قدمت تمدن تاریخ تایلند

کشفیات باستان شناسی شمال شرق دهکده Ban Chiang به اینکه قدمت تمدن برنز در تایلند به 5600 سال پیش بر می گردد اشاره می کند.
موج پی در پی مهاجران شامل Mon, Khmerو تایلندی ها بتدریج وارد سرزمینی که هم اکنون تایلند نامیده می شود شده است. کندترین سفرها در طول دره های رودخانه fertile از جنوب چین انجام می شد .
در قرن های یازدهم و دوازدهم بر بیشتر Khmerها Angkor ها حکومت کرده اند. در اوایل سال 1200 تایلند با ایالت های شمالی در Lanna و Phayao , Sukhothai تاسیس شده است.
در سال 1238 دو سر دسته تایلندی در برابرKhmer شورش کردند و اولین پادشاهی مستقل رادر Sukhothai تاسیس کردند .

آئیین بودایی بعنوان مذهب حاکم در تایلند استقرار یافت. برخی از الفبای تایلندی و اولین عبارت هنر تایلندی ، شامل نقاشی ، مجسمه سازی ، معماری و ادبیات درحال تولد بود.
Sukhothai در خلال سال 1300تنزل کرد و سرانجام تابع ایالت آیوتایا شد، یک پادشاهی فعال جوان که آن را از جنوب تا دره رودخانه Chao Phraya وسعت بخشید درسال 1350 تاسیس شد و بقایای آیوتایا بعنوان پایتخت تایلند تا سال1767، زمانی که در تجاوز برمه ای ها تخریب شد پابرجابود.
حدود 417 سال آیوتایا پایتخت بود ، با33 عدد پادشاه تایلندی ها فرهنگ های متمایزی آوردند تا باروریشان را تکمیل کنند. در نهایت آنها سرزمین شان را از دست Khmer رهانیدند و با کشورهای عربی ، هندی ، چینی ، ژاپنی و اروپایی ارتباط برقرار کردند.
تخریب آیوتایا صدمه بزرگی برای تایلندی ها بود مثل از دست دادن پاریس یا لندن برای فرانسوی ها یا انگلیسی ها . گرچه تایلند در کمتر از چند ماه احیاء شد و برمه ای ها بوسیله پادشاه Taksin بیرون شدند ولی بعدها Thon Buri را بعنوان پایتخت خود قرارداد .
در سال 1782 ، اولین پادشاه سلسله Chakri ، روما را تاسیس کرد و پایتخت جدیدش را در منطقه ای از یک دهکده کنار رود که بانکوک نامیده می شد آغاز کرد.
دومین پادشاه Chakri ، Mongkut (روما چهارم ) درمحدوده 1851و1868 حکومت کرد و پسر او بنام Chulalongkorn (روما پنجم )درسال 1868-1910 تایلند را از مهاجران غربی با یک سیاست زیرکانه محافظت کرد. امروزه تایلند یک سلطنت مطلقه است . پادشاه Bhumipol Adulyadej قوای مقننه را در مجلس ملی و قوای مجریه شامل یک کابینه سرپرستی شده بوسیله نخست وزیر و قوه قضاییه شامل قوانیین دادگاه را اعمال کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
عضویت
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها