تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان
رادیو جوان - همه اهنگ های ایرانی مجاز و غیرمجاز لس آنجلسیتلگرام بدون فیلتر - تله پلاس 24

کیست کوروئید پلکسوس در جنین چیست؟

کیست کوروئید پلکسوس در جنین که به صورت کیستی در مغز جنین توصیف می شود یکی از یافته های  سونوگرافی سلامت سه ماهه دوم بارداری است.
این کیست که در ناحیه ای از بطن های مغزی به نام کوروئید پلکسوس دیده می شود پاتولوژیک نیست و وجود آن به تنهایی اختلالی در عملکرد مغزی جنین ایجاد نمی کند.
تقریبا در ۲ درصد جنین ها در هفته های ۱۶ الی ۲۴ حاملگی دیده می شود و در ۹۵ درصد موارد تا ۲۸ هفتگی از بین می رود.
پزشکان این یافته را نشانه ای برای اختلالات کروموزومی می دانند. طبق مطالعات انجام شده کیست کوروئید پلکسوس با اختلالات کروموزومی به ویژه تریزومی ۱۸ مرتبط است.
اکثر جنین های مبتلا به تریزومی ۱۸ ناهنجاری های متعددی دارند. بنابراین دیدن این کیست در مغز جنین توجه پزشک را به جستجو برای سایر ناهنجاری های همراه با تریزومی ۱۸ معطوف می سازد. اگر تنها یافته سونوگرافی وجود کیست کوروئید پلکسوس باشد، ریسک تریزمی ۱۸ به میزان خیلی کمی افزایش می یابد.
تصویر زیر کیست های دو طرفه کوروئید پلکسوس جنین را  در سونوگرافی نشان می دهد که با رنگ مشخص شده  است.
بنابراین در صورت وجود کیست کوروئید پلکسوس در مغز جنین اقدامات زیر را باید انجام دهید:
  1. سونوگرافی کاملی برای ارزیابی سلامت جنین انجام دهید.
  2. بررسی قلب جنین با انجام اکوکاردیوگرافی توسط متخصص قلب اطفال می تواند در راستای ارزیابی سلامت جنین به شما اطمینان خاطر بیشتری دهد.
  3. آزمایش غربالگری خود را نزد پزشک متخصص ژنتیک یا پریناتولوژیست ببرید.
آزمایش غربالگری یک احتمال پایه برای اختلالات کروموزومی جنین مشخص کرده است و پزشک می تواند به شما بگوید با توجه به وجود کیست کوروئید پلکسوس در مغز جنین این احتمال بیشتر شده است یا خیر.
  1. اگر نتایج بررسی های انجام شده یافته دیگری را به نفع اختلالات کروموزومی نشان نداد، کیست کوروئید پلکسوس را فراموش کنید و از ادامه بارداری خود لذت ببرید.
  2. در سونوگرافی رشد ۲۸ هفتگی وجود کیست را مجدد بررسی کرده تا از از بین رفتن آن مطلع شوید.
  3. اگر نشانه دیگری به نفع تریزومی ۱۸ یا سایر اختلالات  کروموزومی دیده شود، بررسی کاریوتیپ و ژن جنین با انجام آزمایش آمنیوسنتز می تواند تصمیمی منطقی باشد.
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.