ونون اول اشکانی

مطالب خواندنی:

روی-سکه-یک-درهمی-مربوط-به-ونُن-اول-اشکانی–سکه-های-ایران-موزه-کاظمینی-،-امین-امینی

پشت-سکه-یک-درهمی-مربوط-به-ونُن-اول-اشکانی—سکه-های-ایران-موزه-کاظمینی-،-امین-امینی

پس از کشته شدن ارود ،اشکانیان از آگوستوس ، قیصر روم درخواست کردند تا پسر ارشد فرهاد چهارم که ونون اول نام داشت  به ایران برگردانند  تا پادشاه شود  . این خواسته ایرانیان موجب غرور رومیان شده و آن را پذیرفتند و او را آزاد ساخته ، و او با شکوه و جلالی خاص به ایران مراجعت نمود «حکومت وی از سال۸ تا ۱۲ میلادی بود »

وی که بیشتر عمر خود را در روم سپری کرده بود، با آداب و رسوم رومیان آموخته شد و از آیین و رسوم ایرانی اطلاعی نداشت و ظاهراً رفتاری ساده و بدور از تکبر و غرور داشته و این موضوع سبب گردید که به اعتبار و آبروی انجمن مهستان خدشه وارد شود تاسیتوس مورخ شهیر رومی آورده است که اشراف و بزرگان ناراضی بودند ازاینکه شاهزاده ای که دست نشانده روم و اینگونه بی جذبه و بی ابهت بوده را به تخت سلطنت نشاندند .

دراین زمان یکی دیگر از خاندان شاهزادگان اشکانی بنام اردوان دوم که فرمانروای ماد آتروپاتن بود و با طوایف داهه ارتباط داشت ، از آذربایجان ادعای پادشاهی نمود . لذا جنگی میان او و ونون اول در گرفت که در ابتدا ونن پیروز گشته و بنام خود سکه پیروزی ضرب زد . لیکن مجلس نجبا با حمایت اردوان رسماً ونن را خلع و او را به سوریه تبعید کرد . او به ارمنستان رفته و زمام امور آنجا را بدست گرفت ، لیکن اردوان مجدداً  او را در ارمنستان تهدید کرده و ونن از آنجا نیزگریخته و به سوریه رفت و تحت حمایت رومیان قرار گرفت .

بعد از مدتی ونن به کلیکیه رفته و در همانجا بدرود حیات گفت .«ولسکی ۱۳۸۳: ۱۷۱ – زرین کوب ۱۳۷۷: ۳۷۳»

اشکانی-تگوک-سفالی-به-نقش-گاو-آرشیو-موزه-ملی-ایران…

 

 

منابع :

ولسکی ، یوزف ، شاهنشاهی اشکانی  ، ترجمۀ مرتضی ثاقب فر ،  انتشارات ققنوس ، تهران ۱۳۸۳ شمسی

عبدالحسین زرین کوب ، تاریخ مردم ایران ، قبل از اسلام ، چاپ پنجم ، انتشارات امیرکبیر ، تهران ، ۱۳۷۷ شمسی

مطلب از جلد اول تاریخ جامع ایران ، محمود جعفری دهقی

تحقیق و پژوهش : مهدی صبور صادقزاده

ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک
دنبال کردن
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات