قدمت تمدن تاریخ تایلند

کشفیات شناسی شمال شرق دهکده Ban Chiang به اینکه قدمت تمدن برنز در به ۵۶۰۰ سال پیش بر می گردد اشاره می کند.
موج پی در پی مهاجران شامل Mon, Khmerو تایلندی ها بتدریج وارد سرزمینی که هم اکنون تایلند نامیده می شود شده است. کندترین سفرها در طول دره های رودخانه fertile از جنوب چین انجام می شد .
در قرن های یازدهم و دوازدهم بر بیشتر Khmerها Angkor ها کرده اند. در اوایل سال ۱۲۰۰ تایلند با ایالت های شمالی در Lanna و Phayao , Sukhothai تاسیس شده است.
در سال ۱۲۳۸ دو سر دسته تایلندی در برابرKhmer شورش کردند و اولین پادشاهی مستقل رادر Sukhothai تاسیس کردند .

آئیین بودایی بعنوان حاکم در تایلند استقرار یافت. برخی از الفبای تایلندی و اولین عبارت تایلندی ، شامل نقاشی ، مجسمه سازی ، معماری و ادبیات درحال تولد بود.
Sukhothai در خلال سال ۱۳۰۰تنزل کرد و سرانجام تابع ایالت آیوتایا شد، یک پادشاهی فعال جوان که آن را از جنوب تا دره رودخانه Chao Phraya وسعت بخشید درسال ۱۳۵۰ تاسیس شد و بقایای آیوتایا بعنوان پایتخت تایلند تا سال۱۷۶۷، زمانی که در تجاوز برمه ای ها تخریب شد پابرجابود.
حدود ۴۱۷ سال آیوتایا پایتخت بود ، با۳۳ عدد تایلندی ها فرهنگ های متمایزی آوردند تا باروریشان را تکمیل کنند. در نهایت آنها سرزمین شان را از دست Khmer رهانیدند و با کشورهای عربی ، هندی ، چینی ، ژاپنی و اروپایی ارتباط برقرار کردند.
تخریب آیوتایا صدمه بزرگی برای تایلندی ها بود مثل از دست دادن پاریس یا لندن برای فرانسوی ها یا انگلیسی ها . گرچه تایلند در کمتر از چند ماه احیاء شد و برمه ای ها بوسیله پادشاه Taksin بیرون شدند ولی بعدها Thon Buri را بعنوان پایتخت خود قرارداد .
در سال ۱۷۸۲ ، اولین پادشاه سلسله Chakri ، روما را تاسیس کرد و پایتخت جدیدش را در منطقه ای از یک دهکده کنار رود که بانکوک نامیده می شد آغاز کرد.
دومین پادشاه Chakri ، Mongkut (روما چهارم ) درمحدوده ۱۸۵۱و۱۸۶۸ حکومت کرد و پسر او بنام Chulalongkorn (روما پنجم )درسال ۱۸۶۸-۱۹۱۰ تایلند را از مهاجران با یک سیاست زیرکانه محافظت کرد. امروزه تایلند یک سلطنت مطلقه است . پادشاه Bhumipol Adulyadej قوای مقننه را در مجلس ملی و قوای مجریه شامل یک کابینه سرپرستی شده بوسیله نخست وزیر و قوه قضاییه شامل قوانیین دادگاه را کرد.

انی کاظمی

مؤسس تاریخ ما | علاقه‌مند یا عاشق کنکاش در تواریخ ملل، ادیان و مذاهب، تاریخ و فلسفه می‌باشم | همواره این امید را داشته‌ام که بتوانم یک گام مثبت در راستای بهبود وضعیت فرهنگی کشورم، همچنین بهبود حافظه تاریخی مردم کشورم بردارم | از طریق کلیه شبکه های اجتماعی با نام‌کاربری enikazemi می‌توانید با من در ارتباط باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
دنبال کردن