نبرد کوزوو

با مرگ اورهان پسر ارشدش مراد به نام مراد یکم به سلطنت رسید . مادرش هلنا ( یا نیلوفر) دختر امپراطور روم شرقی(بیزانس) بود . در واقع مراد یکم نوه ی دختری امپراطور روم شرقی محسوب می شد. امپراطور ساده لوح روم در دوران سلطنت اورهان  تصور می کرد که با وصلت اورهان ، پدر مراد  با دخترش می تواند این قوم متجاوز و جنگجو  را از پیشروی بازدارد غافل از اینکه اورهان از این وصلت تنها به عنوان ترفندی برای پیشروی بیشتر در اروپا استفاده خواهد کرد .

 

منابع ترک که تلاش فراوانی برای تاریخ سازی به عمل می آورند با دست یازیدن به همه ی منابع جهانی می کوشند چهره یی مقبول از پادشاهان خود در اذهان عموم جای دهند . مثلا آنان تصویری که از مراد اول به منابع القا می کنند چهره یی است خدا پرست و مومن ، متواضع و خیرخواه !! در حالی که در زمان همین پادشاه سفاک بود که میلیونها نفر انسان بی گناه  به بهانه ی جهاد در راه خدا کشته یا بی خانمان یا کنیز و برده شدند ، هزاران دختر جوان مورد تجاوز قرار گرفتند یا به عنوان کنیز در بازارهای امپراطوری عثمانی برای معامله و فروش به معرض نمایش گذاشته شدند  و هزاران پسربچه ی بی گناه  پس از مقطوع النسل شدن به عنوان خواجه از حرمسراهای امیران عثمانی سر بر آوردند .

مراد اول که  خویشاوند امپراطور روم محسوب می شد به محض نشستن بر تخت سلطنت تهاجم به امپراطور ی روم شرقی را آغاز کرد . تراکیه ( کشوری که دیگر وجود خارجی ندارد) ،مقدونیه ، بلغارستان و صربستان را به تصرف در آورد  و با تصرف آدریاپل و فیلیپولیس  امپراطور ژوهان پنجم را مجبور به اطاعت و خراج دادن کرد و امپراطور نیز به جای بسیج مردم خود و مقاومت در مقابل این قوم مهاجم به کرنش در برابر  دشمن ناموس و شرف خود  تن  داد و در واقع اولین قدم جدی را برای فروپاشی کامل کشورش برداشت .

 

مراد نیز  بلافاصله آدریاپل را  پایتخت خود ( یا در واقع جای پایی محکم برای تجاوزات آتی )کرد و  آن را شهر ادرنه نامید . امپراطور روم شرقی  در سال ۱۳۶۳ معاهده یی خفت آمیز با مراد یکم بست و علاوه بر پذیرش خراج دادن به دشمن خود فتوحات او را نیز به رسمیت شناخت . مراد با انعقاد این قرار داد گستاخ تر شد و به حملات خود به مناطق مسیحی نشین ادامه داد .

 

سرانجام در سال ۱۳۸۹  نبرد بزرگی بین امپراطور عثمانی و ارتش صربستان و بوسنی  در پنج کیلومتری شهر امروزی پریشینا روی داد . در خلال این  نبرد سنگین که نبرد کوزوو نامیده می شود ابتدا یکی از فرماندهان مسیحی با نفوذ به چادر مراد او را به هلاکت رساند . خبر مرگ مراد  موجب سستی ارتش عثمانی و  شکستی کوتاه مدت در آنان شد ولی بلافاصله بایزید فرزند مراد  به جای پدر فرماندهی جنگ را به عهده گرفت و  عثمانیان با بازیافتن روحیه خود ارتش مسیحیان را درهم شکستند . با این جنگ محاصره ی  قسطنطنیه ، پایتخت  امپراطوری روم شرقی کامل شد و زمینه ی سقوط آن در حدود یک قرن پس از آن فراهم آمد . مراد یکم از سال ۱۳۵۹ تا ۱۳۸۹ سلطنت کرد و در این مدت ، بر وسعت کشورش بسیار افزود .

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. تاریخ می گوید

    تاریخ جایی نیست که بخواهی عقده گشایی کنی. میلونها نفر در جنگ جهانی اول هم کشته نشدند با اون همه توپ و تفنگ و بمب چطور شده در جنگ بین دو تا کشور قرون وسطایی که با شمشیر و تیر می جنگیدن میلیونها نفر کشته شدن؟ عقده یا نباش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.