خلقت انسان به روایت سومریان باستان!

در این نوشتار خلقت انسان به روایت سومریان باستان را با هم می خوانیم. پادشاهی سومر یک تمدن پیشرفته در منطقه‌ی بین‌النهرین (عراق امروزی) بود که در سال ۴۵۰۰ پیش از میلاد به اوج شکوفایی خود رسید. سومریان ، مردم ” سرزمین پادشاهان متمدن، ” زبانی پیشرفته داشتند و خط را ابداع کردند، به معماری پیشرفته، نجوم و ریاضیات دسترسی داشتند و هنرمندان قابلی بودند.

کیهان‌شناسی دینی سومریان شامل صدها خدا و یک نظام اعتقادی جامع بود. مطابق با متون تاریخی آن‌ها، انسان و خدایان قبلا با هم زندگی می‌کردند و انسان‌ها در خدمت خدایان بودند. به علاوه هر شهر، خدای نگهبان خود را داشت.

داستان خلقت انسان به روایت سومریان در یک لوح کشف شده در شهر باستانی نیپور، ساخته شده در سال ۵۰۰۰ پیش از میلاد، پیدا شد. افسانه‌ی خلقت آنها، که به “انوما اِلیش” معروف است، با این عبارات شروع می‌شود:

هنگامی که آسمان‌های بالای سرمان هنوز نامی نداشتند،

و زمین زیر پای‌مان هنوز نامی به خود نداشت،

و آپسوی کهن، که آنها را آفرید،

و در ابتدا تنها هاویه بود و تیامات، مادر هر دوی آن‌ها،

آب‌های آنها (آپسو و تیامات) با هم ترکیب شد،

هیچ زمینی شکل نگرفته بود، هیچ مردابی نبود

وقتی هیچ خدایی هنوز به وجود نیامده بود، وهیچ کدام اسمی نداشتند و

هیچ سرنوشتی مقدر نشده بود

سپس خدایان در میان آسمان آفریده شدند

لحم و لحمو آفریده شدند…

 

در آغاز خدایانی با ویژگی‌های انسانی وجود داشتند، و بر جهان حکمرانی می‌کردند. آنها به زمین آمدند و دیدند کارهایی برای انجام هست، بنابراین کار روی خاک و استخراج منابع طبیعی را آغاز کردند. اما ناگهان کارشان زیاد شد و خدایان شورش کردند:

خدایان شبیه به انسان

از کار دلزده و ملول بودند و زیان‌ها دیدند

رنج خدایان بسیار بود

کار سخت بود و پریشانی بیش از حد

پدر آسمان، آئو، دید که آنها بیش از حد کار می‌کنند. پسر او انکی یا ائا پیشنهاد می‌کند موجودی برای بر دوش کشیدن کار و زحمت آفریده شود، بنابراین همراه با خواهر ناتنی خود نینکی انسان را می‌آفریند. این کار با کشتن یکی از خدایان و آمیختن خون و جسم او با خاک رس انجام می‌شود و از این آمیزش نخستین انسان خلق می‌شود. البته آنها به خدایان شباهت داشتند:

شما یک خدا را به همراه صفات او

قربانی کردید

من کار سخت را از روی دوش‌تان برداشتم

من رنج‌تان را به انسان دادم!

خدا و انسان،

در بند خاک خواهندبود

این دو به یک وحدت رسیدند

بنابراین تا پایان دنیا

گوشت و روح

که در یک خدا به عمل آمدند-

باشد که آن روح در بند یک نسبت خونی باشد.

بنابراین نخستین انسان به این صورت آفریده شد. او در باغ عدن که یک واژه‌ی سومری به معنای “زمین مسطح” است، ساکن شد، در حماسه‌ی گیلگمش عدن به عنوان باغی برای خدایان ذکر شده که در جایی بین رودهای دجله و فرات واقع شده‌است. انسان که برای کار در عدن آفریده شده‌بود توانایی تولید مثل نداشت مگر این‌که انکی و نینکی او را اصلاح می‌کردند. نتیجه، آداپا بود، نخستین انسان کاملا هدفمند و مستقل از خدایان.

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. کوثر شجاعی می گوید

    سلام این تصویری که درابتدا گذاشتید مربوط به تمدن مصر و دوره ی اخناتون هست
    لطفا اصلاحش کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.