توضیحات جهانگیری درباره قطعی آب و برق

به گزارش خبرگزاری تاریخ ما، اسحاق جهانگیری عصر سه شنبه در حاشیه بازدید از مرکز ملی راهبری شبکه برق کشور اظهار کرد: جلساتی در رابطه با خاموشی‌های اخیر برق در کشور با حضور وزیران کشور و نیرو برگزار و تصمیمات مهمی برای حل این مساله در این جلسات گرفته شد.

وی گفت: صنعت برق یکی از صنعت‌های مهم و پیشرو در ایران است، به فضل الهی در سنوات گذشته، سرمایه‌گذاری زیادی در حوزه برق کشور انجام شده است. در حدود ۸۵ هزار مگاوات ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های حرارتی و آبی کشور است که در دنیا ظرفیت بالایی است و رتبه چهاردهم جهان را در این حوزه داریم.

معاون اول رییس‌جمهور گفت: میزانی از این ظرفیت که از نظرعملیاتی می‌توان استفاده کرد با احتساب نیروگاه‌های آبی حدود ۵۲ تا ۵۳ هزار مگاوات در مقطع فعلی است.
وی ادامه داد: به دلیل شرایط خشکسالی، وضعیت سدها و پیش بینی آب شرب استان‌های مختلفی که از آب سدها استفاده می‌کنند، در مقطع فعلی یک نیروگاه آبی که حدود ۱۲ هزار مگاوات ظرفیت نصب شده دارد حدود ۲ تا سه هزار مگاوات بیشتر متناسب با شرایط بهره‌برداری ندارد و یک محدودیت بسیار بالایی در استفاده از نیروگاه‌های آبی داریم.

جهانگیری تاکید کرد: افزایش حرارت و دمای کره زمین و همچنین گرمای کشور را داریم.گرمای بالا همزمان با خشکسالی را امسال داشتیم و به همین دلیل میزان مصرف افزایش پیدا کرده و طبق آماری که وزارت نیرو در جلسه امروز اعلام کرد اکنون حدود ۶۴ هزار مگاوات مصرف برق داریم اما حدود ۵۳ هزار مگاوات ظرفیت تولید است و ۱۱ تا ۱۲ هزار مگاوات کسری در حوزه تولید برق داریم.

وی افزود: مصوبه‌ای را چندی قبل دولت ارائه کرد و در طول سنوات گذشته هم وزارت نیرو همواره این کار را انجام می‌داد و بر اساس آن با واحدهای مصرف خصوصا در بخش صنعت توافق می‌شد که مصرفشان از ساعات اوج مصرف به ساعات دیگری منتقل شود.

معاون اول رییس‌جمهور با بیان اینکه ساعات ۹، ۱۰ صبح تا غروب ساعات اوج مصرف برق است، گفت: به دلیل مصرف بخش خانگی برای دستگاه‌های سرمایشی و فعالیت کامل واحدهای تولیدی و سیستم اداری و تجاری در این ساعات، بیشترین مصرف را در این ساعات شاهد هستیم.
وی افزود: وزارت نیرو یکی از کارهایی که انجام می‌داد تقسیم این پیک مصرف بود که این بار هم این کار را انجام داد.

جهانگیری گفت: براساس مصوبه دولت که خردادماه صادر شد، وزارت نیرو به دستگاه‌ها این اجازه را داد که با تغییر ساعات شروع و پایان کار ادارات در استان‌های مختلف و تنظیم میزان دمای اتاق‌ها در ادارات به شکلی که کمتر از ۲۵ درجه نباشد، مصرف برق را در ساعات اوج مصرف مدیریت کنند. بر این اساس، اگر در ساعات تعطیلی ادارات، واحد سرمایشی یا واحد مصرف‌کننده برق روشن باشد مسئولیت متوجه رییس اداره است و رییسان ادارات موظف به رعایت این دستورالعمل هستند و در صورت رعایت نکردن با آنها برخورد خواهد شد.

وی با اشاره به خاموشی‌های خانگی در روزهای اخیر خاطرنشان کرد: مردم به شدت اذیت شدند و فشارهای زیادی را به خاطر خاموشی‌ها تحمل کردند و امروز آقای رییس جمهوری در نهایت تواضع و خلوص نیت از مردم عزیز به خاطر این خاموشی‌ها عذرخواهی کردند.

معاون اول رییس جمهوری با اشاره به این موضوع که امروز تصمیمات مهمی در خصوص مدیریت مصرف برق در کشور گرفته شد، گفت: یکی از تصمیمات این است که وزیر نیرو در این دو سه هفته تا اوایل مردادماه از اختیارات کامل برخوردار خواهد بود و طبق اصل ۱۲۷ و ۱۳۸ قانون اساسی، اختیارات دولت به وزیر نیرو در حوزه برق داده خواهد شد که در جلسه فردای هیات دولت در این مورد تصمیم‌گیری می‌شود.

جهانگیری با بیان اینکه وزیر نیرو در این چند هفته در نقش فرماندهی مدیریت مصرف برق کشور قرار خواهد گرفت، افزود: در این بازه زمانی، دستور وزیر نیرو برای همه دستگاه‌های دیگر لازم‌الاجرا خواهد بود که امیدواریم ان‌شاءالله این نقش را به خوبی ایفا کند. وزارت نیرو به همه اطمینان داده و می‌دهد که به مراکز ضروری و مهم مثل بیمارستان‌ها تا این لحظه نه خاموشی داده و نه خاموشی خواهد داد.

معاون اول رییس جمهوری خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر، خصوصا در سال گذشته، دستگاه‌های ماینر تولید کننده رمزارز در کشور راه اندازی شدند. آنهایی که با مجوز راه اندازی شده‌اند، تعدادش محدود است. هم در مصوبه قبلی دولت آمده و هم در مصوبه امروز دولت آمد که تمامی این مراکز باید تولید رمزارز را متوقف کنند.

وی با بیان اینکه مراکز تولید رمزارز دارای مجوز در مقطع فعلی اجازه ندارند در هیچ ساعتی از شبانه روز فعال باشند، افزود: در صورت رعایت نکردن این دستورالعمل، وزارت نیرو مجوز آنها را لغو خواهد کرد و در مصوبه فردای هیات دولت هم بر این موضوع تاکید خواهد شد.

جهانگیری گفت: شوراهای تامین استان برای شناسایی مراکز غیر مجاز فعال خواهند شد و وزارت نیرو نیز قادر است از طریق میزان مصرف برق واحدها، آنها را شناسایی کند. وزارت اطلاعات و وزارت ارتباطات نیز با روش‌های دیگری قادر به شناسایی این مراکز هستند.
وی ادامه داد: فعالیت مراکز تولید رمزارز غیرمجاز خلاف قانون است و باید جلوی آنها گرفته شود.

وی خاطرنشان کرد که درباره میزان مصرف برق دستگاه های تولید رمز ارز اختلاف نظر وجود دارد.

جهانگیری افزود: در سال جاری، میزان مصرف برق خیلی بالا رفته است. حتما گرما و بحث های دیگر در این افزایش مصرف موثر هستند ولی به نظر می آید که عامل دیگری نیز باعث این افزایش غیرطبیعی مصرف برق در کشور است و باید همین دستگاه های تولید رمزارز علت این موضوع باشند.

معاون اول رییس جمهور گفت: در خصوص توقف فعالیت تولیدکنندگان رمزارز با دستگاه قضایی هماهنگ شده، شورای عالی امنیت ملی هم موضوع توقف فعالیت آنها را تصویب کرده و دولت مجددا تصویب می‌کند و این اقدامات جرم است و باید دستگاه‌های تولید رمزارز جمع آوری و متوقف شوند.

جهانگیری خطاب به استانداران سراسر کشور تاکید کرد: استانداران به عنوان نمایندگان عالی دولت در استان ها مکلف هستند هر کاری در این زمینه را با هماهنگی شخص وزیر نیرو انجام دهند. وقتی وزارت نیرو و وزیر نیرو تصمیم گرفته که در استانی محدودیتی اعمال شود این دستور تعیین کننده است و دستور دولت محسوب می‌شود و استانداران باید با وزیر نیرو همراهی کنند.

وی افزود: خواهش می‌کنم استانداران عزیز که همواره در حوادث و بحران‌ها نقش کلیدی و تعیین کننده داشته‌اند در این دو سه هفته هم با وزارت نیرو همکاری کنند تا سیاست‌های اعلامی دولت برای مدیریت بهینه برق اجرایی شود.

ادامه دارد…

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.