تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

باکتری های مفید کدام اند و هر کدام از چه منابعی تامین می شوند؟

رادیو جوان - همه اهنگ های ایرانی مجاز و غیرمجاز لس آنجلسیتلگرام بدون فیلتر - تله پلاس 24دانلود از یوتیوب

لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس:
لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس یک باکتری اسید لاکتیک میله‌ای شکل است که در روده ، دهان و واژن انسان‌ها و حیوانات یافت می‌شود. اکثر گونه‌های باکتری‌ها قادر هستند در روده زنده بمانند زیرا نسبت به صفرا و آنزیم‌های گوارشی مقاوم هستند. گونه‌های مختلف این باکتری‌ها در محل‌های گوناگون یافت می‌شوند.
لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس به کاهش تأثیر مشکلات معده و روده و عفونت واژن و تقویت دستگاه ایمنی کمک می‌کند. این باکتری همچنین عدم تحمل لاکتوز را از بین می‌برد.
منابع لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس عبارتند از کپسول‌های پروبیوتیک ، ماست و شیر

باسیلوس سوبتیلیس:
باسیلوس سوبتیلیس باکتری میله‌ای شکل است که اغلب در خارج از بدن انسان و عمدتاً در خاک یافت می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهند که باسیلوس سوبتیلیس در روده‌ی انسان نیز وجود دارد. معروف‌ترین مورد استفاده از این باکتری به سال ۱۹۴۱ باز می‌گردد که ارتش نازی از آن برای درمان اسهال خونی در اردوگاه ‌های نظامی آفریقای شمالی استفاده کردند.
باسیلوس سوبتیلیس به مقابله با اسهال کمک می‌کند.
منابع باسیلوس سوبتیلیس عبارتند از دانه‌ی سویا ، شیر ، بستنی ، ماست و پنیر

انیمالیس بیفیدوباکتریوم:
این نوع باکتری میله‌ای شکل در روده‌ی بزرگ انسان یافت می‌شود ولی در خارج از بدن انسان‌ نیز می‌تواند رشد کند. انیمالیس بیفیدوباکتریوم خاصیت متصل کردن خود به دیوار‌ه‌ی روده و به موجب آن محدود کردن مواد مغذی در دسترس برای باکتری‌های مضر را داراست.
انیمالیس بیفیدوباکتریوم به فرآیند گوارش و از بین بردن علایم سندروم روده‌ی تحریک‌پذیر یا یبوست مزمن کمک می‌کند.
منابع انیمالیس بیفیدوباکتریوم عبارتند از مکمل‌ های پروبیوتیک ، ماست ، بستنی ، شیر و پنیر.

استرپتوکوک ترموفیلوس:
استرپتوکوک ترموفیلوس باکتری پروبیوتیک است که به دسته‌ی اسید لاکتیک تعلق دارد. یکی از اصلی‌ترین خواص استرپتوکوک ترموفیلوس آن است که در محیط‌های گرم از بین نمی‌رود و توانایی این را دارد که تا دمای ۲۱۲ درجه‌ی فارنهایت مقاومت کند. از اینرو، استرپتوکوک ترموفیلوس حتی بعد از گرما دادن شیر نیز زنده باقی می‌ماند.
استرپتوکوک ترموفیلوس به تقویت دستگاه ایمنی و حفظ سلامت روده کمک می‌کند.
منابع استرپتوکوک ترموفیلوس عبارتند از پنیر موزارلا ، ماست و شیر

روتری لاکتوباسیلوس:
روتری لاکتوباسیلوس باکتری متعلق به دسته‌ی اسید لاکتیک است که در روده‌ی انسان یافت می‌شود ولی در همه‌ی انسان‌ها وجود ندارد. بر خلاف برخی از باکتری‌هایی که در بدن انسان برای مدت زمان خاص وجود دارند و بعداً از بین می‌روند، روتری لاکتوباسیلوس بدن انسان را ترک نمی‌کند. روتری لاکتوباسیلوس همچنین در شیر مادر نیز یافت می‌شود. روتری لاکتوباسیلوس به تقویت دستگاه ایمنی کمک می‌کند و دارای خواص ضد گاز است.
منابع روتری لاکتوباسیلوس عبارتند از کپسول‌ها ، ماست ، شیر مادر و پنیر

ریزوبیوم:
ریزوبیوم نیتروژن را با اکسیژن ترکیب می‌کند تا آمونیاک تولید کند آمونیاک برای انجام فرآیند فتوسنتز ضروری است.

متانوتروف:
متانوتروف از مس موجود در محیط زیست برای متابولیزه‌ کردن متان استفاده می‌کند. متان گاز گلخانه‌ای خطرناکی است که در نتیجه‌ی فرآیندهای صنعنی و تجزیه‌ی مواد زاید آزاد می‌شود.

باکتری نفت‌ خوار:
این باکتری از نفت تغذیه می‌کند. از باکتری نفت خوار برای پاکسازی فضاهایی که به خاطر نشت نفت آلوده شده‌اند استفاده می‌شود.
پزشکان مصرف پروبیوتیک‌ها بعد از دوره‌ی درمان با آنتی بیوتیک‌ها را توصیه می‌کنند زیرا، آنتی بیوتیک‌ها علاوه بر از بین بردن باکتری‌ها باعث از بین رفتن برخی باکتری‌های مفید روده نیز می‌شوند. باکتری‌های پروبیوتیک همچنین به درمان ورم مخاط روده‌ی بزرگ ، کاهش فشار خون ، کاهش کلسترول و حتی بهبود جذب مواد معدنی در بدن کمک می‌کنند. همچنین، گفته می‌شود که این باکتری‌ها برای افرادی که از آلرژی رنج می‌برند مفید هستند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.