امپراطوری بویو

بویو (به کره‌ای: 부여) یک کشور کهن ‌ای در بخش‌هایی از منچوری و کره شمالی کنونی بود. پادشاهی بویو در سده دوم پیش از میلاد پس از سقوط حکومت چوسان قدیم شکل گرفت و تا ۴۹۴ میلادی به حیات خود ادامه داد. بویو در این سال توسط کشور همسایه و هم‌خون خود گوگوریو فتح شد.

بویو بزرگترین و پرقدرت‌ترین کشور کره‌ای‌نشین در دوران پس از سقوط چوسان تا پیدایش سه پادشاهی کره بود. گوگوریو و بیکجه دو پادشاهی از سه پادشاهی خود را جانشین بویو می‌دانستند.

هرچند منابع در این مورد متناقض و اندکند، اما گفته می‌شود که در سال ۸۶ میلادی بویو شرقی از سرزمین اصلی جدا شد و زان پس بویو اصلی گاه با نام بویو شمالی شناخته می‌شد. بیکجه نیز ۵۳۸ میلادی نام خود را به بویو جنوبی (نامبویو) تغییر داد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
عضویت
اطلاع از
guest

6 نظرات
پرامتیازترین
جدیدترین قدیمی‌ترین
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها
سیاوش

ولی فکر کنم در سال 19 میلادی بویو توسط گوگوریو فتح میشود

آریا

سلام.بویو در سال ۲۲ میلادی به دست سومین فرمانروای گوگوریو دائموسین وانگ فتح شد.اما تعدادی از بازماندگان بویو به رهبری شخصی به نام گالسا در بیرون مرزهای گوگوریو سرزمینی به نام گالسا بویو تأسیس کردند که در سال ۶۸ میلادی به دست ششمین فرمانروای گوگوریو تائجو دائه وانگ فتح شد.بعدها در قرن دوم میلادی(البته سالش معلوم نیست) یکی دیگر از نوادگان بازماندگان بویو به نام ویگوتائه در منطقه ای در جوار گوگوریو پادشاهی جدیدی به نام هوبویو(به معنی بویوی جدید) تأسیس کرد که بعدها زیردست گوگوریو شد و در زمان نوزدهمین فرمانروای گوگوریو گوانگ گائتو کبیر کاملا تحت قیمومت گوگوریو… مطالعه بیشتر »

مصی

سلام . چرا بکجه کشور خودش جانشین بویو میدونسته؟

امیر سیروس پور

سلام.
علتش اینه که اولا موسسین بکجه اصالتی از بویو داشتن. دوما بویو پس از سقوط گوچوسون تنها حکومتی بود که داعیه احیای گوچوسون رو داشت و ظرفیت این ادعا رو هم دارا بود. به همین خاطر برای حکومت های بعدیش ادعای جانشینی بویو یه ادعای ارزشمنده.

رضا

در سال 22 میلادی بویو از گوگوریو شکست خورد و حکومت بویو تا سال 494 میلادی به عنوان کشور مستمره تحت سلطه گوگوریو به حیات خود ادامه داد تا اینکه در این سال توسط کشور گوگوریو به کامل تصرف شد و بویو ضمیمه گوگوریو شد.

سانشان

سرنوشت دوجین گالسا چی شد کلا میشه بویو رو بگین چی شد بویو چجوری تصرف شد… وقتی از تاریخ محو شد چی شد همه رو میشه توضیح بدین؟ موهیول چی شد چجوری مرد؟