ایرانیان باستان به حج میرفته اند !

مسعودی در مروج‌الذهب (جلد یکم، ص۲۸۳ و ۲۸۴)خبری را نقل کرده است که خلاصه آن چنین است:ایرانیان در گذشته به زیارت خانه‌ی خدا در مکه می‌رفتند و بدور آن طواف می کردند.چون هنگامی که ساسان نیای اردشیر بابکان به آنجا می‌رفته بر چاه اسماعیل نیز زمزمه می‌کرده است و ایرانیان دیگر نیز چنین می‌کرده اند، به همین سبب آن چاه را زمزم نامیده‌اند.

مسعودی شعری را هم که در قدیم‌الزمان شاعری در این زمینه سروده است نقل می‌کند:
زمزمت الفرس علی زمزم / و ذاک فی سالفها الاقدام

مسعودی سپس می‌افزاید که: ایرانیان در گذشته اموال و جواهرات هم به کعبه پیشکش می‌داده اند؛ و ساسان ابن بابک دو آهوی زرین و مقداری جواهر، چند شمشیر و طلای بسیار به کعبه هدیه کرده بود که آنها را در چاه زمزم دفن کرده بودند.

همچنین تا چند سال پیش تکه سنگ‌های خردشده از آناهیتا (فرشته آب و پاکی ایرانیان) در کناره حوض زمزم قرار داشت، که در بازسازی جدید محوطه خانه خدا ازمیان رفت.( بازشناسی هویت ایرانی اسلامی، ص ۲۷۵)

در کتاب المعارف و المعاریف آمده است که: پارسیان بدین عقیده که روح هرمز (اهورامزدا) در کعبه حلول نموده، آنرا تقدیس می نمودند و به حج این خانه می آمدند.

دکتر سید جعفر حمیدی در نوشتاری درباره رستم چنین می‌گوید:حکایت رستم در عصر ساسانى در بین مردم عربستان موجود و رایج بوده و حتى در صدر اسلام این داستان و داستانهاى دیگر ایرانى توسط شخصى به نام «نضربن حارث» در مکه روایت مى‏شد.

دکتر رضا مرادی غیاث‌آبادی در تارنمای پژوهش‌های ایرانی چنین می‌نویسند:
ایرانیانِ پیش از اسلام، علاوه بر اینکه هر ساله به طواف کعبه می‌رفته‌اند (مسعودی)، هدایا و پوشش‌هایی را نیز برای کعبه می‌فرستاده‌اند و بازسازی و مرمت آنرا به عهده می‌گرفته‌اند. به‌ویژه که شمار فراوانی از ایرانیان، ساکن شبه ‌جزیره بوده‌اند و به قول محمد بن احمد مَقْدِسی در «احسن التقاسیم» شمار بازرگانان، صنعتکاران و کشتی‌سازان ایرانی در کرانه‌های دریای سرخ به اندازه‌ای فراوان بوده که زبان غالب در آنجا، زبان فارسی بوده است.

ارزقی در «اخبار مکه» از گروه هیربدانی یاد می‌کند که مقیم شهر مکه بوده‌اند. یکی از آنان به نام «مهر» در آنجا خواندن و نوشتن آموزش می‌داده و کوچه‌ای در مکه به نام او کوچهٔ «مهر» نامیده می‌شده است (ارزقی، ص ۴۹۵ و ۵۳۶).

مکه در ایران باستان
جلیل اخوان زنجانی در «رصد و تاریخ گذاری در ایران» (ص ۱۷۸) این گمان را پیش کشیده است که واژه «تازی» دلالت بر اعراب نمی‌کند و منظور از تازیان یا تاجیان/ تاجیکان، ایرانیان ساکن شبه‌جزیره بوده است.

در بارهٔ ساخت کعبه به دست ایرانیان، روایت‌های جالبی از ابوالفرج اصفهانی در «الاغانی» در دست است: او آورده است که ابن مسجع (موسیقیدان بزرگ ایرانی که در شبه‌جزیره به بردگی گرفته شده بود و کسی بود که نغمه‌های موسیقی ایرانی را بر نغمه‌ها و الحان عربی توافق و تطبیق داد) آوازی را به عربی در نزد خواجه خود خواند. خواجه پرسید که این آواز را از که آموختی؟ و ابن مسجع گفته بود که از «ایرانیانی که مشغول ساختن کعبه هستند» (سامی، ص ۴۹۴).

منبع الکترونیکی : مهرمیهن

عضویت
اطلاع از
guest

42 نظرات
پرامتیازترین
جدیدترین قدیمی‌ترین
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها
Mahdi

به نام یزدان بخشاینده بخشا
درود
خیلی سپاس‌گزارم که این نوشته را قرار دادید
واقعا جالب و آموزنده بود
اما دوستان ناباور به اسلام چنین مطالبی را نمی‌توانند باور کنند!
در حالی که ما باید حقیقت را بپذیریم گرچه مخالف افکار و عقاید و دانسته‌هایمان هست
با سپاس

نصر

باسلام وعرض ادب
دوستان عزیز کعبه ازقدیم الایام جایگاه واحترام خاصی درمیان تمدنهای جهان داشته است ودارد جهت شناخت جایگاه کعبه و حضرت ابراهیم (ع )
که درحقیقت کعبه را تجدید بنا کرده اند برای شناخت تفصیلی این موضوع به کتاب جامعه شناسی کعبه /تالیف استادمرتضی رضوی مراجعه فرمایید همانطور که تمدن از کنار کعبه شروع شد درآخرالزمان هم به جایگاه اصلی خود کعبه برخواهد گشت به امید آن روز
باسپاس

صدر

اینکه چیزی جدیدی نیست ایرانیان باستان نه تنها به حج میرفتند که کارهای دیگری نظیر رفتن به پابوس امام رضا دخیل بستن به چاه جمکران رفتن به عتبات عالیات و … رو هم انجام میدادند

ا.رجبی

آقا/خانم صدر، منظور از ایرانیان باستان در متون این سایت،ایرانیان قبل از ورود اسلام به ایران می باشند.

اردشیر کاوه‌شاهیان

متاسفم برات صدر

KK

Jenabe Ebrahim khaheshan az dozakho jahanamo behesht to jahane akherato ina harf nazan. ki rafte ki dide? vali man iraniam va be Kooroshe bozorg, Darushe bozorg va tamame iraniyane pak mamande aryobarzan ke namade azadegi hastand eftekhar mikonam!

farzad

جالب توجه بود …. :-؟

همایون

مطلب جالب و تازه ای بود. قابل بررسی و تحقیقه. یک مطلب هم به دوستان نژادپرست بگویم و آن اینکه تاریخ با ابزار مخصوص خودش اعتبارسنجی میشه نه نفرت احمقانه شما از قوم عرب.

دانیال

کاملا موافقم نمیدونم چرا برخی اینقدر نژادپرستند
وخصوصا از قوم عرب اینقدر متنفرند

لطفاله اصوليان

تمدن همراه با علم وفرهنگ اما ویرانی حاصل وپی امد جهل ونادانیست

امید

دوستان عزیز .همگی بحث کردید اما غافل از اینکه ادمین محترم علامت تعجب جلوی عنوان مطلب گذاشته !” ایرانیان باستان به حج میرفته اند ! ”

آیا دقت کرده اید !

میلاد

سلام به هر حال مسعودی اینو گفته ولی هر چیزی رو نباید زود باور کرد و قبول کرد! خیلی خیلی خیلی دور از عقله که چنین باشه که مسعودی گفته! اگر تاریخ قبل از اسلام رو خونده باشید خود بخود این حرف غیرعقلانی جلوه میده! اگر اینطور بود خسروپرویز اون برخورد رو با فرستاده پیامبر انجام نمیداد . لطفا تاریخ مستند رو از اسطوره و تاریخ افسانه ای جدا کنید و زود هر چیزی رو باور نکنید حالا مسعودی یه چیزی گفته البته ممکنه که ۱ درصد چنین چیزی اتفاق افتاده باشه ولی خیلی بعیده. البته ایرانیان باستان قطعا از… مطالعه بیشتر »

هما

عربهایی که زمان اسلام و بعد از آن نتوانستند، آنطور که پیامبر میخواست دین رابپذیرند درگیر جهل قومیت بودند – عربیت و غیر عرب!
در تاریخ ایران هم کم نیستند کساتی که درگیر جهل ایرانیتند.
مسئله ایرانی و عرب و غیره نیست، مسئله خدا و پیغمبر است. یعنی دین الهی.

امیر

آخر الزمان همین الآنه که ما باید از ی سری بیسواد یاد بگیریم چی درسته و چی غلطه. همون بیسواد هایی که دخترای خودشونو زنده به گور میکردن و پیامبر خودشونو با سنگ میزدن. همون هایی که ما وقتی معمار داشتیم توی چادر زندگی میکردن. همون هایی که چند سال پیش به کشورمون حمله کردن و جوانای این خاک رو قتل عام کردن. همون کسایی که دریای پارسی رو سعی میکنن خلیج عرب بنامن. بازم بگم ؟ (علاوه بر این ها ی وبسایتی تازگیا پیدا کردم بد نیست این رو هم بخونید : tabari.tk) شما هم اگر سواد ندارید ٬… مطالعه بیشتر »

ابرکت

بسم الله الرحمن الرحیم بربرادران عزیز اظهار نظر کننده همانطور که یکی از دوستان اظهار نظر کننده فرموده اند بررسی هر چیز روش خاص خود را دارد شما در مقام انتخاب عقیده از طرف خداوند متعال آزاد آفریده شده اید و اینکه چه عقیده ای را انتخاب می کنید به خود و خدای خودتان مربوط است ولی ببدانید که در مقام انتخاب دین و عقیده و جهانبینی تعصب به هر شکلش مخصوصا تعصب به ملیت بسیار رهزنی می کند در قرآن کریم هم فرموده اگر ما این قرآن را به زبان عجمی نازل می کردیم برخی از عرب ها آن… مطالعه بیشتر »

دریا

اندکی فکر کنید که اگر اجداد ایرانیان اتش پرست بوده ایا باز هم از انها دفاع خواهید کرد ایرانی ها ی باستان هر چی بوده تمام شده و رفته و اکنون حسابشان با خداست اما ایران پرستان اکنون آنقدر در ننژادپرستی غرق شده اند که خدا پرستی یادشان رفته بنابراین اکنون نیز هیچ تفاوتی با اجدادتان ندارید

حسین

ایرانیا آتش پرست نبودنننننن. چرا نمی فهمین. چرا هنوز یه عده به اصطلاح ایرانی هنوز اینقدر عقلشون کوچیکه.

پاپک

درود یزدان پاک اهورامزدا بر شما … انی جون مطلب جدید نداری که اینارو میذاری! بسه بابا ! فکر میکردم اینجا تنها جاییه که راجب ایران و ایرانی مطلب مینوسند ولی انگار شمام می خواین مارو به تازیان بچسبونید… اخه اون کعبه ای که اون زمان داخلش پر از بت بود(لات و هبل و عزّی مشهورترینشان) کجا و اهورامزدا کجا!؟؟ از شما بعید بود انی جون …چرا شمام تاریخ ایران آریایی رو مثل آخوندای تازی پرست دوست دارین بگین…

کوروش

مسعودی علط کرده حرف مفت زده جدی نگیرید

علی

ایران تا زمان خسرو پرویز زرتشتی بوده چجوری خدای مسلمونا را پرستش میکردند!!!؟
این متن شما یا دروغه یا ایران از اول مسلمون بوده و اینم بگم که با این چرتو پرتا سعی نکنین تاریخ با عزتم.ن. فراموش کنیم.

Ariyan

درود. آن زمان آنجا فقط بت خانه بود ! تعجب می کنم از مطلبی که نوشتید! آیا ایرانیان برای بت ها آنجا می رفتند؟ یا تمام مطالب تاریخی که من خواندم دروغ بوده و این مطلب راست؟!! اگر خود عرب ها این مطلب رو ببیند فکر می کنم بیشتر از ما متعجب شوند!

ابراهیم

من از دوستانی که تعصب بی جا نسبت به ایران باستانی که زردتشتی و آتش پرست بودند، دارند تعجب می کنم . آیا شما داستان جمجمه انوشیران ساسانی را در موقع آمدن حضرت امیرالمومنین به مدائن نشنیده اید که این حرفها را می زنید . شما فکر می کنید افتخار کردن به ایران باستان و آتش پرستی باعث سعادت انسان در دنیا وآخرت می شود . چیزی که باعث سعادت انسان در دنیا و آخرت می شود تمسک به اهل بیت علیهم السلام و قران وبه کار تعالیم ثقلین در زندگی است. آیا شما فکر می کنید که وضعیت داریوش… مطالعه بیشتر »

علی

۱)اگر زردشتیان اتش پرست بودند نامشان در سوره ی حج همردیف یهودیان و عیسویان و صائبان نمی امد. ۲)منبع این داستان رو ذکر می کردید تا ما هم استفاده کنیم.شما که انقدر حب علی(ع) رو دارید حدیث ایشون رو درباره ی فاصله ی حق و باطل شنیدین؟**حق ان است که بگویی دیدم و باطل ان است که بگویی شنیدم** ۳)یعنی جز شیعه هیچکس وارد بهشت نمیشه؟بیچاره کورش و داریوش ونوشینروان و…که دعوت محمد(ص)و ال ایشان(ع)رو نشنیدن!!! ۴)من نمازمو بخونم ولی همسرمو بزنم جام بهشته؟وای بر بهشت اگر اینان ساکنان ان باشند. ۵)امام صادق(ع) رو که میشناسی؟مگه نفرموده اند:نصف دین حسن… مطالعه بیشتر »

محمدرضا

به نظرم خیلی کورکورانه قضاوت کردی وهرکی دلش پاک باشه و به حقوق خودش و خدا و مردم تجاوز نکنه هرکاری که خواست انجام بده .مثلا نماز یکی ازاین حقوقه که اگه انجام ندیم به خودومون ظلم کردیم من اینو شخصا تجربه کردم.

فرید(فرورتیش)

به یاری دادار اورمزد زرتشتیان هیچ وقت آتش پرست نبودند زرتشتیان از چند هزار سال پیش بر خلاف اعراب به یگانگی خداوند پی برده بودند و آن را در کتیبه ها و سنگ نوشته به جای گذاشته اند.آنچه می بینید ترجمه ی کتیبه ی داریوش پشت آرامگاه ایشان است: بند ۱:داریوش شاه گوید:خدای بزرگ اهورامزدا که این زمین را آفرید که آسمان را آفرید که مردم را آفرید ک شادی را برای مردم آفرید که داریوش را شاه کرد یک شاه از بسیاری یک فرمانروا از بسیاری بند۵:این که کرده شد همه را به خواست اهورا مزدا کردم اهورا مزدا… مطالعه بیشتر »

عطا

عزیز دل برادر قرآن به نوعی بازگویی کتابهای همچون اوستا،انجیل و تورات است کمی مطالعه کنید و از روی تعصب بحث نکنید.

فرهاد

به نام خدا.آقا ابراهیم شما که دم از بهشت میزنی و دوستدار اهل بیتی:میدونی کسی که به دیگری توهین کنه تو بهشت راش نمیدن. در ضمن وقتی پیامبر اسلام به کوروش درود میفرسته و اسم کوروش به گفته بسیاری از مراجع تقلید تو قرآن اومده(ذوالقرنین) و پیامبر اسلام در بسیاری از حدیث هاشون مردم سرزمین پارس رو گرامی داشتن و مورد احترام قرار دادن. جنابعالی خیلی بیخود میکنی به کوروش و مردم پارس توهین میکنی.به نظر من تو یک خائن وطن فروش هستی.یه شعر هم مینویسم قابل توجه شما و امثال شما. زرتشت بیاکه با تو امید آید/شب نیز صدای… مطالعه بیشتر »

فرداد

خواهشا این خزعبلات رو رواج ندین اما میشه به گونه ای این رو گفت که چون کعبه از طرف ابراهیم به عنوان خانه نگاه دارنده بت های قبایلی که معمولا کار تجارت رو انجام میدادن و از مسیر کعبه میگذشتن بنا شد احتمالا ایرانی هایی که بت پرست بودن و البته از اقوام یکتا پرست زرتشتی نبودن بتی اونجا داشتن که گاهی برای این که در سفر نگاه دارنده اونا باشه بهش سری میزدن اما هیچ ایرانی اون قدر احمق نبوده که بره بین یه مشت وحشی که هنوز هم تغیری نکردن چه قبل از محمد ابن عبد الله چه… مطالعه بیشتر »

sudn

جان؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ابراهیم بت پرست بوده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ خونه برای بت ها می سازه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ شما تاریخچه ادیانو نگاه کنی بد نیستا؟؟؟؟؟؟؟اول آدم یا همون مشی بعد دو دسته شد الهی و غیر الهی الهی ها اومد تارسید به نوح و ابراهیم از زمان ابراهیم ۴ شاخه شد ابراهیم دو پسر داشت از پشت اسحاق مذهب یهود و مسیحیت اومد از پشت اسماعیل ۲ شاخه شد یکی از فرزندان اسماعیل در مکه ماند دیگری به ایران آمد در مکه سالها و نسل ها بعد اسلام اومد اما در همان زمان های موسی و یهود دینی هم در ایران ظاهر شد از فرزندان اسماعیل با… مطالعه بیشتر »

اردشیر کاوه‌شاهیان

حتما ساسان نیای بزرگ سلسله شاهنشاهی مقدس ساسانی بت پرست بوده!! این حرف شما شرم آوره و توهین به تمام تاریخ ما ایرانیان.. اینکه کعبه بیت العتیق است شکی در آن نیست، تمام ادیان ریشه در دین ابراهیم دارند و کعبه کعبه ی ابراهیم است.
لازم به ذکر است که ابراهیم از عراقی به حجاز رفت که بخشی از ایران بود و تاریخ ورود اعراب به عراق دست کم هزار سال بعد از ابراهیم است!!!

فرداد

خوشحالم که مردمان خاک پاکم غیر از تعداد اندکی مثل آقای نصر و آقای ابراهیم هنوز ایرانی و ایرانی پاک زاد باقی موندن
در ضمن اقای ابراهیم
شما که انقدر دانشمند هستین
برید و فقط معنی کلمه ابراهیم رو تو عبری پیدا کنین و داستان ابراهیم رو بخونین
البته کتاب تاریخ گفته نشده اسلام اثر سیامک ستوده هم در خصوص گذشته مشعشع ابراهیم !!!!!!!!!!!!!!!! و ادیان ابراهیمی با سند و مدرک کاملا توضیح داده

خدانشناس

این بنده خدا آقا ابراهیم که سنگ اعراب و به سینه می زنه نمی دونه که اگر موقع اهل بیت زنده بود مخصوصا موقع حسن و حسین – تو همون جنگهای طبرستان توسط حسین بن علی کشته می شد چون همین اهل بیت خیلی از اجداد ما ایرانیها رو کشتن توی این جنگ کشتن ( سندش هم کتاب تاریخ طبری ) ولی بنده خدا که خبر نداره الانم یه جور شده بجای گریه کردن واسه اجدادش می شینه واسه قاتل های اجدادش گریه می کنه عزیزم اگر کوروش و داریوش جاشون تو جهنم باشه پس این عربای شهوت باز که… مطالعه بیشتر »

سعید

تا اونجا که تاریخ نویسا نوشتن تا زمانی که پیامبر بود محدوده اسلام بیشتر از عزبستان نبود که ایرانی بخواد باشه فتح ایران در زمان عمر بود که اون موقع علی نه در جنگی شرکت کرد نه دسنور حمله داد بلکه به روایت تاریخ به عمر گفت کسی را که فرار کرده شمشیر و سپر انداخته زن و بچه و معتکف در دیر و آتشکده ومعبد نکش حالا اون کشت قضیه اش فرق میکنه وقتی که خودش به خلافت رسید ۴سال بود که سه بار جنگ داخلی داشت اصلا فرست اعزام لشکر نداشت بعدم که پسرش امام حسن کلن چند… مطالعه بیشتر »

یا علی انت الصراط المستقیم

تاریخ طبری از کی معتبر شده ما خبر نداریم؟! گزنفون؟ یعنی اینم قبول داری دیگه:کورش برای حمله و تسخیر شهر نینوا روز عید را انتخاب کرد که مردم سرگرم جشن و شادی هستند.او به سپاهیان خود گفت که خانه‌های مردم قابل احتراق است و ما می‌توانیم با پشتیبانی خدا و با مشعل‌های فراوانی که داریم، آنها را به آتش بکشیم تا ساکنان شهر در میان شعله‌های آتش بسوزند.آنان در حالیکه بانگ جشن و شادی در شهر پیچیده بود، وارد شهر شدند و هر آنکس را که می‌دیدند به ضرب تیغ از پای در می‌آوردند.کورش به سواره نظام و سربازان خود… مطالعه بیشتر »

حسین

در میان دروغ‌هایی که کوروش‌ستیزان می‌گویند، یک موضوع بسیار جالب توجه است. برخی از آنها می‌گویند کوروش در نینوا قتل عام انجام داد!! حال آنکه اصلا کوروش نینوا را فتح نکرده است و اصلا به نینوا حمله نکرد که بخواهد قتل عامی انجام دهد.در هیچ منبعی سخنی از فتح نینوا توسط کوروش بزرگ نیست اما کوروش‌ستیزان به کوروش‌نامه گزنفون، کتاب ۷، فصل ۵، برگردان رضا مشایخی (برگردانی پر از خطا) استناد می‌کنند. در صورتی که اگر به متن اصلی یونانی مراجعه کنیم در می‌یابیم که نینوا اصلا نیست و رضا مشایخی نینوا را به دلخواه در ترجمه خود آورده استبرگردان ابوالحسن تهامی:… مطالعه بیشتر »

کیوان

کعبه در اصل یک آتشکده مربوط به زرتشتیان بوده و بعدها توسط ابراهیم بازسازی می شود. بله در آن زمان که آتشکده بوده ایرانیان به آنجا می رفته و زمزمه می کردند نه در زمانی که پر از بت بوده. چون بعدها به نشان هر قوم یک بت در آن گذارده شد.

آرش

همه دوستانی که با بی سواد خواندن دیگران و ادعای تفکردر قبول دین دارند وبقیه را با القاب مشرک؛کافر و….مورد خطاب قرار میدهند کمی بیندشند:اگر دینی غیز ازدین کنونیش به ارث میبرد اان کجای داستان قرار داشت ،خودرا به جای اعراب قبل ازاسلام (بقول خودتان جاهلیت) قرار دهید ببینید فرقی هست میان شما و آنان هردو ازعقیده موروثی خود دفاع میکنید (عصبانی نشوید وفقط به خودتان پاسخ دهیدوسعی نکنیدبه دنبال توجیه باشید) البته (با پوزش ازاین دوستان چون واقعا قصدم توهین نیست وجدانتان را قاضی کنید) دوستان امروزی پس از ۱۴۰۰ سال بدون درخواست استدلال وسند چیزیی را پذیرفته اند… مطالعه بیشتر »

sepanta

تا اونجا که ما میدونیم کعبه الان با ساخت و سازو خرجهای هنگفت آل سعود یه سرو شکل قابل تحملی پیدا کرده.۱۰۰۰ سال پیش که یه اتاق مانندی بوده اطرافشم بیابود آخه کدوم عقل سالمی میپذیره که ۲۰۰۰ سال پیش ایرانیها بلند شن پیاده برن تو این گرما دور یه ۴ دیواری که پر بت بوده بگردن این دوستان اسلامی ما فکر نمیکنن تگه این مطلب درست باشه که هیچ پایه ای نداره ولی درکل این نشونه بت پرستی پدرانشونه. این نویسندگان اسلامی ما هی زور میزنن درو تخته را بهم وصل کنن و بگن آقا ایرانیها از ۵۰۰۰ سال… مطالعه بیشتر »

ساسان

اولا در ایران باستان و قبل از ظهور دین مبین اسلام خود قوم عرب بت پرست بودن و ایرانیان باستان هم آتش پرست بودند
ثانیا امام حسن و امام حسین(ع) کار بسیار خوبی کردن که اجداد آتش پرست ما رو کشتن و ای کاش کسی هم الان بود و نژاد پرستا رو به درک واصل میکرد
واقعا برای عقل کوچیک و فکر محدود شما نژادپرستا متاسفم

حسین

بی غیرتی هم حدی داره والا. اولا اینکه امان حسن و امان حسین تو جنگ شرکت نداشتن دوما ایرانیا آتش پرست نبودن مغز فندقی

محمد

تاریخ ایران به اسلام متصله نه به اتش پرستان و مجوسی ها

حسین

دوست عزیز خشک مغز با این سخنت کل تاریخ ایران که هیچ تاریخ جهان را رگ به رگ کردی!