اسپارتان ها یا آتنی ها، کدامیک ارتش قوی تری داشتند؟

اسپارتان ها یا آتنی ها، کدامیک ارتش قوی تری داشتند؟
وقتی سخن از جامعه مدنی، ساختار حکومتی، قضاوت و دیدگاه زنان به میان می آید، میدانیم که اسپارتا و آتن اشتراکات زیادی داشتند و در زمینه سازمان نظامی کاملا مشابه هم بودند . با تاریخ ما همراه باشید تا با فهرستی از مهمترین تفاوت های بین اسپارت ها و آتنی ها آشنا شوید. اسپارتان ها یا آتنی ها، کدامیک ارتش قوی تری داشتند؟

 

تمرکز اصلی اسپارت ها بر ارتش زمینی! 

اسپارت ها که بودند
سربازان پیاده نظام، بهترین جنگجویان دوران باستان

یکی از نهادی ترین و معتبر ترین جنبه های جامعه اسپارت ها ، نظام آن بود. همانطور که گفته شد، ایالت اسپارت بر تقویت ارتش تمرکز داشت و به خاطر ارتش زمینی با سربازان آموزش دیده و زره پوش خود معروف بود. این پیاده نظام مسلح در اسپارتا ، از سن ۷ سالگی، تحت آموزش شدید قرار می گرفتند تا روزی بهترین جنگوجوی دنیای باستان شوند. هر یک از این پیاده نظام ها باید تحت یک سیستم آموزشی معروف به آگوگ، تعلیم می دیدند  که در بیابان و یا در سربازخانه برگزار می شد. آماده ساختن اسپارت ها در شرایط سخت، باعث شد آنها جنگ های زیادی را پیروز شوند.


شهرت آتن به خاطر نیروی دریایی!

نیروی زمینی اسپارت ها
نیروی دریایی استثنایی آتن با کشتی جنگی

برخلاف اسپارتان ها، آتنی ها روی ایجاد نیروی دریایی بی عیب و نقص تمرکز داشتند.  در طول دوران جنگ، تسلط و برتری آتن بر ناوگان رو به بهبود و برتری بود. این افزایش قدرت سریع در طول سلطنت دموستنس رخ داد، درست زمانی که نیروی دریایی اتن به قدرت زیادی دست یافت و به آنها امکان رقابت با اسپارت ها را داد. آتنی ها به دلیل تسلط بر دریا و خیلی از شهرهای یونان کنترل اوضاع را بدست گرفتند. چیزی که نیروی دریایی آتن را از نیروی دریایی اسپارتا و سایر تمدن های باستان متمایز می کرد، کشتی جنگی آنها بود. این کشتی از ۱۷۰ پاروزن، سرباز، ملوان و یک کاپیتان تشکیل شده بود.


ارتش اسپارت ها با کنترل بردگان!

ارتش اسپارت
هلوت ها، هم سرباز و هم برده!

دلیل اینکه اسپارت ها جامعه نظامی داشتند، بردگان مسنیا بودند که به هلوت معروف بودند. آنها باید تحت کنترل گرفته می شدند و همچنین تعلیم می دیدند. به خاطر تعداد زیاد آنها، رییس اسپارت آنها باید دائما مراقبشان می بود. به همین دلیل تاکتیک هایی صورت گرفت تا مطمئن شوند که آنها شورش نمی کنند. هرچند زیاد توسط اربابشان تحقیر می شدند، ولی در بسیاری موارد آنها جنگجویان بزرگی بودند.


آتن و پیشرفته ترین نیروی دریایی!

پیشرفته ترین نیروی دریایی دوران باستان
آتن با نیروی دریایی پیشرفته

در مقایسه با اسپارت ها که به دنبال کمال نظامی بودند ، آتن به دنبال کسب موقعیت قاطع در بین قدرت های مدیترانه بود. آتن در اوج خود به پیشرفته ترین ابزارهای جنگی، به ویژه در زمینه نیروی دریایی دست یافت. آتنی ها از نظر مالی تامین بودند. و همچنین انبال الوار داشتند و میتوانستند کشتی های با کیفیت زیادی تولید کنند.

منبع ancientfacts
ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
دنبال کردن