تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

کارهایی که در زمان خستگی نباید انجام داد

رادیو جوان - همه اهنگ های ایرانی مجاز و غیرمجاز لس آنجلسیتلگرام بدون فیلتر - تله پلاس 24دانلود از یوتیوب
کارهایی که وقتی خسته هستید هرگز نباید انجام دهید
وقتی خسته هستیم توانایی ذهنی و جسمی ما کم می شود. بدیهی است که در چنین مواقعی نباید رانندگی کنیم تا جان خود و دیگران را به خطر نیندازیم. اما کارهای به ظاهر ساده ای هم هست که در زمان خستگی و کمبود خواب باید از انجام آن ها خودداری کنیم چون نتایج منفی ای خواهند داشت.
۱- ورزش های سنگین

انجام ورزش های سنگین زمانی که خسته هستید چیزی جز وقت تلف کردن نیست. در عوض، ورزش های سبک هوازی مثل پیاده روی، دوچرخه ثابت یا الپتیکال را امتحان کنید. اگر خواستید وزنه بزنید، از وزنه های آزاد پرهیز کرده و در عوض از دستگاه ها استفاده کنید تا صدمه نبینید. وقتی خسته هستید احتمال صدمه دیدن تان بیشتر است چون در این حالت تمرکز روی ورزشی که انجام می دهید سخت تر می شود. قبل از شروع ورزش، یک عدد میوه بخورید. انرژی فوق العاده ای به شما نمی دهد اما همین مواد قندی ساده شما را سر پا نگه می دارد.

۲- خوردن نوشیدنی های کافئین دار

اگر زمانی که خسته هستید قهوه بخورید، با از بین رفتن اثر کافئین دوباره احساس بی حالی می کنید. بعد از گذشت پنج ساعت از مصرف کافئین، حدود نیمی از آن در سیستم بدنی تان باقی می ماند. دراین حالت، شما دیگر سرحال نیستید اما مغزتان می داند که کافئین هنوز در بدن تان وجود دارد. همین مسأله تأثیری منفی بر خواب شبانه ی شما می گذارد. بعد از ساعت یک بعد از ظهر مصرف کافئین را محدود کنید.

۳- جر و بحث با شریک عاطفی/ زندگی خود

وقتی خسته هستید هر اختلاف کوچکی می تواند خیلی زود تبدیل به دعوایی بزرگ شود. کمبود خواب، کنترل احساسات را سخت تر می کند. بدون خواب، مغز قادر نیست تجربه های عاطفی را پردازش و درک کند و واکنش مناسبی به آن ها داشته باشد. به علاوه تحقیقات نشان می دهد وقتی خسته هستیم درک حالت چهره ی افراد سخت تر است، بنابراین احتمال سوء برداشت از منظور شریک عاطفی/ زندگی مان بیشتر می شود.

۴- چرت زدن

چرت زدن ایده ی خوبی است اما تنها به شرط آنکه به شیوه ی درستی انجام شود. زیاد یا دیر خوابیدن در هنگام روز، خواب شبانه را سخت تر می کند، بنابراین روز بعد باز هم خسته خواهید بود. بهترین حالت، ۲۰ تا ۳۰ دقیقه چرت زدن است و هر چه زودتر در طول روز انجام شود بهتر است.

۵- خوردن تنقلات ناسالم

طبق تحقیقات، وقتی کمبود خواب داریم مغز ما میل شدیدی به مواد غذایی چرب و پر کالری پیدا می کند چون در این حالت، فعالیت نواحی کنترل تصمیمات در مغز کند شده و فعالیت نواحی مربوط به هوس ها شدت می گیرد، یعنی مقاومت در برابر تنقلات سخت تر می شود. وقتی خسته هستید بدن تان به دنبال راهی برای تولید هورمون دوپامین در مغز می گردد، بنابراین با خوردن ماده ی غذایی ناسالم مورد علاقه تان، مغز تغذیه می شود و شما احساس شادی می کنید در چنین مواقعی از فروشگاه های مواد غذایی دوری کنید. طبق تحقیقات، خریداران زمانی که کمبود خواب دارند در مقایسه با زمانی که خسته نیستند، مواد غذایی بیشتر و پر کالری تری می خرند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.