زنان سرباز تاریخ در فلسطین

زنان سرباز در در فلسطین

الف- بوراه

دبوراه(deborah) پیغمبر زن و قاضی بنی اسرائیل است، طوایف جهود را که از بیست سال قبل در زیر یوغ ژاپن (jabin پادشاه  کانان  یا پادشاه آسور ) خم شده بودند، علیه پادشاه مزبور مسلح نمود و به دستور او  barac به سیزارا sisara سردار حمله کرد و او را شکست داد. در تورات یک مشهور وجود دارد که جریان پیروزی اسرائیلی‌ها را بر شانه‌ آنها   به خاطر می‌آورد.

ب- ژودیت judith

ژودیت یک قهرمان زن اسرائیلی است که زنی جوان و زیبا و بیوه و ساکن بتولی(در فلسطین ) بود. زندگی او مربوط به هفت قرن قبل از میلاد می‌شود. سردار بخت النصر ( پادشاه ) بنام هولوفرن شهر بتولی را محاصره کرد. ژودیت به منظور نجات قوم بنی‌اسرائیل خود را تسلیم اردوگاه دشمن نمود و با زیبایی سحر‌آمیز خود سردار آسوری را مجذوب خود کرد و در هنگام شب هولوفرن را مست و مدهوش نمود و سر از تن او جدا کرد و سر سردار را در داخل کیسه‌ای گذاشت و آن را به نزد همشهریان خود باز گردانید روحیه اهالی بتولی از مشاهده سر سردار مزبور و شجاعت ژودیت تقویت گردید و با حمله به دشمن خط محاصره را شکست و دشمن را که سردار خود را از دست داده بود، نابود نمودند.

این افسانه زیبا که الهام ‌بخش هنرمندان بسیاری شده است، چندان با حقیقت وفق نمی‌دهد. افسانه مزبور در حقیقت عبارت از یک نوشته‌ ادبی است که بیشتر جنبه ادبی مورد توجه نویسنده بوده است نه جنبه تاریخی آن. کتاب ژودیت زمانی است که جنبه میهن پرستی داشته و مربوط به قوم بنی‌اسرائیل است و نویسنده کتاب مصالح مختلف افسانه مزبور را از عصرهای مختلفی به عاریت گرفته است. در این کتاب در حقیقت خواسته خشونت جنگی را که بین خدا و نیروهای بدی وجود دارد بیان نماید. کتاب دانیل  نیز زائیده همین نوع احساسات است (دانیل یا دانیال یکی از چهار پیغمبر معروف هفت قرن قبل از میلاد است که او را باسارت به بابل آورده بودند. روزی بر حسب خواسته کاهنین پادشاه او را به گودال شیردان انداخت ولی صبح او را صحیح و سالم یافتند). ترجمه این کتاب در توراتی که در سال ۲۸۳ بزبان یونانی یافت گردیده، دیده می‌شود. (قسمت اول تورات بوسیله هفتاد و دو دانشمند عبرانی بزبان برگردانیده شده و این کتاب معروف به تورات هفتاد (la bible des septante ) و یا ترجمه هفتاد می‌باشد.

مطالب مرتبط

3
دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
دنبال کردن
rastgo
مهمان
rastgo

حروم زاده ترین آدمها اسرائیلی ها هستند

سعید
مهمان
سعید

اینی که نوشتید باید مینوشتید تاریخ تمدن یهودی ها این تاریخ هیچ ارتباطی با تاریخ کنعانیان باستان که فلسطینیها هستند ندارد جانم

امیر
مهمان
امیر

زنان سرباز در تاریخ فلسطین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
بعد این زنها برای نجات قوم بنی اسرائیل بپا خواستن،درسته؟اینطور که نوشتید.
لطفا یا تیتر عوض کنید و بنویسید زنان عبرانی،زنان یهودی،زنان اسرائیلی،اصلا فلسطین باستان وجود خارجی داره از نظر تاریخی؟یا اون قسمت همیشه اسمش صهیون،اورشلیم و… بوده.
اسم ها و.. چرا عوض کردید حالا هی ما ناراحتیم چرا خلیج پارس رو خلیج عربی می گن.