کشف دو مقبره زیبای مصری

کشف دو مقبره زیبای مصری با دیوارهای نقاشی شده

به گزارش «تاریخ ما»، یک تیم باستان شناسی آمریکایی دو مقبره در نزدیکی اقصر کشف کردند. نکته شگفت آور این است که این مقبره ها دارای دیوارهای نقاشی شده ای است که در طول ۳۵۰۰ سال زیبایی رنگ های خود را حفظ کرده است  و به ما اجازه می دهد که نقوش زیبای روی دیوار را با درخشش اولیه اش ببینیم.

در حالی که باستان شناسان مرکز تحقیقات آمریکایی (ARCE) مشغول نقشه برداری از منطقه شیخ عبد قرنه (محوطه محصوری که آرامگاه  تبس ۱۱۰ نامیده می شود) بودند این دو مقبره را در کنار وزارت امورباستانی مصر کشف کردند.

قدمت این مقبره ها به سلسله هجدهم پادشاهی جدید برمی گردد که از سال ۱۵۴۳ تا ۱۲۹۲ قبل از میلاد به طول انجامید.

این مقبره ها مملو از خاک و شن بود اما در بخش های سالم آن منظره و نقوش زیبا با رنگهای شفاف روی گچ همچنان نمایان است .باستان شناسان آمریکایی می گویند تصویر روی دیوار صاحب خانه و همسرش را در جلویی میزی از هدایا به تصویر کشیده است.روی یکی از دیوار ها  تصویر صاحب خانه را در حال ارائه هدیه ای به الهه ای در حال پرستاری از یک کودک سلطنتی نشان می دهد.

دیواری دیگر نمایانگر اتفاقات روزانه زندگی و مراسم تشیع صاحبخانه است.متاسفانه این مقبره بر سر راه مخربان آثار باستانی قرار گرفت و بخش هایی از آن از جمله نام و عنوان صاحب خانه آسیب دید.بررسی های اولیه بقایا نشان دهنده نام و عنوان صاحب خانه بوده است .

یک سنگ نوشته بیان می کند که  یکی از این مقبره ها متعلق به آمنحوتپ ،دربان خدای آمون بوده است.نام همسر او ستامن Satamen بوده است و پسرش که تصویر او سالها پیش از روی دیوار پاک شد ساموت  Samut نام داشت.

دومین ورودی مقبره تی شکل است که داری یک راهرو می باشد .این راهرو به یک اتاق کوچک با تاقچه ای ناقص درانتهایش منتهی میشود. ورودی جنوبی  به اتاقی کوچک دارای یک گذرگاه در وسط   آن ارتباط دارد که باستان شناسان عقیده دارند ممکن است با مقبره مخفی ارتباط داشته باشد.

منبع: gizmodo.com & tarikhema.org – eni kazemi

عضویت
اطلاع از
guest

2 نظرات
پرامتیازترین
جدیدترین قدیمی‌ترین
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها
فری جوان

تاربرگ شما بسیار دلپسند و سودمند است و من از پستها و نوشتارهای شما بهره میبرم..
کاری پسندیده و شایسته انجام میدهید…
از دشوارهایی که در این راه بر خود هموار میکنید ارج نهاده و خرسند و سپاسگزارم

انی کاظمی

درود.
اظهار لطف شما، بر شوق و علاقه ما افزود.
سپاس گزارم.