امپراطوری بویو

بویو (به کره‌ای: 부여) یک کشور کهن ‌ای در بخش‌هایی از منچوری و کره شمالی کنونی بود. پادشاهی بویو در سده دوم پیش از میلاد پس از سقوط حکومت چوسان قدیم شکل گرفت و تا ۴۹۴ میلادی به حیات خود ادامه داد. بویو در این سال توسط کشور همسایه و هم‌خون خود گوگوریو فتح شد.

بویو بزرگترین و پرقدرت‌ترین کشور کره‌ای‌نشین در دوران پس از سقوط چوسان تا پیدایش سه پادشاهی کره بود. گوگوریو و بیکجه دو پادشاهی از سه پادشاهی خود را جانشین بویو می‌دانستند.

هرچند منابع در این مورد متناقض و اندکند، اما گفته می‌شود که در سال ۸۶ میلادی بویو شرقی از سرزمین اصلی جدا شد و زان پس بویو اصلی گاه با نام بویو شمالی شناخته می‌شد. بیکجه نیز ۵۳۸ میلادی نام خود را به بویو جنوبی (نامبویو) تغییر داد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
5 نظرات
 1. سیاوش می گوید

  ولی فکر کنم در سال ۱۹ میلادی بویو توسط گوگوریو فتح میشود

 2. رضا می گوید

  در سال ۲۲ میلادی بویو از گوگوریو شکست خورد و حکومت بویو تا سال ۴۹۴ میلادی به عنوان کشور مستمره تحت سلطه گوگوریو به حیات خود ادامه داد تا اینکه در این سال توسط کشور گوگوریو به کامل تصرف شد و بویو ضمیمه گوگوریو شد.

 3. آریا می گوید

  سلام.بویو در سال ۲۲ میلادی به دست سومین فرمانروای گوگوریو دائموسین وانگ فتح شد.اما تعدادی از بازماندگان بویو به رهبری شخصی به نام گالسا در بیرون مرزهای گوگوریو سرزمینی به نام گالسا بویو تأسیس کردند که در سال ۶۸ میلادی به دست ششمین فرمانروای گوگوریو تائجو دائه وانگ فتح شد.بعدها در قرن دوم میلادی(البته سالش معلوم نیست) یکی دیگر از نوادگان بازماندگان بویو به نام ویگوتائه در منطقه ای در جوار گوگوریو پادشاهی جدیدی به نام هوبویو(به معنی بویوی جدید) تأسیس کرد که بعدها زیردست گوگوریو شد و در زمان نوزدهمین فرمانروای گوگوریو گوانگ گائتو کبیر کاملا تحت قیمومت گوگوریو در آمد و سرانجام در سال ۴۹۴ میلادی در زمان بیست و یکمین فرمانروای گوگوریو مونجامیونگ وانگ قلمرو هوبویو ضمیمه ی خاک گوگوریو و به طور کامل جزئی از کشور گوگوریو شد. رجوع کنید به کتاب ملت پرنده ی سه پا نوشته ی فرزاد عابدی .

 4. مصی می گوید

  سلام . چرا بکجه کشور خودش جانشین بویو میدونسته؟

  1. امیر سیروس پور می گوید

   سلام.
   علتش اینه که اولا موسسین بکجه اصالتی از بویو داشتن. دوما بویو پس از سقوط گوچوسون تنها حکومتی بود که داعیه احیای گوچوسون رو داشت و ظرفیت این ادعا رو هم دارا بود. به همین خاطر برای حکومت های بعدیش ادعای جانشینی بویو یه ادعای ارزشمنده.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.