تنها راه تغییر یافتن یک تصمیم واقعی است.
خوش آمدید - امروز : چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۹
خانه » استانها » هرمزگان » هرمزگان جزو سه استان پر خطر کشور در زمینه زلزله است
هرمزگان جزو سه استان پر خطر کشور در زمینه زلزله است

هرمزگان جزو سه استان پر خطر کشور در زمینه زلزله است

به گزارش سایت «تاریخ ما»، علی تکریمیان عنوان کرد: مولفه های خطر آفرین در کاهش خسارت و تلفات زمین لرزه با جدیت در انجام پروژه ها و طرح ها مورد بررسی قرارگیرد.

تکریمیان اظهارداشت: بلایای طبیعی  از چالش های اصلی کشورهای گوناگون محسوب می گردد که جدای از مرگ و میر، آسیب های جدی اقتصادی را به دنبال داشته و دستاورد های توسعه ای را خنثی می کند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در مقابل بلایا ی طبیعی همواره باید حساس و آماده بودگفت: تهدید جدی، زمان کوتاه برای تصمیم گیری و عنصر غافلگیری از ابعاد مهم بلایای طبیعی است.

این مقام مسئول توضیح داد: مقاوم سازی ساختمان ها، تقویت سازه های ساختمانی و استفاده مناسب از تحقیقات در حوزه زمین شناسی و اقلیمی از جمله مولفه های مهمی است که در کاهش خسارت و تلفات زمین لرزه ها مورد اهمیت است.

رییس اداره مدیریت بحران و پدافند غیر عامل اداره کل راه و شهرسازی هرمزگان افزود: استان هرمزگان با داشتن گسل های خطرناک جزء ۳ استان نخست کشور در زمینه زلزله محسوب می گردد، از غرب تا شرق هرمزگان را ۳۳ گسل در بر گرفته که گسل زاگرس فعال ترین آنهاست و نیاز به انجام مطالعات دقیق با عنوان تدقیق گسل ها و مشخص نمودن حریم آن ها در شهر بندرعباس دارد.

تکریمیان یادآور شد: مطابق بررسی های بعمل آمده توسط معاونت باز آفرینی شهری و مسکن، بیش از ۴۳ درصد از  شهر  بندرعباس جز بافت فرسوده و اسکان غیر استاندارد محسوب می شود. بر همین اساس نیاز است اقدامات اساسی در خصوص باز آفرینی شهری به معنای خاص و مقاوم سازی ساختمان های حساس و مهم در سطح شهر بندرعباس صورت گیرد.

وی تشریح کرد: در همین راستا شهر بندرعباس به عنوان پایلوت باز آفرینی شهری انتخاب شده است و در مرحله نخست دو محله (چاهستانی ها و شهرک توحید ) مورد مطالعه قرار گرفته است. در حال حاضر نیز در محله چاهستانی عملیات باز آفرینی صورت می گیرد و بیش از ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

تکریمیان در پایان خاطر نشان ساخت: عقل سلیم حکم می کند با توجه به وجود گسل های توانمند در استان هرمزگان هیچ ناحیه ای را امن فرض نکرده و بهترین تدبیر که طراحی ایمن در برابر زلزله در ساخت و سازهاست سرلوحه امر قرار دهیم.

تازه ترین اخبار میراث فرهنگی ایران و جهان را در تاریخ ما دنبال کنید.
برچیده از سایت مهر

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است