پنتاگون: آمریکا بیش از ۹۰ درصد نیروهایش را از افغانستان خارج کرده است

به گزارش خبرگزاری تاریخ ما، به نقل از اسپوتنیک، ایالات متحده آمریکا می‌گوید عقب نشینی نیروهایش از افغانستان بیش از ۹۰ درصد تکمیل شده است.

این موضوع امروز سه شنبه توسط فرماندهی مرکزی نیروهای مسلح آمریکا اعلام شد که منطقه مسؤولیت عملیاتی آنها شامل آسیای میانه و خاورمیانه است.

در متن بیانیه این فرماندهی آمده است: “روند عقب نشینی ادامه دارد. ما روند خروج را بیش از ۹۰ درصد به پایان رسانده‌ایم”.

براساس این داده‌ها، از زمان تصمیم جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا برای عقب نشینی نیروها، پنتاگون معادل تقریباً ۹۸۴ پرواز هواپیمای ترابری نظامی C-۱۷ انجام داده است تا تجهیزات نظامی را خارج کند. افزون بر این، بیش از ۱۷ هزار واحد تجهیزات نظامی برای تخریب به بخش پشتیبانی لجستیکی وزارت دفاع منتقل شده است.

در این بیانیه آمده است: “ایالات متحده همچنین هفت پایگاه را به طور رسمی به وزارت دفاع افغانستان تحویل داده است”.

دیدار و گفت‌وگوی استولتنبرگ با اسکات میلر درباره خروج از افغانستان

دبیرکل ناتو با فرمانده نیروهای خارجی در افغانستان، امروز درباره خروج نیروهای خارجی از این کشور دیدار کرد. به گزارش اسپوتنیک، ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو امروز با اسکات میلر فرمانده نیروهای خارجی در افغانستان دیدار و گفت‌وگو کردند. 

استولتنبرگ در تویترش نوشته است: امروز ما روند خروج همیشگی نیروهای نظامی خود از افغانستان را ارزیابی کردیم.

او افزود: ما درباره وضعیت امنیتی و تعهد ناتو به پشتیبانی از مردم افغانستان و تلاش برای صلح بحث کردیم.

او در پایان پیام توییتری‌اش نوشت: من از ژنرال میلر برای ادامه رهبری و خدمات مثال زدنی اش سپاسگزاری کردم.

بایدن در ۱۴ آوریل از برنامه خود برای آغاز خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در ماه مه و تکمیل آن تا ۱۱ سپتامبر خبر داد. این تصمیم با تعهدات واشنگتن برای بازگرداندن نیروهای خود به خانه تا اول ماه مه ۲۰۲۱، که در توافقنامه فوریه گذشته در دوحه (قطر) بین دولت پیشین ایالات متحده و طالبان به ثبت رسید، فرق دارد.

بر پایه اعلام پنتاگون، در پایان ماه آوریل ۲۵۰۰ سرباز و افسر آمریکایی در افغانستان حضور داشتند. ناتو همچنین نیروهای خود را از افغانستان خارج می‌کند.

پایان خبر / تاریخ ما

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.