پیام مونسان به‌ مناسبت روز جهانی صنایع‌دستی

به‌ گزارش «تاریخ‌ما»، به نقل از روابط‌ عمومی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، در متن پیام علی اصغر مونسان، معاون رییس جمهوری آمده است:

«تمدن جهانیِ امروز، پهنه‌ای است متشکل از روابط پیچیدۀ تجاری ـ اقتصادی و تعاملات ژرف فرهنگی که بیش از پیش به سوی قرابت کشورها و ارتباطات آن‌ها با یکدیگر نظر دارد. یکی از ناب ترین زبان‌های پیوند بشری، زبان هنر در دو وجه هنرهای زیبا و هنرهای کاربردی است. اگرچه از حدود دو قرن پیش به این سو، تقسیم‌بندی زیبا و کاربردی هنر رواج یافته، اما از گذشته‌های دور، این منبعِ خلاقیت که نیازهای روزمره و معنوی را توأمان مرتفع می‌ساخت و امروز با عنوان صنایع دستی و هنرهای سنتی از آن یاد می‌شود؛ همواره یکپارچه بوده و جسم و جان آدمی را حمایت می کرده است.

آنچه که امروز برندسازی نامیده می‌شود، از گذشته های دور این سرزمین، در صورتی عام‌تر جای خود را در محصولات صنایع دستی باز کرده و سفال‌های کاشان و ری، قلمزنی‌های اصفهان، نگارگری‌های تبریز و قزوین و بسیاری دیگر از این دست، مُهر تأییدی بر این امر است.

بدیهی است توسعۀ صنایع دستی که نیازمند کیفیت تولید، وسعت تبلیغات و بازار مناسب است، می‌تواند ضمن بهره‌گیری از صنعت گردشگری، به خصوص گردشگریِ معطوف به میراث فرهنگی، به گسترش و رویش آن کمک شایانی کند.

هر یک از محصولات صنایع دستی ایران می‌تواند از طُرُق گوناگون مانند صادرات، نمایشگاه‌های خارجی یا تجارت چمدانی، به عنوان پیامی فرهنگی از این آب و خاک به سراسر جهان ارسال شود و موجبات رونق اقتصادی و بهبود وضعیت معیشتی و اقتصادی را از طریق افزایش اشتغال رقم زند.

بزرگداشت روز صنایع دستی، فرصتی است برای توجه بیشتر و عمیق تر به تمام آنچه گفته شد.

بیستم خرداد، روز صنایع دستی را به تمامی تلاشگران این هنر ـ صنعت ارزنده تبریک می‌گویم و امیدوارم با استفادۀ مناسب از ظرفیت‌های بی‌شمار و بالفعل کردن امکانات بالقوه، اهداف ارزشمند این حوزه را بیش از پیش جامۀ عمل بپوشانیم.»

انتهای پیام

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.