شب یلدای چینی، عید تحول زمستانی

یکی از اعیاد باستانی در چین، تحول زمستانی است که حدوداً در بیست و دوم یا بیست و سوم دوازدهمین ماه قمری برگزار می‌شود. بعد از زمستانی ، کم کم روزها طولانی تر شده و هوا رو به سردی بیشتر می‌رود. در گذشته این به اندازه‌ی بهار جایگاه داشت.

شب یلدای چینی، عید تحول زمستانی

آنچه که کتب تاریخی می‌گویند این است که پس از عید تحول زمستانی، اتفاقات و رویداد های مثبت در طبیعت می‌گیرد. در دوران حومت وی و جین ، این عید بین مردم محبوب شد و بسیار مورد استقبال قرار گرفت. عید بهار تنها کمی تر از این عید بوده است.

طی هزاران سال، این عید در بین مردم جایگاه بالایی داشته و خوراک و نوشیدنی های مخصوص خود را دارد. در مناطق شمالی مردم اغلب نوعی غذا به نام «جیاو زی» می‌خورند. این غذا شامل برنج و لوبیای قرمز می‌باشد. و در جنوب، مخصوصا در استان ” فو جی” و ” جیان سو”، مردم رسم خوردن « تان یوان» دارند. تان یوان یک نوع گرد است که از آرد برنج چسبناک درست می شود.

 

شب یلدای چینی، عید تحول زمستانی

 

مردم چین چنین باور دارند که وقتی تان یوان می‌خورند به اندازه‌ی یک سال به سن آنان افزوده می‌شود. الان در شانگهای هنوز آواز کودکان می خوانند که: هنگامی که مادرم را می بینم که مشغول پختن ” تان یوان” است، خیلی خوشحال می شوم. چون می دانم سال نو به زودی می آید
در برخی از مناطق، مردم رسم دارند که از گوشت سگ یا گوسفند بخورند. آنان عقیده دارند که گوشت سگ و گوسفند برای بدم مفید است و زمستان بهترین زمان برای تقویت بدن می‌باشد. امروزه،مردم استان «تایوان» کیک نه لایه می پزند علاوه بر آن، با آرد،اشکال حیواناتی مثل مرغ، گاو ، گوسفند را درست می کنند و با بخار می پزند.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
دنبال کردن