تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان
رادیو جوان - همه اهنگ های ایرانی مجاز و غیرمجاز لس آنجلسیتلگرام بدون فیلتر - تله پلاس 24

چه تعداد سلول در بدن انسان وجود دارد؟

حدود ۲۰۰ نوع مختلف از سلول ها در بدن انسان وجود دارند. به عنوان مثال می توان به موارد زیر اشاره کرد
گلبول های قرمز (اریتروسیت ها
سلول های پوست
نورون ها (سلول های عصبی)
سلول های چربی
انسان ها ارگانیسم هایی چند سلولی و پیچیده هستند. سلول های موجود در بدن ما تخصصی هستند. این به معنای آن است که هر نوع سلول عملکردی منحصر به فرد و ویژه را ارائه می کند. بر همین اساس، هر یک از ۲۰۰ نوع سلول موجود در بدن انسان دارای ساختار، اندازه، شکل و عملکرد متفاوت بوده و حاوی اندام های سلولی مختلف هستند.
به عنوان مثال:
سلول های مغز ممکن است از نظر ظاهری امتداد بیشتری داشته باشند، از این رو آنها می توانند سیگنال ها را کارآمدتر انتقال دهند.
سلول های قلب دارای میتوکندری بیشتر هستند زیرا نیازمند انرژی زیادی هستند.
سلول های سیستم تنفسی مسئولیت دریافت اکسیژن و دفع دی اکسید کربن را بر عهده دارند.
تمام سلول ها با همدیگر کار می کنند تا بدن انسان به طور کارآمد عمل کند.
چه تعداد سلول در بدن انسان وجود دارد؟
بنابر برآوردهای صورت گرفته در بدن یک فرد عادی ۳۰ تریلیون سلول انسانی وجود دارد. البته این یک عدد تقریبی است. شماش سلول های انسانی فوق العاده پیچیده است و به سادگی اندازه گیری اندازه یا وزن یکی سلول و ارائه برآورد بر اساس حجم بدن انسان نیست.
هر یک از ۲۰۰ نوع مختلف سلول ها در بدن انسان دارای اندازه و وزن متفاوت هستند. برخی سلول ها در بدن از تراکم بیشتری برخوردار هستند، در شرایطی که نمونه های دیگر پراکندگی بیشتری دارند.
سلول ها به طور مداوم در حال مرگ بوده و سلول های جدید به طور همزمان شکل می گیرند. رقم دقیق تعداد سلول ها با توجه به سن، قد، وزن، سلامت، و عوامل محیطی از فردی به فردی دیگر متفاوت خواهد بود.
بهترین روشی که می توانیم برای ارزیابی تعداد سلول های انسانی مد نظر قرار دهیم بر اساس شرایط یک فرد عادی است. مطالعه اخیر از مردی در بازه سنی بین ۲۰ تا ۳۰ سال، وزن ۷۰ کیلوگرم و قد ۱۷۰ سانتیمتر به عنوان مرجع استفاده کرده است.
چه تعداد سلول باکتریایی در بدن انسان وجود دارد؟
در گذشته باور بر این بود که تعداد سلول های باکتریایی در بدن انسان با نسبت ۱۰ به ۱ بیشتر از سلول های انسانی است. قدمت منبع اصلی این نسبت به سال های دهه ۱۹۷۰ باز می گردد که میکروبیولوژیست های آمریکایی از یک سری فرضیات برای محاسبه تعداد باکتری ها درون روده استفاده می کردند.
اما داده های جدید نشان می دهند که تعداد سلول های باکتریایی درون بدن انسان حدود ۳۸ تریلیون است. این رقم به برآورد ۳۰ تریلیون سلول انسانی بسیار نزدیک است. در شرایطی که احتمالا تعداد سلول های باکتریایی در بدن انسان بیشتر از سلول های انسانی است، اما اختلاف موجود بین آنها به اندازه ای که پیش‌تر تصور می شد، زیاد نیست.
چه تعداد سلول خونی در بدن انسان وجود دارد؟
سه نوع سلول خونی در بدن انسان وجود دارند که شامل گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت ها می شوند. گلبول های قرمز خون با اختلاف زیاد فراوان‌ترین نوع سلول خونی در بدن انسان هستند و سهمی بیش از ۸۰ درصدی از تمام سلول ها را به خود اختصاص داده اند.
افراد بالغ به طور میانگین چیزی حدود ۲۵ تریلیون گلبول قرمز در بدن خود دارند. زنان به طور معمول دارای گلبول های قرمز کمتری نسبت به مردان هستند و افرادی که در مناطقی با ارتفاع بیشتر زندگی می کنند به طور معمول دارای گلبول های قرمز بیشتری هستند.
همچنین، بنابر برآوردهای اخیر حدود ۱۴۷ میلیون پلاکت و ۴۵ میلیون لنفوسیت (نوعی گلبول سفید) در بدن انسان وجود دارند.
چه تعداد سلول در مغز انسان وجود دارد؟
تقریبا ۱۷۱ میلیارد سلول، از جمله ۸۶ میلیارد نورون، در مغز یک مرد عادی وجود دارند. نورون ها سلول هایی هستند که به انتقال سیگنال ها در سراسر مغز کمک می کنند. ۸۵ میلیارد سلول دیگر نیز در مغز وجود دارند که به نام سلول های گلیال شاخته می شوند و به حمایت از نورون ها کمک می کنند.
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.