عمل بینی ، چیزی بیش از مهارت جراحی است و در حقیقت تلفیقی از علم و هنر است.
این عمل می تواند به دلایل پزشکی مانند اصلاح مشکلات تنفسی مربوط به بینی یا اصلاح بد شکلی ناشی از ضربه یا نقص مادرزادی انجام شود . همچنین می تواند به دلایل زیبایی و ظاهری انجام بگیرد، که باعث تغییر شکل و ظاهر بینی می شود.
تصور و انتظارات غیر واقع بینانه و سطح بالا درمورد جراحی پلاستیک بینی زیاد است. همیشه این امکان وجود ندارد که بافت بدن یا صورت انسان را به گونه ای تغییر داد تا آنچه بیمار دلش می‌خواهد حاصل شود. هدف جراح این است که ظاهر بیمار را در طی اعمالی که به دقت برنامه ریزی شده اند زیباتر کند . اینکه او چگونه به این مهم دست می ‌یابد به میزان زیادی بستگی به آموزش ، تجربه، علم و مهارت او دارد و تمامی ‌این فاکتورها بسیار متغیر هستند. همکاری بیمار و واکنش های ناخواسته نیز نقش بسیار اساسی در نتیجه نهایی یک عمل جراحی دارد . جراح نمی‌تواند نتیجه نهایی عمل را تضمین کند بلکه قادر است تضمین کند که تمامی ‌تلاش خود را برای حصول نتیجه بهتر به کارخواهد برد

اهمیت مشاوره قبل از جراحی بینی :

اگر به فکر جراحی بینی هستید مهمترین چیز آن است که شما به طور واضح با جراح خود در مورد آنچه می خواهید و آن بینی که مد نظر دارید صحبت کنید.
به خاطر داشته باشید که چیزی به نام بینی کامل وجود ندارد. اگرچه جراحی می تواند ویژگی های خوب صورت شما را تقویت کرده و بر زیبایی منحصر به فرد و طبیعی شما تأکید کند.
یک جراح پلاستیک می تواند ویژگی های صورت را که چهره شما را منحصر به فرد می کند توصیف کرده و به شما بگوید که چگونه این تغییرات باعث بهبود ظاهر شما می شود.
پس از این ارزیابی ، پزشک می تواند به شما بگوید که انتظاراتتان واقع بینانه است یا خیر.
هر متقاضی جراحی پلاستیک بینی باید از حقایق زیرآگاه باشد:
• هرفردی که متقاضی این عمل است ممکن است به دلایل مختلفی ازجمله نوع پوست کاندید خوبی برای جراحی نباشد لذا جراحی برای هرفردی توصیه نمی شود.
• هدف هرعمل زیبایی، بهبود بخشیدن به وضع ظاهری است نه رسیدن به زیبایی کامل و مطلق.
• چنانچه بیمار دارای انحراف بینی است باید هم زمان با جراحی پلاستیک و یا قبل از آن انحراف تیغه بینی وی اصلاح شود.

• اگر چنانچه به هر دلیلی انسداد بینی داشته باشیم مثل بزرگی شاخک های داخل بینی و یا پولیپ بینی باید به طور همزمان با جراحی پلاستیک بینی عوامل انسداد بینی را نیز برطرف کرد.
• در طی عمل رینوپلاستی اشکالات مختلف بینی را می توان برطرف کرد که برای مثال به موارد زیر می توان اشاره کرد:
• بزرگ بودن اندازه بینی
• قوزدار بودن بینی
• افتادگی نوک بینی یا کم بودن زاویه بینی و لب
• پهن بودن بینی
• بزرگ بودن سوراخ های بینی
• جعبه ای شکل بودن نوک بینی
• زیاد بودن فاصله نوک بینی تا صورت
• دررفتگی تیغه بینی وغیرقرینه بودن بینی
• دو شاخه بودن نوک بینی
• دماغ زین اسبی متعاقب ضربه های قبلی و یا عمل جراحی انحراف تیغه بینی
• دفورمیگی های بعدازعمل جراحی

• عمل جراحی بینی باعث بهبود و یا تشدید علائم حساسیت بینی نمی شود . مبتلایان به آلرژی بینی هم می توانند تحت عمل جراحی قرار گیرند اما لازم است این افراد از قبل از عمل تا مدتی بعد از عمل تحت درمان با داروهای ضد حساسیت قرار گیرند.
• جراحی بینی روی دید و حالت چشم اثری ندارد اما از آنجائیکه تا مدتی بعد از عمل نمی توانید از عینک استفاده کنید ، اگر تصمیم دارید عمل لیزیک چشم هم انجام دهید بهتر است ابتدا عمل لیزیک چشم را انجام دهید . با این وجود توصیه می کنم در این مورد با چشم پزشک خودتان نیز مشورت کنید.
• با توجه به اینکه امروزه در مراکز جراحی خصوصی کمتر از گازهای بیهوشی دهنده استنشاقی استفاده می شود و داروهای جدید بیهوشی اثرات کبدی یا ندارند و یا اگر هم داشته باشند این تاثیر اندک است ، لذا چنانچه در گذشته نزدیکی بیهوشی داشته اید ، ضرورتی ندارد که از بیهوشی قبلی شما زمان زیادی گذشته باشد.
انواع بینی برای جراحی : 
تناسب بینی با سایر اجزا صورت همچون فاصله بینی با لب ها ، ارتفاع بینی و طول بینی ؛ از استانداردها و مشخصه های زیبایی خاصی برخوردار است که می تواند با جراحی زیبایی بینی ، جذابیت بیشتری به چهره شخص ببخشد.
بینی انواع مختلفی دارد که به بینی استخوانی و بینی گوشتی تقسیم می شود.
جراح بینی متبحر ، باید بتواند جراحی بینی های گوشتی و بینی های استخوانی را بدون بروز مشکلات تنفسی بعد از جراحی ، برگشت پذیری و مشکلات ناشی از عوارض یک جراحی بینی نادرست ، با نتیجه ای کاملا چشم گیر و مثبت انجام دهد.

انواع جراحی زیبایی بینی:
به طور کلی مدل جراحی های بینی سه نوع است:
جراحی بینی طبیعی
جراحی بینی فانتزی
جراحی بینی نیمه فانتزی
هر یک از این مدل ها ، بسته به نوع پوست بینی و تناسب چهره بیمار و همچنین نظر پزشک متخصص انتخاب می شوند.

مراحل یک جراحی بینی:
مراحله اول : بیهوشی
داروها برای راحتی شما در طول عمل جراحی تجویز می شوند. جراحی بینی علاوه بر بیهوشی عمومی، با بی حس کردن موضع نیز انجام می شود با توجه به شرایط شما، جراح بهترین گزینه را برای شما انتخاب می کند .
مرحله دوم: برش بینی
در جراحی بینی با توجه به نوع جراحی بینی بسته و یا باز برش ها در محل مورد نظر داده می شوند . از طریق این برش ها، پوستی که استخوان ها و غضروف های بینی را پوشش می دهد، به آرامی افزایش پیدا می کند و امکان دسترسی به ساختار بینی را فراهم می آورد.
مرحله سوم: تغییر شکل ساختار بینی
با برداشتن استخوان یا غضروف، ممکن است بینی بیش از اندازه کوچک شود بنابراین گاهی اوقات جراحی بینی ممکن است نیاز به افزودن گرافت غضروف داشته باشد.
مرحله چهارم : اصلاح مشکلات بینی
در صورتی که فرد دچار مشکلاتی همچون انحراف بینی، تنگی نفس و … باشد با استفاده از جراحی بینی می توان اقدام به رفع آن کرد.
مرحله آخر جراحی بینی
هنگامی که ساختار زیرین بینی به شکل مورد نظر تغییر کرد می توان پوست را بر روی بینی قرار داده و بخیه های لازم را برای آن استفاده کرد.

مراقبت های بعد از جراحی های بینی

  • یکی از نکات بسیار مهمی که به عنوان مراقبت های بعد از جراحی بینی باید رعایت شود استفاده از کمپرس یخ است، تا بتواند کبودی های ناشی از عمل زیبایی بینی را هرچه سریع تر از بین ببرد . این کمپرس نباید برروی پیشانی گذاشته شود تا موجب سردرد بیمار نشود. می توان آن را بر پارچه ای پیچیده تا سرمای زیاد آن پوست را اذیت نکند.
  • داروهای تجویز شده از طرف پزشک خود را بر اساس نسخه به موقع و سر ساعت مصرف کنید. که شامل کپسول های آنتی بیوتیک و قرص های مسکن جهت کاهش درد ، قرص های سرماخوردگی و قطره بینی جهت جلوگیری از آبریزش بینی و است.
  • سرم شستشو بینی به همراه سرنگ جهت شستشو روزی دو بار حداقل استفاده شود.
  • میوه و سبزیجات وغذاهایی با فیبر بالا مصرف کنید.
  • از کشیدن سیگار تا دو هفته دوری کنید.
  • بعد از یک هفته گچ بینی شما برداشته خواهد شد و بخیه های شما کشیده می شود. بعد از آن چسب زدن بینی انجام می شود. اولین بار چسب زدن بینی توسط جراح بینی انجام خواهد شد و بعد از آن طریقه ی صحیح چسب زدن بینی به بیمار آموزش داده می شود، سعی کنید این کار را به خوبی یاد بگیرید زیرا تا چند ماه باید خودتان چسب روی بینی را تعویض کنید.
  • معاینات پزشکی بعد از عمل بینی طبق دستور پزشک انجام خواهد گرفت تا وضعیت بهبودی کامل بیمار صورت گیرد.
  • بعد از عمل بینی ، افراد معمولاً برای هفته اول آتل بینی می بندند. بعد از جراحی می توانید انتظار تورم و کمی کبودی در اطراف چشم را داشته باشید که پس از روز سوم بهبود می یابد. گرچه ممکن است تا دو هفته طول بکشد.
  • در هفته های اول بینی شما کمی تورم خواهد داشت که احتمالاً فقط خود شما و جراح متوجه آن خواهید شد. این تورم ظرف شش ماه آینده از بین خواهد رفت و شکل نهایی بینی شما بعد از بهبودی کامل مشخص می شود.

سه تا شش هفته پس از جراحی باید از انجام فعالیت های سنگین مثل ورزش و تحرکات شدید اجتناب کنید. شما می توانید طی دو یا سه هفته پس از جراحی به فعالیت های اجتماعی خود برگردید .
در پایان از مهم ترین توصیه ها این است که برای انجام جراحی بینی حتما از بهترین و معتبر ترین پزشکانی که در این حوزه فعالیت می کنند کمک بگیرید تا روند جراحی با بالاترین کیفیت و دقت انجام شود.
مراقبت های بعد از جراحی بینی نیز از مهم ترین اتفاقاتی است که به اندازه روند جراحی از اهمیت بالایی برخوردار است. از این رو باید حتما با دقت و وسواس انجام شود