خواندنی های جالب در مورد مصر باستان

خواندنی های جالب در مورد مصر باستان

از مصر باستان چه میدانید؟

از زمان کودکی مطالب مصر باستان را مطالعه میکردم.به همین خاطر عمرم را صرف مطالعه و تحقیق این فرهنگ و تمدن کردم. انشاالله مطالب زیر بتواند سرزمین مصر را به خوبی به شما معرفی کند.


عکس خواندنی های جالب در مورد مصر باستان Tarikhema.org

دانستنی هایی در مورد مصر باستان

حقیقت ۱ تا ۵

۱- فرعون هیچ وقت اجازه نمی داد موهایش دیده شود او همۀ وقت تاج یا پوششی به نام nemes روی سرش می گذاشت «در تصویر بالا پوشش سر سرشناس توت انخ آمون را می‌بینید»

 

۲. پپی دوم مصر برای این که از نشستن مگس ها روی خود پیشگیری کند، همۀ وقت چندین خدمتکار لخت که با عسل آغشته شده بودند را نزدیک خود نگه می داشت.

 

۳. زنان و مردان مصری آرایش میکردند- رنگ آرایش چشم معمولا سبز «ساخته شده از مس» یا مشکی «ساخته شده از سرب» بود. مصری ها معتقد بودند آرایش قدرت شفابخشی دارد. دراصل آرایش در ابتدا بعنوان محافظی در برابر آفتاب بهرهگیری می شد تا وسیله ای برای زیبایی.

 

۴. درحالیکه بهرهگیری از آنتی بیوتیک ها از قرن بیستم شروع شد، در طب مردم قدیم بهرهگیری از غذا های فاسد یا خاک در درمان عفونت ها رواج داشت. مثلا در مصر باستان عفونت ها با بهرهگیری از نانکپک زده درمان می شد.

 

۵. بچه های مصری تا سن نوجوانی هیچ لباسی به تن نمی‌کردند. در آب و هوای گرم آنجا پوشیدن لباس لازم نبود. مردان بزرگسال دامن می پوشیدند درحالیکه زنان لباس کامل تری می پوشیدند.

دانستنی هایی در مورد مصر باستان

حقیقت ۶ تا ۱۰

۶. مصری های ثروتمند کلاه گیس می گذاشتند درحالیکه مردم طبقات دیگر یا یک تکه از موی خودشان را بلند میکردند یا دم خوک به سرشات وصل می‌کردند. پسرهای مصری تا سن ۱۲ سالگیسرشان را کامل می تراشیدند و فقط یه طره موی بلند را برای محافظت در برابر کک و شپش نگه می داشتند!

 

۷. مشخص نشده که چه کسی بینی مجسمه ابوالهول «تصویر بالا» را خراب کرد. طراحی هایی از مجسمه ابوالهول بدون بینی از سال ۱۷۳۷ وجود دارد، بیش از ۶۰ سال گذشته از این که ناپلئون به مصر رسید و صدها سال گذشته از دو جنگ جهانی ارتش های بریتانیا و کشور آلمان. تنها کسی که احتمال دارد اینکار را کرده باشد یک کشیش مسلمان شده به نام سلیم آل دهر هست که سال ۱۳۷۸ به خاطر دشمنی با علم و هنر بدون محاکمه مجازات شد.

 

۸. مصری ها اعتقاد داشتند زمین مانند کلوچه پهن و گرد هست و رود نیل در وسط آن جریان دارد.

 

۹. سربازان مصری بعنوان یک نیروی پلیس داخلی بهرهگیری می شدند. اضافه بر این برای فرعون نیز مالیت جمع میکردند.

 

۱۰. در هر معبد مصری قرار بر این بود که فرعون وظایف روحانیان فوق العاده رتبه را تقبل کند، اما معمولا روحانی ارشد در این مکان مستقر می شد.

مصر باستان در تاریخ

 

حقیقت ۱۱ تا ۱۵

۱۱. نخستین هرم «نخستین پله های جیزه حدود ۲۶۰۰ سال گذشته از میلاد مسیح ساخته شد- تصویر بالا» دراصل با یک دیوار به بلندی ۳۴ فوت که ۱۵ در داشت احاطه شده بود. تنها یکی از درها باقی مانده هست.

 

۱۲. زن ها در مصر باستان از برابری قانونی و اقتصادی با مردان برخوردار بودند. با اینحال هیچ وقت برابری اجتماعی بین زن و مرد وجود نداشت.

 

۱۳. برعکس باور مردم، اسکلت های باستانی نشان می داد سازندگان اهرام دراصل مصریانی بودند که به احتمال چندان به استخدام دائمی فرعون درآمده بودند. نقاشی های فرسکو نشان میدهد که حداقل تعدادی از این کارگران به کار خود افتخار می‌کردند و گروه خود را «دوستان خوفو» می نامیدند و یا از اسامی دیگری بهرهگیری میکردند که وفاداری شان را به فرعون نشان می داد.

 

۱۴. وقتیکه جسدی مومیایی می شد، مغزش از میان یکی از سوراخ های بینی بیرون کشیده می شد و امعا و احشای بدنش برداشته می شد و درون کوزه هایی به نام canopic قرار داده می شد. هر قسمت بدن در یک کوزه مشخص قرار داده می شد. تنها عضو داخلی بدن که بیرون آورده نمی شد قلب بود زیرا مصری ها قلب را نشیمنگاه روح می دانستند.

 

۱۵. رامسس بزرگ ۸ زن رسمی و نزدیک ۱۰۰ معشوقه داشت. او وقتیکه در سال ۱۲۱۲ گذشته از میلاد درگذشت بیش از ۹۰ سال داشت.

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
دنبال کردن