امپراطوری بویو

بویو (به کره‌ای: 부여) یک کشور کهن ‌ای در بخش‌هایی از منچوری و کره شمالی کنونی بود. پادشاهی بویو در سده دوم پیش از میلاد پس از سقوط حکومت چوسان قدیم شکل گرفت و تا ۴۹۴ میلادی به حیات خود ادامه داد. بویو در این سال توسط کشور همسایه و هم‌خون خود گوگوریو فتح شد.

بویو بزرگترین و پرقدرت‌ترین کشور کره‌ای‌نشین در دوران پس از سقوط چوسان تا پیدایش سه پادشاهی کره بود. گوگوریو و بیکجه دو پادشاهی از سه پادشاهی خود را جانشین بویو می‌دانستند.

هرچند منابع در این مورد متناقض و اندکند، اما گفته می‌شود که در سال ۸۶ میلادی بویو شرقی از سرزمین اصلی جدا شد و زان پس بویو اصلی گاه با نام بویو شمالی شناخته می‌شد. بیکجه نیز ۵۳۸ میلادی نام خود را به بویو جنوبی (نامبویو) تغییر داد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

3
دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
دنبال کردن
سیاوش
مهمان
سیاوش

ولی فکر کنم در سال ۱۹ میلادی بویو توسط گوگوریو فتح میشود

رضا
مهمان
رضا

در سال ۲۲ میلادی بویو از گوگوریو شکست خورد و حکومت بویو تا سال ۴۹۴ میلادی به عنوان کشور مستمره تحت سلطه گوگوریو به حیات خود ادامه داد تا اینکه در این سال توسط کشور گوگوریو به کامل تصرف شد و بویو ضمیمه گوگوریو شد.

آریا
مهمان
آریا

سلام.بویو در سال ۲۲ میلادی به دست سومین فرمانروای گوگوریو دائموسین وانگ فتح شد.اما تعدادی از بازماندگان بویو به رهبری شخصی به نام گالسا در بیرون مرزهای گوگوریو سرزمینی به نام گالسا بویو تأسیس کردند که در سال ۶۸ میلادی به دست ششمین فرمانروای گوگوریو تائجو دائه وانگ فتح شد.بعدها در قرن دوم میلادی(البته سالش معلوم نیست) یکی دیگر از نوادگان بازماندگان بویو به نام ویگوتائه در منطقه ای در جوار گوگوریو پادشاهی جدیدی به نام هوبویو(به معنی بویوی جدید) تأسیس کرد که بعدها زیردست گوگوریو شد و در زمان نوزدهمین فرمانروای گوگوریو گوانگ گائتو کبیر کاملا تحت قیمومت گوگوریو… مطالعه کامل... »