ماجرای خرس ایرانی که معروف‌ترین سرباز جنگ جهانی دوم بود | وُیتک؛ خرسی که عضو ارتش لهستان شد

در ارتش لهستان وُیتک یک خرس قهوه‌ای ایرانی بود که به خدمت مشغول شد و در نبرد مونته کاسینو در جنگ جهانی دوم شرکت کرد.

 

 

شاید قابل باور نباشد که معروف‌ترین سرباز جنگ جهانی دوم یک خرس ایرانی بود، اما این موضوع واقعیت دارد. در ارتش لهستان این خرس به خدمت مشغول شد. در سال ۱۹۴۲ میلادی سربازان لهستانی این خرس را در قبال ۲ قوطی کنسرو از پسر بچه‌ای در نزدیکی همدان معامله کردند.

 بین سربازان لهستانی این خرس قهوه‌ای بسیار محبوب بود. سربازان به این خرس غذاهایی مثل میوه، عسل، شربت، مارمالاد می‌دادند، اما نکته قابل توجه این بود که این خرس به سیگار و خوردن آن علاقه نشان می‌داد. نکته قابل توجه این بود که این خرس مهربان در چادر کنار سربازان یا در جعبه چوبی مخصوص خود می‌خوابید.

 

 

 این خرس قهوه‌ای کم‌کم صاحب نام و درجه شد. ماجرای نامگذاری نیز از این قرار بود؛ هنگامی که سربازان لهستانی از مصر قصد عزیمت به ایتالیا را داشتند باید سوار کشتی می‌شدند، اما کارکنان بندر اجازه ورود هیچ حیوانی را به کشتی نمی‌دادند. به تبع این خرس قهوه‌ای هم شامل این قانون می‌شد. سربازان لهستانی که به این خرس قهوه‌ای علاقه‌مند شده بودند حاضر نشدند که تن به این قانون بدهند. برای همین از رئیسِ ستاد ارتش خود در مصر اجازه رسمی گرفتند تا خرس را به خدمتِ سربازی درآورند و برای همین برای ثبت نامش باید نامی برای او انتخاب می‌کردند.

 نام این خرس را وُیتِک ثبت کردند که به زبان لهستانی به معنیِ جنگجوی خندان یا کسی که جنگ را دوست دارد، است. همچنین به ویتک درجه سرجوخه داده شد تا توانست سوار کشتی شود.

ویتک در نبرد بسیار مهم مونت کازینو نیز شرکت کرده و به دلیل حمل و جابه‌جایی جعبه مهمات و خمپاره‌های سنگین خطر را به جان خود می‌خرید. ویتک هیچ وقت سبب افتادن جعبه‌ای که حمل می‌کرد نیز نشد.

این فداکاری ویتک سبب شد تا به اسطوره‌ای در جنگ تبدیل شود و بین مردم و سربازان محبوبیت و شهرت فراوانی را کسب کند؛ تا حدی که فرماندهان ارتش، نماد گروهانِ ۲۲ پشتیبانی توپخانۀ ارتش لهستان را به شکل یک خرس که خمپاره‌ای را حمل می‌کند طراحی کردند. در جنگ‌ها جابه‌جایی ویتک هم به وسیلهٔ کامیون‌های بارکش انجام می‌شد.

بعد از پایان جنگ جهانی دوم ویتک به باغ وحش سپرده شد. این خرس نظر مطبوعات را هم به سمت خود جلب کرده بود و به برنامه‌های مختلف دعوت و چندین بار مهمان بی‌بی‌سی شد. برای همین روزنامه‌نگاران و هم‌رزمانش زمانی که ویتک در باغ وحش بود به او سر می‌زدند و برایش سیگار پرتاب می‌کردند.

در نهایت در دسامبر ۱۹۶۳ ویتک درگذشت.

 

 

منبع همشهری
ممکن است شما دوست داشته باشید
عضویت
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها

Best replica watches at watchesmall.is, sale swiss rolex replicas, tag heuer, hublot and more.