دفترچه یادداشت ماری کوری

بعد از گذشت سال های متمادی از مرگ مادام کوری هنوز هم نمی شود وسایل این دانشمند را لمس نمود.

خطری که هنوز هم تهدید کننده است.

ماری کوری یکی از مهم ترین مشارکت های را در قرن بیستم باعث شد. او با رادیو اکتیو آسیبی جدی به سلامتی خود وارد ساخت. این ها را همه می دانند. اما آنچه که بسیاری از افراد نمی دانند, آن است که سطح تابش رادیواکتیوی که او با آن ها سر و کار داشت آن قدر قدرتمند بوده است که هنوزهم ذفترچه های یادداشتش به صورت محافظت شده در جعبه های سر بسته نگهداری می شوند.

 

دفترچه یادداشت ماری کوری

دفترچه یادداشت ماری کوری

لمس دفترچه ای که در تصویر بالا می بینید بسیار خطرناک است. شما اگر به دیدن پیر و ماری کوری بروید متوجه خواهید شد که برای بازید از اکثر اشیای این از مبل گرفته تا کتاب های آشپزی نیاز به لباس محافظتی خواهید داشت.و حتی پیش از پوشیدن لباسمحافظتی باید یک برگه قبول مسئولیت خطرپذیری را امضا نمایید.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : تاثیر مواد رادیواکتیو بر سلامت انسان 

ماری کوری بطری ها رادیوم را در جیبش میگذاشت و راه می رفت. او حتی کپسول هایی پر از مواد رادیواکتیو بسیار خطرناک را در قفسه اش نگهداری می کرد.
او در یکی از یادداشت هایش نوشته است:

یکی از لذت های ما این بود که شب در کارخانه بمانیم, و به درخشش بطری های حاوی مواد رادیو اکتیو نگاه کنیم. این بطری ها مانند لوله های درخشان افسانه ای بودند و منظره ای دوست داشتنی را ایجاد می نمودند.”

همچنین بخوانید:  شهر ممنوعه چین

مختصری از زندگی مادام کوری

ماریا اسکلودوسکا کوری (ماری کوری) فیزیکدان و بود. وی در ۷ نوامبر سال ۱۸۶۷ در ورشو پایتخت لهستان متولد شد. در سال ۱۸۹۳ لیسانس خود را در رشته فیزیک دریافت کرد و تنها یک سال بعد در رشته نیز موفق به اخذ لیسانس گردید. ماری کوری نخستین زنی است که برنده جایزه نوبل شد. او همچنین اولین دانشمند و تنها زنی است که دوبار جایزهٔ علمی نوبل دریافت کرده است و تنها فردی است که دو جایزه نوبل را در دو رشته مختلف کسب کرده است. او ابتدا این جایزه را در رشتهٔ فیزیک در سال ۱۹۰۳ و سپس در رشته شیمی در سال ۱۹۱۱ دریافت کرد.

دفترچه یادداشت ماری کوری

ماری کوری

موفقیت های وی شامل نظریه رادیواکتیویته (اصطلاحی که خودش ابداع و باب کرد)، روش هایی برای جداسازی ایزوتوپ و کشف دو عنصر، پولونیم و رادیوماست. به تاسی از کارهای وی اولین مطالعات پرتوزایی روی از بین بردن تومورها از طریق ایزوتوپ های رادیواکتیو صورت گرفت. وی دو مرکز کوری یکی در پاریس و دیگری در ورشو راه اندازی کرد که امروز از مراکز بزرگ پزشکی هستند ولی همچنین در جهانی اول اولین مرکز درمانی نظامی رادیو پزشکی را ایجاد کرد. دفترچه ای که در بالا مشاهده کردید متعلق به ماری کوری است.

دفترچه یادداشت ماری کوری

یادداشت های مادام کوری

آنچه که از مواد رادیو اکتیو باید بدانید

مواد رادیواکتیو از اتم های ناپایداری تشکیل می شوند که تجزیه می شوند و انرژی سطح بالایی به نام تابش رادیواکتیو را می کنند این اتمها نهایتا عناصر جدیدی را تشکیل می دهند. سه نوع تابش رادیواکتیو وجود دارد که ذرات آلفا ، ذرات بتا ، و پرتوهای گاما خوانده می شوند. ماری کوری تحقیق خود را با جستجوی کاربردهای پزشکی رادیواکتیو ادامه داد. و قدرت تشعشع ترکیبات اورانیم را اندازه گرفت و تحقیق خود را به عناصر دیگر از جمله توریم ، گسترش داد.
مواد رادیواکتیو با حیات روی زمین سازگاری ندارد. تشعشع رادیو اکتیو روی جنین تأثیر می‌گذارد، سلول‌های تناسلی را نابود می‌کند و سبب تغییرات در نسل‌های آینده و تولد نوزادان ناقص الخلقه می‌شود.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

avatar
  Subscribe  
دنبال کردن