امپراطوری بویو

بویو (به کره‌ای: 부여) یک کشور کهن ‌ای در بخش‌هایی از منچوری و کره شمالی کنونی بود. پادشاهی بویو در سده دوم پیش از میلاد پس از سقوط حکومت چوسان قدیم شکل گرفت و تا ۴۹۴ میلادی به حیات خود ادامه داد. بویو در این سال توسط کشور همسایه و هم‌خون خود گوگوریو فتح شد.

بویو بزرگترین و پرقدرت‌ترین کشور کره‌ای‌نشین در دوران پس از سقوط چوسان تا پیدایش سه پادشاهی کره بود. گوگوریو و بیکجه دو پادشاهی از سه پادشاهی خود را جانشین بویو می‌دانستند.

هرچند منابع در این مورد متناقض و اندکند، اما گفته می‌شود که در سال ۸۶ میلادی بویو شرقی از سرزمین اصلی جدا شد و زان پس بویو اصلی گاه با نام بویو شمالی شناخته می‌شد. بیکجه نیز ۵۳۸ میلادی نام خود را به بویو جنوبی (نامبویو) تغییر داد.

عضویت
اطلاع از
guest

10 نظرات
پرامتیازترین
جدیدترین قدیمی‌ترین
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها
ناشناس

در کل بویو چندان هم قوی نبود. تعدادی قبایل (روستای کوچکی) بود که خیلی راحت نابود شد و از بین رفت

آخرین ویراییش 25 روز قبل توسط ناشناس
مصی

سلام . چرا بکجه کشور خودش جانشین بویو میدونسته؟

امیر سیروس پور

سلام.
علتش اینه که اولا موسسین بکجه اصالتی از بویو داشتن. دوما بویو پس از سقوط گوچوسون تنها حکومتی بود که داعیه احیای گوچوسون رو داشت و ظرفیت این ادعا رو هم دارا بود. به همین خاطر برای حکومت های بعدیش ادعای جانشینی بویو یه ادعای ارزشمنده.

سیاوش

ولی فکر کنم در سال ۱۹ میلادی بویو توسط گوگوریو فتح میشود

رضا

در سال ۲۲ میلادی بویو از گوگوریو شکست خورد و حکومت بویو تا سال ۴۹۴ میلادی به عنوان کشور مستمره تحت سلطه گوگوریو به حیات خود ادامه داد تا اینکه در این سال توسط کشور گوگوریو به کامل تصرف شد و بویو ضمیمه گوگوریو شد.

رامین

نه چیزی که نوشتید اشتباهه چون بویو همون موقع توسط موهیول تصرف شد حاکمش(تسو هم کشته شد) نام بویو هم از تاریخ محو شد
فقط یه تعداد مردم باقی مانده بویو مثل دزدان دریایی زندگی می‌کردند که بعد ها با باکجه متحد شدند چون مخالف گوگوریو بود

آخرین ویراییش 1 ماه قبل توسط رامین
آریا

سلام.بویو در سال ۲۲ میلادی به دست سومین فرمانروای گوگوریو دائموسین وانگ فتح شد.اما تعدادی از بازماندگان بویو به رهبری شخصی به نام گالسا در بیرون مرزهای گوگوریو سرزمینی به نام گالسا بویو تأسیس کردند که در سال ۶۸ میلادی به دست ششمین فرمانروای گوگوریو تائجو دائه وانگ فتح شد.بعدها در قرن دوم میلادی(البته سالش معلوم نیست) یکی دیگر از نوادگان بازماندگان بویو به نام ویگوتائه در منطقه ای در جوار گوگوریو پادشاهی جدیدی به نام هوبویو(به معنی بویوی جدید) تأسیس کرد که بعدها زیردست گوگوریو شد و در زمان نوزدهمین فرمانروای گوگوریو گوانگ گائتو کبیر کاملا تحت قیمومت گوگوریو… مطالعه بیشتر »

رامین

ببخشید صحبت هاتون منبعی هم داره؟ چون در سریال هاش و منابع که چنین چیزی نبود

سانشان

سرنوشت دوجین گالسا چی شد کلا میشه بویو رو بگین چی شد بویو چجوری تصرف شد… وقتی از تاریخ محو شد چی شد همه رو میشه توضیح بدین؟ موهیول چی شد چجوری مرد؟

ایلیا
امتیاز :
     

خیلی تلخ بود.کاش برعکس میشد و گوگوریو به دست بویو فتح میشد