خدایان یونان

در تلقى یونان ، خدایان به صورت انسان تصور مى شدند و خصوصیات انسانى داشتند ولى جاودانه بودند. اساطیر یونان ، فرهنگ انسانى خدایان بشمار مى رود، نخستین خداى یونان گائیا بود که انسان و حیوان و گیاه را خلق مى کرد. و آخرین ، کرونوس بود؛ خدائى بى رحم که اولاد خودش را مى خورد. تنها یکى از فرزندان او به نام زئوس به همت مادرش رآ از چنگال پدر جان بدر برد.
خدایان آسمان ؛ اطراف زئوس عده زیادى ارباب انواع قرار داشتند که مظهر کائنات آسمانى شمرده مى شوند و در اصل خدایان محلى بودند. هر یک در نزد و قبیله خود داراى قدرت کامل در آسمان و زمین بودند… این خدایان را به صورت انسان نشان داد. زن زئوس ؛ هرا در آسمان زندگى مى کرد و الهه عروسى و مزاوجت بود.
((هرمس )) و ((آرتمس )) و ((آپولون )) را سه فرزند ((زئوس )) مى دانستند.
هرمس مظهر باران شناخته مى شد…آرتمیس رب النوع ماه بود…آپولون رب النوع خورشید و نور و موسیقى بود…و هادس خداوند دوزخ بود…
خدایان دریا؛
((پوزئیدون )) پسر ((کرونوس )) و برادر زئوس بر خدایان دریا ریاست داشت …آمفیرتیت رب النوع آبهاى ساحلى ، نره مظهر دریاى آرام و تتیس رب النوع بود.
خدایان زمین ؛
((دمتر)) رب النوع خرمن بود و ((کوره )) دختر ((دمتر)) رب النوع گل و گیاه بهار و ((سیلن )) خداوند مستى و، ((ساتیر)) و ((پان )) خداوندان مراتع و شبانان …
خدایان زیر زمین ؛
((هادس )) یا ((پلوتون )) خداوند مردگان ، ((مینوس )) مالک بهشت و جهنم و ((هفائیستوس )) خداى و آتشفشان و آهنگران بودند…
خدایان کار؛
((آرس )) خداوند ، ((آفرودیت )) رب النوع و جمال ، ((آتنه )) رب النوع هوش و هنر و صناعت و ((هسیا)) رب النوع خانواده و صنایع و علوم و ادبیات بودند…
خداوندان اولمپ ؛
((زئوس )) در قله کوه ((اولمپ ))؛ بلندترین کوه یونان در قصرى مى زیست . خدایان معتبر اولمپ به ریاست ((زئوس )) مشورت خانه اى ترتیب مى دادند. تعداد خداوندان ((اولمپ )) را به دوازده خدا مى رسانیدند:
اسم یونانى اسم رومى
۱ زئوس ژوپیتر
۲ هرا ژونون
۳ آتنه مینرو
۴ آرتمیس دبآن
۵ آفرودیت
۶ دمتر سرس
۷ آپولون قبوس
۸ هرمس مرکور
۹ آرس مارس
۱۰ هفائیستوس و ولکن
۱۱ پوزئیدون نپتون
۱۲ هستیا وستا

انی کاظمی

مؤسس تاریخ ما | علاقه‌مند یا عاشق کنکاش در تواریخ ملل، ادیان و مذاهب، تاریخ و فلسفه می‌باشم | همواره این امید را داشته‌ام که بتوانم یک گام مثبت در راستای بهبود وضعیت فرهنگی کشورم، همچنین بهبود حافظه تاریخی مردم کشورم بردارم | از طریق کلیه شبکه های اجتماعی با نام‌کاربری enikazemi می‌توانید با من در ارتباط باشید.

دیدگاه بگذارید

6 نظر در "خدایان یونان"

دنبال کردن
avatar
مرتب کردن بر اساس:   جدیدترین | قدیمی‌ترین | بیشترین رای
100af
مهمان
100af

vebloge kheili khobi bod matalebesh kheili mofid bod .

امیر
مهمان
امیر

عالی بود ممنون

yasaman
مهمان
yasaman

kheili

Susmita
مهمان
Susmita

Of the panoply of wbeitse I’ve pored over this has the most veracity.

siavash
مهمان
siavash

درود اهورامزدا بر شما.
کدبان انی بنده از ایران تماس میگیرم به همین جهت نتوانستم به انجمن مراجعه نمایم . من یک شاعر و نویسنده هستم . مخواستم از شما خواهش کنم مهر بورزید و کتاب تاریخ تبری و بن سعد را بدون سانسور و مال چاپ قبل از ۷۴ برایم ایمیل نمایید یا در سایت بگذارید . چندین بار از بنده خواسته بودید در انجمن بگومگو شرکت نمایم که شوربختانه نتوانستم سایت شما را باز نمایم
.
از تلاش و کوششتان بی کران سپاسگزارم .سیاوش فرهادی

شمیلا
مهمان
شمیلا
سلام. نمی دانم چرا ۱۴۰۰ سال است که اسلام در ایران به عنوان کامل ترین دین وجود دارد ولی عده ای هنوز به دین زرتشت چسبیده اند. از کوروش و داریوش می گویند. مطمئن باشید هیچ کبیر و فاتحی کبیر و فاتح نشده است مگر این که از روی مردم عبور کرده باشد. قبول ندارید این را از پدران و مادرانی که فرزندان برومندشان را از دست داده اند و زنان و کودکانی که مورد تجاوز قرار گرفته اند و از خانه های سوخته در اتش باید پرسید. هرگز هیچ انسان عاقلی خانه اش را دو دستی تقدیم دشمن نمی… مطالعه کامل... »