آتیلا

در یک روز طوفانی در یکی از دشت های مجارستان امروزی جوانی هراسان در حال پناه بردن از مکان امنی به مکان امن دیگر است در همین هین رعد و برقی در مقابل پایش به زمین می نشیند و تنها چیزی که از رعد و برق باقی می ماند شمیشر خدای مریخ است که به آتیلا هدیه داده شده است.

حوالی سال ۴۰۶ کودکی در جلگه مجارستان بدنیا آمد که نام آتیلا را بر آن کودک نهادند او دومین فرزند پادشاه هون ها بود هون ها مردمی شبیه به چینی ها بودند اما با چینی ها سالها در ستیز بودند آتیلا دوران کودکی و نوجوانی خود را در دشتها مشغول یادگیری سوارکاری و تیراندازی و فنون رزمی بود.مارسلیوس مورخ رومی می نویسد: اقوام هون فرززندان خود را بلافاصله پس از بدنیا آمدن با بندهایی می بستند تا سرهای و شکل ظاهری آنها شکلی زشت و ترسناک پیدا کند. و آتیلا نیز از این جریان مستثنا نبود.هون ها مردمی خام خوار بودند.

هنگامی که آتیلا ۲۸ سال داشت همراه برادر بزرگش بلدا به پادشاهی هون انتخواب شد.و بخش وسیعی از آلمان امروزی و آسیایی میانه در فرماندهی این دو برادر بود.آتیلا و برادرش برای غارت و چپاول اموال رومی ها تصمیم گرفتند به روم حمله کنند و چیزی نپایید که به موفقیت های فراوانی دست یافتند و شهرهای روم را غارت کردند و غنائم رومی ها را به تاراج بردند.قتل و غارت قبایل خوردپا برای آتیلا لذت بخش نبود و او به فکر غارت عظیم تری بود غارتی که هیچ بربری تاکنون به آن فکر نکرده بود آتیلا برای این کار سوار نظام خود را کار آمدتر کرد و زین اسب ها را طوری قرار داد که بتوانند چرخش ۳۶۰ درجه ای داشته باشند و اقدام به ساخت دژکوب کرد.

آتیلا در حمله خود به شهر نایسس توسط دژکوب دیوار های آن را ویران کرد و بیشتر مردم شهر را کشتار کرد و بعد از غارت آن گریخت.اما آتیلا هرگز به فکر گسترش قلمرو خود نبود و فقط به غارت و ترساندن مردم فکر می کرد و می خواست به رومی ها بفهماند اگر به او باج ندهند شهر های آنها را ویران خواهد کرد.

در حمله به شهر قسطنطنیه شهری که ۵۰۰ هزار نفر جمعیت داشت رومیان بعد با پرداخت یک رشوه سنگین به ارزش ۲۷۰۰ کیلوگرم طلا او را از این کار منصرف کردند و آتیلا همه فراریان سپاه هون را که به رومی ها پناهنده شده بودند از آنها تحویل گرفت و با بد ترین شکنجه ممکن آنها را به قتل رساند.رومیان به مدت ۱۲ سال به آتیلا باج دادند.و از آتیلا برای قتل هام هزاران تن از مردم گل ها(فرانسه امروزی)استفاده کردند و با دادن باج به وی او را ترغیب به کشتار گل ها می کردند.بسیاری دلایل پیروزی های آتیلا را استفاده درست از سربازانش و آرایش نظامی صحیح می دانستند مثلا در ابتدای هر جنگ کمانداران آتیلا سپاه مقابل را آماج تیر های خود قرار می دادند و بسیاری از دشمنان را می کشتند.

آتیلا یک بار با امپراتور ساسانی در گیر شد و شکست سختی خورد و از آن به بعد هیچ گاه به مرزهای ایران حمله نکرد.

در سال ۴۴۵ بلدا برادر آتیلا به شکار رفته بود که به دستور آتیلا به قتل رسید.رومیان که از باج دادن به آتیلا خسته شده بودند به جنگ با آتیلا رفتند و در یوتوس از آتیلا شکست خوردند.رومیان بار دیگر قاصد خود بنام پریسکوس را روانه سرزمین آتیلا کردند او هر روز در آن سرزمین شاهد صحنه های ترسناک قتل و کشتار بود وقتی پریسکوس از نایسس عبور می کرد جمجمه های مردم را می دید که از دیوارهای شهر آویخته شده اند.اما وقتی با پایتخت آتیلا رو به رو شد شاهد شهری زیبا به سبک رومی ها و دارای استخر های فراوان بود.

دوسال بعد آتیلا در ۴۵ سالگی بار دیگر به روم لشگر کشی کرد اما به دلیل مشکل بودن تهیه آذوقه نتوانست در این جنگ پیروز شود در شهر رمس اسکف اعظم با خواندن سرود های مذهبی سعی داشت جلوی آتیلا را بگیرد اما آتیلا سرش را از تنش جدا کرد در جنگی که بین آتیلا و آتیوس سردار رومی در شمال فرانسه در گرفت در یک روز صد هزار تن کشته شدند و آب روخانه از خون سرخ شد..ولی آتیلا نیروهای شکست خورده خود را جمعاوری کرد و از آلپ به شهر آکلیا را با خاک یکسان کرد اما شیوع طاعون مانع از گسترش خون ریزی های آتیلا در سراسر اروپا شد.

آتیلا در ۴۷ سالگی به سرزمینش باز گشت و در یک روز که بروی تخت خود دراز کشیده بود خون از دماغش جاری شد و جانش را از دست داد.احتمالا بیمار سل آتیلا را از پای در آورده است.

حدود مرزهای آتیلا

تصویر حدود قلمرو آتیلا در زمان فرمان روایی اش

تصویر سکه منقش به تصویر آتیلا

بسیار از مطالب این نوشته از مجله دانستنیها شماره ۴۲ گرفته شده ما نیز امانت داری را در این مورد راعایت می کنیم و به ذکر منبع می پردازیم

ممکن است شما دوست داشته باشید

21
دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
دنبال کردن
ماكولو
مهمان
ماكولو

هون ها مردمی شبیه به چینی ها بودند اما با چینی ها سالها در ستیز بودند …
—————————–
جملات فوق نزد هر مورخ و تاریخ شناس و حتی علاقه مند به مطالعات تاریخی نیز مضحک می باشد. شبیه به چینیها دیگر چه صیغه ایست. آیا برایتان سخت است که بگویید هونها مردم ترک تبار بودند؟

آتيلا رهبر تركان هون
مهمان
آتيلا رهبر تركان هون

در خصوص ریشه و معانی نام آتیلا نیز اختلاف نظر وجود دارد. عده ای اعتقاد دارند این نام یک نام کلی برای فرامانروایان ترک در زبان ترکی بوده است و عده ای اعتقاد دارند آتیلا نام ترکی دانوب در میان اقوام بلغار بوده است. مانشن هالفن اعتقاد دارد که این لغت یک لغت در زبان مردم شرق آلمان بوده و از یک لغت ترکی ریشه گرفته است. بر این اساس آتیلا از لغت گوتیک (گوت ها دسته ای از اقوام بربر بودند که به امپراطوری روم حمله کردند اما فرهنگ رومی را پذیرفتند) آتا به معنای پدر که با پسوند… مطالعه کامل... »

سیمین
مهمان
سیمین

هون ها یک قوم بودن ترک ها قومی دیگر بی خود این دوتا رو یکی نکن در ضمن پانترک های وحشی برای خودتون بی خود تاریخ سازی نکنید.

علی
مهمان
علی

آخه تو تاریخت از زمان رضاپالان شروع شده این همه جعلیات واستون درست کردن هنوز یک تاریخ درست و حسابی نداری کوروشو جعل کردن براتون مقبره مادرسلیمان را به اسم کوروش جعل کردن تا بلکه فکر کنین تاریخ دارین درحالی کع هیچ هستین و میای به تورک ها اعتراض میکنی در حالی که بزرگترین تاریخ و تمدن ها را داشتن . سوزشت بیشتر بشه

احسان
مهمان
احسان

ببین کی دم از جعل تاریخ میزنه!به قول مینورسکی هر جا در زمینه فرهنگ اقوام شرق باستان ابهامی وجود داشته باشد پان‌ترکیسم به آنجا دست درازی میکند! آخه تو که میری ملکه فاحشه سکا ها را مادر خطاب میکنی دم از تاریخ تورک میزنی؟از این تاریخ بوزورگ تورک یه طویله هم باقی نمونده که بخوای بگی این طویله خونه پدرانمون بوده میرین قلعه بابک که همه تاریخ نگاران ایرانی بودنش را تأیید کردن تجمع میکنین و میگین آتا باباک . مقبره مادر سلیمان؟ حضرت سلیمات توی سرزمین مقدس ساکن بوده مادرش اینجا چه کار میکرده؟تاریخ را پهلوی نوشت؟حتما هرودوت و… مطالعه کامل... »

A.z
مهمان
A.z

معول نه ترک….ترک یکی از شاخه های معولیه

مهدی
مهمان
مهدی

اروپایی ها علاقه زیادی به تحریف تاریخ ترکها دارند چون خودشان را در برابر تاریخ و عظمت ملت ترک کوچک و خار می بینند و گاه برخی پادشاهان ترک را مغول می دانند و گاه هون را نژادی می دانند که از اسمان امده بودند و دوباره به اسمان برگشتند خودشان هیچ تاریخی ندارند اسکندر حرامزاده مقدونی بود نه یونانی الان هم مجسمه اش در کشور مقدونیه نصب شده ناپلئون بناپارت که فرانسوری ها اینقدر بهش افتخار می کنند اهل جزیره کرس بود نه فرانسوی در دوران دبستان هم فرانسوی ها لهجه او را مسخره می کردند هیتلر اهل اتریش… مطالعه کامل... »

bahman
مهمان
bahman

اسکندر مقدونی حرامزاده نبود بلکه نجیب زاده بود. حرام زاده داریوش سوم بود که اینقدر بی عرضه و بی تدبیر بود که نتونست با یک ارتش صد هزار نفری مجهز جلوی چهل هزار پیاده مقدونیه رو اونم تو خاک خودش بگیره. اسکندر با هوشی که داشت پیروز شد و اون پیروزی نوش جانش باد.

امیر
مهمان
امیر

به جای اینکه سنگ اجنبی رو به سینه بزنیم کمی تاریخ با شکوه ایران زمین و دلایل واقعی شکست ایران هخامنشی را مطالعه کنیم شاید این نفرین دور شود .

سامان
مهمان
سامان

خدا لعنت کنه هرچی پانترک

رضا
مهمان
رضا

بنظر من من که هیچ پانترکی وجود ندارد چون پان به کسی گفته میشه که قدرت دستش باشه الان تو
ایران قدرت دست ترکهاست دست فارسها البته لعنت به فارس ضالم در ایران

A.z
مهمان
A.z

😁😁😁😁پیامبرم ترک بوده…ترک وحود نداره یک لهجه معولی ترک..ترک حتی دین مستقل نداره الفبای مستقل و کتاب تاریخ نداره…چی میزنی..ادم فصایی هام ترک بودن😄😄

علی
مهمان
علی

چون تاریخ نداری پس بسوز .
تنهای تاریخ تو از زمان رضاشاه زاده شده ی تخیلات انگلیس بوده

احسان
مهمان
احسان

چرا دین دارن آلت پرستی دینشونه و چه دین مناسبی برای این وحشی ها

آتيلا رهبر تركان هون
مهمان
آتيلا رهبر تركان هون

سخنانی از آتیلا هون ،رهبر ترکان و تازیانه ی خداوند آتیلا هون: تازیانه خداوند آتیلا رهبر ترکان (۴۰۵ تا ۴۵۳ میلادی): رهبر قوم ترک هون که در زمان حیاتش بزرگ‌ترین امپراتوری را در اروپا، از رود اورال تا دانوب داشت. در زمان فرمانروایی اش وی یکی از مخوف‌ترین دشمنان امپراتوری‌های روم غربی و شرقی بود. رومیان به او لقب تازیانه خداوند داده بودند. و به او باج می‌دادند تا کاری به کار رم نداشته باشد. درباره‌اش نوشته‌اند: خدا او را برای تکان دادن تاریخ آفریده بود. سخنانی از آتیلا خاقان ترکهای هون در اینجا سخنانی از آتیلا ذکر می شود… مطالعه کامل... »

آتیلا گوک تورک
مهمان
آتیلا گوک تورک

فکر کنم آقا رامین از آتیلاخان زیاد خوششون نمیاد واسه اون داره تاریخ و وارونه گزارش می کنه!!!

سعید
مهمان
سعید

بی پایه و بی اساس و مضحک

Amir
مهمان
Amir

دوستان فرهیخته بسیار به جاست که به جای ترک بودن و نبودن آتیلا بحث کنید لطفا یک مقدار با تاریخ آشنا شوید!! تاریخ آتیلا در واقع در زمان ساسانیان ایران رخ میدهد و در آن زمان اتراک ساکن اسیای مرکزی بوده‌اند پس بنابراین واقعیت تاریخی آناتولی بخش غربی آن تحت تصرف امپراتوری رومی بوده و قسمتی از شرق آناتولی تحت تصرف ساسانیان بوده………
و اینکه سرزمین آناتولی چگونه ترک زبان شدند برمیگردد به عهد سلاجقه روم…… لطفا بیشتر مطالعه بفرمایید….

فرزاد
مهمان
فرزاد

سلام دوستان چیزی که شما از ان صحبت میکنید افتخار و بزرگی است و بین ملل مختلف دست به دست شده است و چه بیان شده وچه نشده جذابیت اقتصاد نقش تعیین کننده ای در همه تصمیم عای انسان داشته است و تمدنها زاده شدن جوان شدن و گسترش پیدا کردن وسپس نوبت زوال وپیری ومرگ :این چیزی است که دنیای ما تا به امروز شاهد ان بوده ….

علیرضا
مهمان
علیرضا

خخخ میبینید رهبر هون ها هم در مقابل ای ان شکست خورده ای کاش من تو اون زمان بودم افتخار میکنم ایرانیم

سینا
مهمان
سینا

خب این که قاتل و خونخوار بوده افتخاری نیست که برای ترکها