دین مادها

از زرتشتی بودن مـادها آگاهی در دست نیست. ولی از نشانه ها چنین پیداست که آنها میتوانسته اند زرتشتی بوده باشند. آرامگاه مادی « قیـزقـاپان » در درۀ زور، نزدیک سلیمانیۀ عراق امروزی و مقبرۀ « دکـان داوود » در سه کیلومتری جنوب شرقی سرپل ذهاب، نشان از پرستاری از در زمان مادها را دارند. در ، در بخش بالای سردر گور، نگاره ای از نیایش در برابر قرار دارد. گزیدن مجلس نیایش در برابر ، برای کسی که آرامگاه از آن اوست، تعیین کننده است. باور به نقش پس از مرگ به این گزینش کمک کرده است. مقام دینی ای که در سمت چپ ایستاده است، لباس ویژۀ مغـان را بر تن دارد. این مغ در سمت راست شاه ایستاده و هردو پَنام بر سر و بر چهره و جلو دهان دارند تا نفسشان به مقدس نخورد. گور هم بنایی همانند دارد. احتمالاً قیزقاپان گور کیخسرو « هُوخشـثرَه » و گور « آژی دهاگ »، شاهان مادی است.

ظاهراً مـادها نخستین ایرانیانی اند، که به عنصرهای تشکیل دهندۀ آناهیتا امکان رشد داده اند و به برداشت ایرانیان از ایزد آب ها هویتی رسمی بخشیده اند. در میان اشیاء مفرغی لرستان از ۸۰۰ تا ۷۰۰ پیش از ، نشانه هایی از آناهیتا به چشم میخورد. این اشیاء بیشتر در هرسین، خرم آباد و الشتر بدست آمده اند. شباهت الشتر به عشتار ( اشتار / اشتر ) جالب توجه است. در اینجا به فراوانی به ایزدبانویی منقوش، در دستۀ سنجاق ها و آیینه های مفرغی برمیخوریم، که گاهی در حالی که پستان های خود را در دست گرفته است در حال زایمان است. گیرشمن، با احتیاط این نگاره های مادینه را با آناهیتا در پیوند می داند و کناره های برخی از بشقاب های آیینی را که با شکل ماهی و درخت انار، دو مظهر ایزد آب و فراوانی، تزیین شده اند و همچنین ظرفی مفرغی از آن موزۀ لوور پاریس را، که به گمان دارای اهورامـزدا است، مؤید فرضیۀ خود می داند.

برچیده از تاریخ آریائیان، مادها و هخامنشیان،

نوشتۀ دکتر پرویز رجبی

علیرضا کیانی

علیرضا کیانی پارسی زاد دانشجوی کارشناسی تاریخ

مطالب مرتبط

2
دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
دنبال کردن
شهاب
مهمان
شهاب

البته باید این را مورد توجه قرار داد که مادها دین رسمی یا بهتر بگوییم اجباری برای همه نداشتند، یعنی آن زما آزادی مذاهب و ادیان برقرار بوده.
همانطور در میان کوردها نیز این تفکر وجود دارد که هر کس در دین خود مختار است و هیچ کس حق توهین به دین دیگری را ندارد.

سپنتا
مهمان

با مطلبی تحت عنوان:

« آیا در ایران باستان و در دین زرتشت ازدواج با محارم وجود داشته است ؟»

بروزم و از نظرات عالمانه شما بهرمند خواهم شد.

منتظرم.