تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

اهرام ثلاثه مصر در گیزا

کشور مصر به خاطر جذاب خود مشهور شده است . احتمالا ۸۵% مردم دنیا حداقل تصویر اهرام را دیده اند. با این ، تنها شگفتی جهان باستان هستند که امروزه کاملا دست نخورده مانده اند . این تاریخی در مکانی به نام گیزا وجود دارند. گیزا در (دقیقا در شمال ) نزدیک رود نیل واقع شده است . این در کنار پایتخت امروزی کایرو واقع شده اند . تاریخ گیزا به حدود ۵۰۰۰ سال پیش برمی گردد . در طول دورانی که فرعون ها زندگی می کردند آنها مکانهای تدفینی شامل معبدهای گوناگون و سه بزرگ ساختند . برای قرنهای متمادی کسی نمی دانست این محل دفن فراعنه مصری قدیمی بودند . مثالی از نظریه های زیادی که در مورد وجود داشت ، این بود که این محل نگه داری غلات در طول خشکسالی و قحطی بودند ! بعد از گذشت مدت کمی آنها فهمیدند که این بزرگ محل دفن سه حاکم است .

اهرام ثلاثه مصر در گیزا

عصر اولین عجایب جهان با ساخت هرم Sneferu اغاز شد. او سه هرم ساخت و در بعضی از اهرام دیگر هم می دست داشت.اولین هرم او در مدوم Medum  شروع شد و یک هرم پلکانی بود و بعد به شکل یک هرم درست تبدیل شد.

اهرام ثلاثه مصر در گیزا

اودو هرم در داهشور Dahshur  ساخته که یکی  به نام هرم خمیده شناخته میشود برای اینکه قسمت بالایی این هرم زاویه کمتری نسبت به قسمت پایینی دارد.این هرم خمیده در اول به صورت یک هرم درست نقشه برداری شده بود ولی بعد از نظر هندسی زاویه بالایی آن در قسمت وسط از ۵۴ درجه ۳۱ دقیقه و ۱۳ ثانیه  به ۴۳ درجه و ۲۱ دقیقه تغییر پیدا کرد.

اهرام ثلاثه مصر در گیزا  وقتی Khufu فرعون شد اولین حرکت او این بود که قدرت را از کاهنان گرفت و تمامی معبدها را بست و قربانی کردن را ممنوع کرد. چون که کاهنان تمامی زندگی خود را از راه این قربانیها بدست میاوردند به همین دلیل unpopular  منفور بود.

اهرام ثلاثه مصر در گیزا

مطالب خواندنی:

بعضی فکر میکنند که هرم Khufu توسط برده های ساخته شده است ولی این درست نیست.  صدها هزار نفر سه ماه در سال برای این هرم کار کردند.این زمان همزمان با  طغیان رود نیل بود که کشاورزی  را غیر ممکن میکرد به همین دلیل هزاران آدم بیکار بوجود میامد او برای کارگرها غذا و لباس خوب تهیه میدید.

اهرام ثلاثه مصر در گیزا

 در گیزا سه هرم وجود دارد که هر کدام در کنار خود یک مرده شور خانه دارد. جسبیده به این هرماها یک راه پوشیده وجود دارد که نزولی به نزدیکی رود نیل میرود. هرم بزرگ یکی از هنرهای بزرگ اینزمان است برای هزاران سال تا زمان معماری مدرن جزو بلندترین ساختمان دنیا بود. چهار سطح این هرم به چهار جهت اصلی اشاره میکند و هر سطح دارای  ۲۳۰.۴ متر است  که به زاویه  ۵۱ درجه و ۵۲ دقیقه به بالا رفته است و تا ارتفاع ۱۴۷ متر بوده ولی در حال حاضر ۱۳۸ متر است. در اینهرم ۲۳۰۰۰۰۰ سنگ آهک بکار برده است که هرکدام  به طور متوسط ۲.۵ تن وزن دارد و بعضی از آنها تا ۱۶ تن هم وزن دارد.

اهرام ثلاثه مصر در گیزا

اهرام ثلاثه مصر در گیزا

اهرام ثلاثه مصر در گیزا

اهرام ثلاثه مصر در گیزا

خرید مجموعه کتاب های تاریخی

ممکن است شما دوست داشته باشید

خرید مجموعه کتاب های تاریخی

2
دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
دنبال کردن
بهمن سوشیانت
مهمان
بهمن سوشیانت

درودبر شما
بسیار عالی بود و لذت بردیم
با سپاس

qurbanali hasani
مهمان
qurbanali hasani

خوب اما بعضی موضوعات پیدا نمی شود