تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان
رادیو جوان - همه اهنگ های ایرانی مجاز و غیرمجاز لس آنجلسیتلگرام بدون فیلتر - تله پلاس 24

علل درد پوست سر با حرکت موها چیست؟

دردناک بودن پوست سر شایع است، دلایل دردناک بودن پوست سر هنگام حرکت موها به انتخاب مدل مو تا شرایط سلامتی بستگی دارد. حتی مرتب کردن مو می تواند موجب احساس درد در پوست سر شود. برخی از شرایطی که ممکن است منجر به این مشکل شوند ؛ عبارتند از:
– آلوپسی کششی
آلوپسی کششی نوعی ریزش مو است که به دلیل محکم بستن موها در پشت سر رخ می دهد. به عنوان مثال، افرادی که موهای خود را می بافند یا دم اسبی می بندند در معرض خطر بیشتری برای آلوپسی کششی هستند. آلوپسی کششی باعث حساسیت و خارش پوست سر نیز خواهد شد.
– پسوریازیس پوست سر
پسوریازیس نوعی بیماری خود ایمنی است که باعث رشد سلول های جدید پوستی شده بدون آنکه سلول های قدیمی از بین بروند. سلول های جدید روی پوست جمع می شوند و باعث ایجاد لکه هایی خواهند شد. این لکه ها می توانند در هر نقطه از بدن ایجاد شوند. طبق گزارشات انجام شده از آکادمی آمریکا آن ها توانستند پوست سر ۵۰ درصد از افراد مبتلا به پسوریازیس را بهبود ببخشند.
پسوریازیس موجب شکل گیری لکه های پوستی، پوسته پوسته یا پوسته ریز روی پوست سر می شود. این لکه ها خارش زا هستند و ممکن است حتی زخم شوند. خاراندن این لکه ها شرایط آن ها را بدتر کرده و موجب خونریزی یا ریزش مو خواهد شد.
– درماتیت سبورئیک
درماتیت سبورئیک نوعی اگزما است که به طور معمول در بخش هایی از پوست چرب ایجاد می شود. پوست سر به دلیل وجود فولیکول های مو چرب است و به همین دلیل در برابر درماتیت سبورئیک آسیب پذیر خواهد بود. این وضعیت در بزرگسالان ۳۰-۶۰ ساله شایع تر است.
– فولیکولیت
فولیکولیت به طور معمول در نتیجه فعالیت باکتری ها، مخمر ها یا کنه های گرد و غبار ایجاد می شود. فولیکولیت به التهاب یا عفونت فولیکول های مو گفته می شود. این امر باعث ایجاد برآمدگی های کوچک، خارش دار و تغییر رنگ داده روی پوست می شود که این برآمدگی ها ممکن است پوسته پوسته و دردناک باشند.
– آلودینیا
آلودینیا نوعی بیماری است که موجب واکنش های غیر طبیعی درد، مانند احساس ناراحتی هنگام حرکت مو می شود. برخی از شرایط سلامتی از جمله فیبرومیالژیا، نورالژی عصب سه قلو و نوروپاتی دیابتی نیز می توانند موجب بروز آلودینیا شوند.
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.