تیرداد یکم دومین شاه اشکانی

تیرداد یکم دومین شاه اشکانی تیرداد یکم (یا ارشک دوم) است او پس از فوت برادر خود اشک اول برتخت پادشاهی  تکیه زد و از سال ۲۴۷ تا۲۱۱ ق.م سلطنت کرد. دانشنامه ایرانیکا شروع سلطنت وی را ۲۱۷ ق.م ذ کر کرده است . او و برادرش فرزندان فریاپت که اشکانیان به جهت رساندن اصل ونسب خود به هخامنشیان وی را فرزند اردشیر دوم هخامنشی می دانستند . تیرداد یکم بسوی سکاها رفته و با آنها پیمان اتحاد بست و با سپاهی از سکاها عازم پارت شد .

تیرداد در زمان پادشاهی اعتقاد زیادی بر مستحکم نمودن قوای نظامی  داشته و سپاه اشکانیان را سروسامان داد. او از معضلات وگرفتاریهای بسیار سلسله سلوکیان در غرب نهایت استفاده را نمود و با ارتش مقتدر خود گرگان را به ضمیمه سرزمینهای اشکانی درآورد و بعد از اتحاد با پادشاه باختر «دیودوت» برسلوکوس حمله برده و او را شکست داد ، سلوکوس دوم  به طرف سوریه عقب نشینی کرد، لیکن پس از فراهم آوردن سپاهی بار دیگر به جنگ تیرداد اول رفت، به روایتی که صحت آن چندان مشخص نیست در آن جنگ که در سال ۲۴۷ قبل از میلاد رخ داد، نیز دوباره شکست خورد و اسیر گشت . شیپمن گزارش می دهد که اشک دوم   پس از سال ۲۴۷ ق.م بر تخت سلطنت جلوس کرد . وی از سوی آنتیوخوس سوم ، یکی از سرداران سلوکی مورد تعرض واقع شد .ارشک دراین تعرض موقتا بسوی استپ های شمالی عقب نشینی کرد .

تیرداد اول با درایت بسیار به تحکیم مبانی دولت تازه تاسیس پرداخت، و در نقاط صعب العبور و مستحکم به ساختن دژها و استحکامات پرداخت. در همین رابطه شهر دارا را در حدود دره‌گز در خراسان را ساخت  .  در عهد تیرداد پایتخت اشکانیان شهر صد دروازه بود.

درگذشت تیرداد اول به سبب پیری بود. مدت حکومت او ۳۴ سال یعنی از سال ۲۴۸ تا ۲۱۴ قبل از میلاد بوذه است.

عضویت
اطلاع از
guest

1 نظر
پرامتیازترین
جدیدترین قدیمی‌ترین
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها
زیتون

سوال از استاد تاریخ : و در نقاط صعب العبور و مستحکم به ساختن دژها و استحکامات پرداخت….آیا ریشه رفتار اسماعیلیه از اینجا بوده؟…..آیا ابوعلی سینا نبوغ طبیش را مدیون کتابخانه های غنی اسماعیلیه بوده(پدر و برادر اسماعیلی) یا استعداد شگفت انگیزش از عالم غیب و الهامات پزشکان چینی و هندی(آگاهیش از نقاط طب سوزنی چین محرزه)….