دانش عقب مانده دوره قاجار

یکی از مورخان معاصر درباره ی دانش عقب مانده در دوره ی قاجار می گوید:

(( علم در مفهوم عادی به علوم شرعی منحصر بود و عنوان علما بر مجتهدان،مدرسان و طلاب منسوب به حوزه ی آنها اطلاق میشد.

حوزه های علمی در اواخر این عصر به کربلا و نجف منتقل شده بود اما قبل از آن،در اکثر بلاد ایران،مثل طهران و تبریز و مشهد و قم و کاشان واصفهان و بروجرد حوزه های علمی پر رونق دایر بود و فقه و اصول و تفسیر و کلام و حدیث و علوم بلاغت و ادب مبانی عمده ی درس بود.

به علوم غیر شرعی توجه زیادی شد معهذا علوم طبیعی و ریاضی هم در حوزه های درس حکمت تدریس می گردید.

در زمینه ی هیأت[کیهان شناسی] هرچند گه گاه نام کوپرنیکوس هم برده می شد،محور تعلیم همچنان هیأت بطلمیوسی بود و سید جمال افغانی از اشخاص نادری بود که در اواخر این عصر با هیأت جدید آشنایی داشت.

به جغرافیا توجه زیادی نمی شد و اطلاعات موجود به بعضی گزارش ها در باب سرزمین هایی بود که با ایران روابط سیاسی پیدا کرده بودند.

از این جمله نیز روسیه را غالبا مملکت ارس،فرانسه را فرنگ و اتریش را نمسه می خواندند.حتی یک صدراعظم ناصرالدین شاه نمی دانست آمریکا در کجای دنیا واقع است. ))

اگر بخواهیم واژه ی عالم را که به روحانیون اطلاق میشد و هنوز هم تا اندازه ای میشود کالبدشکافی فرهنگی کنیم،

از دیدگاه فرهنگی مردم به روحانیت آن زمان ناشی میشود که می پنداشتند که دانش تنها در دست روحانیون است و آن هم تنها است و جز آن به درد دنیا و آخرت نمی خورد.

همچنین بخوانید:  باغ های معلق بابل

این دیدگاه باعث میشد تا تنها واژه ی عالم(به معنی دانشمند) به روحانیون اطلاق شود و بار تماما شرعی و دینی پیدا کند.

تاثیر چنین دیدگاهی،تلاش نکردن برای گسترش افق دید و آموختن دانش های نوین بود که

کار را به جایی رساند که در این دوره که تقریبا سده ۱۹ بود و اروپاییان در این سده می رفتند که انسان را به آرزوی دیرینه ی خود یعنی پرواز برسانند و لحظات را با دوربین عکاسی برای نخستین بار در تاریخ بشر ثبت کردند،

ایرانیان و به ویژه حوزه های علمی دینی،در زمینه ی ستاره شناسی (همانجور که در بالا آمد) هنوز کیهان شناسی بطلمیوسی را محور کار خود قرار داده بودند که که می گفت زمین در مرکز گیتی است و خورشید و ماه و بقیه به دور آن می چرخند

در حالی که اروپاییان چند سده پیش از آن در مرکز گیتی نبودن زمین و چرخیدن آن به دور خورشید (نه خورشید به دور آن )را به دست کسانی چون کوپرنیک و گالیله اثبات کرده بودند.

زمان بسیاری گذشت تا این موضوع فراگیرشد.

بنمایه : کانال تلگرامی تاریخ و فرهنگ

شاهین زرین

خیلی عاشق تاریخم و مطالعه آزاد در این زمینه دارم. از نظر من علم تاریخ یعنی فهم گذشته برای تغییر امروز برای ساخت آینده بهتر. تاریخ باعث شده تا خیلی چیزا رو درباره پیرامون خودم،جامعه،سیاست و جهان بهتر بفهمم و سره از ناسره بهتر برام روشن بشه.پیشنهاد میکنم تاریخ بخوانید از نوع مطالعه آزاد. به قول ملک زاده نویسنده انقلاب مشروطیت،آدم با تاریخ عمرش خیلی بیشتر میشه.صدها و هزاران سال بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
دنبال کردن