اعمال خاکسپاری مصریان

اعمال خاکسپاری (در مصر باستان) Funerary Practices (Ancient Egyptian)[VI] در تمام سطوح جامعه برای مردگان کالاهای تدفینِ پسا تهیه می­کنند. این اجناس برای توانگران شامل این چیزها می‌شد: تابوت‌های مستطیلی انسان‌مانند، صورتک‌ها، خمره‌های کانوپوسی (برای نگهداری امعا و احشای مردگان)، جواهرات تدفین، نظرقربانی‌ها، اثاثیه‌ی منزل، پوشاک، اسباب آرایش و خوردنی و نوشیدنی [۵]‌. تندیسک‌های آبجوسازها، قصاب‌ها و نانواها هم بود که منبع مستمری از زاد و توشه تهیه کنند. صدها اوُشَبتی Ushabti (تندیسک‌هایی به شکل مومیایی که کارگران کشاورز را نشان می‌دادند) برای متوفی نیروی کارِ جادویی فراهم می‌آوردند.
شالوده‌ی ادبیات تخصصی که در تشییع و در طی آداب مردگانی (ï خانه‌ی خدایان) خوانده می‌شود مبتنی بر اثر جادویی آن‌ها در غلبه بر شرّ و تضمین بقای مردگان است. در آغاز غرض از این ادبیات دستیابی جاودانگی بود مثل (متن‌های اهرام، قلمرو ،  ﺣ ۲۵۰۰ ق‌م) [۱۰]‌، اما همگانی شدن رسوم دینی آن‌ها را در دسترس عام توانگر قرار داد  (متن‌های تابوت، قلمرو ، ﺣ ۱۹۰۰ ق‌م). متن‌های قلمرو متأخر و قلمرو نو (ﺣ ۱۵۰۰ـ۱۱۰۰ ق‌م) شامل مردگان ]معروف به کتاب مصری مردگان[ [۱]‌، و متن‌های کیهان‌نگارانه در واد‌ی : کتاب دروازه‌ها، کتاب غارها، کتاب روزو شب و آمـدوُاَتAm-Duat. (ï نیز مومیاکاری، .)

منبع: کتاب فرهنگ ادیان جهان

انی کاظمی

مؤسس تاریخ ما | علاقه‌مند یا عاشق کنکاش در تواریخ ملل، ادیان و مذاهب، تاریخ و فلسفه می‌باشم | همواره این امید را داشته‌ام که بتوانم یک گام مثبت در راستای بهبود وضعیت فرهنگی کشورم، همچنین بهبود حافظه تاریخی مردم کشورم بردارم | از طریق کلیه شبکه های اجتماعی با نام‌کاربری enikazemi می‌توانید با من در ارتباط باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
دنبال کردن