کشف معبدی جدید در مصر

گروه بین‌الملل: زاهی حواس رئیس مجلس اعلای آثار باستانی مصر اعلام کرد که ‌شناسان مصری موفق به معبدی در شهر «ماضی» نزدیک شهر «الفیوم» شده‌اند .
به گزارش سایت محیط، این معبد که به « رننوت» مشهور است علاوه بر آن، یک مرکز اداری و محل تجمع نیز بوده است .
بر اساس مطالعات باستان‌شناسان که بر روی معماری این بنا انجام شده، این معبد مربوط به دولت‌های میانی سال‌های ۱۹۹۱ تا ۱۷۸۳ قبل از میلاد بوده است .
حواس در این باره گفت: «این اکتشاف یک کشف بزرگ برای مصر محسوب می‌شود. با این کشف می‌توانیم پاسخ بسیاری از سئوالات درباره معماری معبد شهر ماضی که تنها بنای به جا مانده از دوران دولت‌های میانی دوران فرعونیان باستان است را بیابیم. »
ساختمان این معبد به شکل تمساح ساخته شده و مصریان قدیم در آن الهه «سوبک»، الهه باروری زمین که به شکل مار بوده را می‌پرستیدند. این الهه معبودی نیز داشته که «حورس» نام داشته است. مردمان مصر تا ۱۲ سلسله فراعنه یعنی تا امنحتب چهارم این الهه را جزو خدایان خود به حساب می‌آورده‌اند.
در همین حال باستان‌شناسان موفق شده‌اند تا در راه منتهی به معبد مجسمه‌هایی به شکل ابوالهول نیز کشف کنند که بسیار به مجسمه ابولهول مشهور شباهت دارد. راه این معبد خود نیز بسیار شبیه به راه «کباش» در معبدهای «اقصر» و «کرنک» در ۷۰۰ کیلومتری جنوب قاهره است.
جنس آجرهای این بنا نیز همانند دیگر بناهای مصریان باستان ترکیبی از نوعی شیر و ماست دارد .
در این مکان همچنین تعدادی مجسمه، کاسه سفالی، اشیا، سنگ‌نبشته و کتیبه نیز کشف شده که بر روی آن‌ها یونان باستان و زبان‌هایی از شاخه «دیموطیقی»، یکی از زبان‌های منقرض شده باستان که اطلاعات کمی درباره آن موجود است، نوشته شده است .
حواس همچنین گفت: «باستان‌شناسان همچنین در این معبد موفق شده‌اند نامه‌هایی از ملکه «اراسیندی» به همسر بطلمیوس اول معبد الهه رننوت کشف کنند که در آن از خدمات این معبد به او بسیار تشکر شده است
شهر ماضی در بیابانی در ۴۰ کیلومتری جنوب غرب شهر الفیوم واقع شده و در دوران خاندان فراعنه دوازدهم تاسیس شده است. این شهر بعدها توسط یونانیان به حیات خود ادامه داد

انی کاظمی

مؤسس تاریخ ما | علاقه‌مند یا عاشق کنکاش در تواریخ ملل، ادیان و مذاهب، تاریخ و فلسفه می‌باشم | همواره این امید را داشته‌ام که بتوانم یک گام مثبت در راستای بهبود وضعیت فرهنگی کشورم، همچنین بهبود حافظه تاریخی مردم کشورم بردارم | از طریق کلیه شبکه های اجتماعی با نام‌کاربری enikazemi می‌توانید با من در ارتباط باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
دنبال کردن