نخستین تصاویر از اسکلت کودک ۱۲ هزار ساله در بهشهر + فیلم

کشف اسکلت کودکی در بهشهر با قدمت 12 هزار ساله

در یک اتفاق نو، کاشفان ایرانی توانستند نخستین «رد پای مهر مادری» را در دل غار هوتو در شهرستان بهشهر استان مازندران را کشف کنند. این کشف جدید مربوط به آثار اسکلت یک کودک فراپارینه سنگی است که به گفته مکتشفان قدمت آن حدود ۱۲ هزار سال است. سیف‌الله فرزانه، مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران با اشاره به این کشف جدید گفت: این اکتشافات باستانی از فروردین ما آغاز شده و همچنان در حال بررسی و ادامه هستیم.
وی با بیان اینکه در این کاوش‌ها که با کشف غار جدیدی در کنار غار هوتو بنام “غار شال” همراه بود؛ افزود: هیئتی از باستان‌شناسان به سرپرستی دکتر حسن فاضلی نشلی، استاد دانشگاه تهران موفق به کشف اسکلت کودکی شش تا هشت ماه در لایه‌های دوره فراپارینه‌سنگی شدند که قدمت این لایه فرهنگی به بیش از ۱۲ هزار سال قبل می‌رسد.
فرزانه یادآور شد: تیم کاوش باستان‌شناسی که هم‌اکنون مشغول لایه‌نگاری لایه‌های تحتانی غار هوتو است در حین کاوش به اسکلت کودکی برخوردند که به‌صورت نشسته دفن شده است.

وی تصریح کرد: براساس گزارش سرپرست هیئت تمامی بخش‌های اصلی جمجمه کودک خردسال با رنگ قرمز و با گل اخرا رنگ آمیزی شده بود و دور تا دور گردن آن نیز با گردنبندی که به نظر می‌رسد دو بار به دور گردن آن پیچیده شده و جسد به خاک سپرده شده بود.

مدیرکل مازندران در ادامه گفت: در میان مهره‌های گردن که از جنس استخوان است تعداد ۳ عدد دندان حیوان درنده که احتمالاً گرگ است، پیدا شد که از منظر قدمت در ایران جزو اولین کشف باستان‌شناسی با یک چنین زیورآلاتی از انسان‌های شکارگر و گردآورنده خوراک شناسایی کردیم.

فرزانه با اشاره به این مطلب که چنین تدفینی می‌تواند کلید برخی از معما‌های باور‌های انسان شکارگر را به ما بازگو کند؛ اظهار داشت: به نظر می‌رسد که این تدفین را بایستی جلوه‌ای از احساسی‌ترین لحظات زندگی انسان شکارورز مازندرانی دانست که به شکل با شکوهی دفن شد و قطعاً بیانگر زیباترین حسی است که نیاکان ما در این بخش از ایران برای ما به‌جای گذاشتند.

منبع پایگاه خبری تابناک جوان
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.