طبیعی آن بسیار اختلاف دارد، احتمالاً به عفونت مربوط است و نیاز به درمان با دارو دارد

یک عامل مهم برای دست یابی به جلوگیری از سوزش مهبل فراهم کردن یک وضعیت مطلوب ایمنی خوب خوردن و داشتن یک زندگی متعادل خوب است. اگر چه، معیارهای اندازه گیری خاصی برای تعیین و افزایش وضع بهداشتی ناحیه مهبل وجود دارد که قابل استفاده است.

سوزش مهبل، اغلب موقعی اتفاق می افتد که زنان تحت فشار قرار گیرند یا وقتی که آنها ناخوشیهای دیگری دارند که در سالهای اخیر عمومیت بیشتری یافته است، از جمله نوع استحمام و لباسی است که می پوشیم. تحریک مواد شیمیایی داخل صابونها، خوشبوکننده ها، ضدعفونی کننده ها و پاک کننده ها ما را بیشتر مستعد

این بیماری می کند. پوشیدن جوراب شلواری، کرست، بند جوراب و شلوارهای تنگی که از الیاف نایلونی ساخته شده، اجازه تنفس را به ناحیه مهبل نمی دهند، و مشکلات را دو چندان می کنند.

اگر شما از هر نوع سوزش مهبلی رنج می برید، مطمئن باشید که تنها پوشش مناسب لباس های زیری است که از الیاف طبیعی بافته شده اند؛ بهترین نوع آنها بافته های نخی است. به طور مرتب لباس زیر را عوض کنید، در صورت امکان آن را جدا از سایر لباسها با صابون خالص و صرفاً در اب شیرین بشوئید تا هیچ گونه مواد رسوبی روی آن باقی نماند. حتی کمترین مقدار از پودر های ضد عفونی کننده – مخصوصاً آنهایی که محتوی آنزیم ها هستند- می توانند قسمتهای ظریف باز مهبل و پیشابی را آماده عفونت کنند.