آیا کاشف مقبره توت‌عنخ‌آمون گنج های آن را سرقت کرده بود؟

براساس شواهد جدید، باستان‌شناسی که مقبره توت‌عنخ‌آمون را در اوایل دهه ۱۹۰۰ کشف کرد، شاید در آن زمان برخی از گنجینه‌های فرعون مصر را بدون اجازه به سرقت برده باشد.

هوارد کارتر در نوامبر ۱۹۲۲ مقبره توت‌عنخ‌آمون را حین حفاری در «وادی‌الملوک» کشف کرد. او در آن زمان در دفتر خاطرات خود نوشته بود که اتاق مملو از «ترکیب شگفت‌انگیزی از اشیای خارق‌العاده و زیبا است که بر روی یکدیگر انباشته شده­‌اند.»

نامه‌ای که به تازگی منتشر شده است، ادعا می‌کند که کارتر احتمالا برخی از این موارد را از محل سرقت کرده است. این نامه برای اولین بار منتشر شده است. این نامه توسط سر آلن گاردینر که یکی از پژوهشگران تیم حفاری کارتر بوده، در سال ۱۹۳۴ برای آقای کارتر ارسال شده بود.

بنابر گزارش گاردین، کارتر به سر آلن گاردینر یک حرز و طلسم «وهم آمولت» نشان داده بود که برای هدیه و نذورات به مردگان پیشکش می‌­شد. کارتر ظاهرا به او اطمینان داده بود که این شیء از مقبره توت‌عنخ‌آمون بیرون نیامده است.

با این حال، مدیر وقت بریتانیایی موزه مصر در قاهره به سر آلن گفته بود که این طلسم با سایر حرزهای موجود در مقبره مطابقت دارد و احتمالا دزدیده شده است.

او نظر مدیر را در ضمیمه نامه‌­ای به آقای کارتر قرار داد. در آن نوشته شده بود: «طلسمی که به من نشان دادی، بدون شک از مقبره  توت‌عنخ‌آمون به سرقت رفته است.»

سر آلن خطاب به آقای کارتر نوشته بود: «من عمیقا متاسفم که در چنین موقعیت ناخوشایندی قرار گرفته‌ام… طبیعتا به انگلباخ [مدیر] نگفتم که طلسم را از شما گرفته‌ام.»

این شایعه مدت‌ها وجود داشته است که آقای کارتر گنج‌هایی را از حفاری‌­ها به سرقت ­‌برده است.

این نامه‌ها در کتاب جدیدی به نام «توت‌عنخ‌آمون و مقبره‌­ای که جهان را تغییر داد» از انتشارات دانشگاه آکسفورد منتشر خواهد شد.

*«وادی‌الملوک» به معنی دره پادشاهان، دره‌ای باستانی در مصر است که گورستان فرعون‌ها بوده است.

منبع ایندیپندنت فارسی
عضویت
اطلاع از
guest

1 نظر
پرامتیازترین
جدیدترین قدیمی‌ترین
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها
خسرو

طبق تحقیقات دانشمندان تورک شناس و تورک پژو استانبول و آنکارا فراعنه مصر جزو دسته ی تورکان تباران کاسی می باشند و از نوع هنر آنها و الصاقی بودن کلمه فرعون می توان به تورک بودن فراعنه را فهمید