تفاوت استابلایزر و یو پی اس | کاربرد و انواع

برق مهمترین نیرویی است که در دنیای امروز تقریباً تمام امور زندگی و کاری انسان را تحت کنترل خود قرار داده است. در صورتی که نوساناتی در جریان برق به وجود بیاید حتی ممکن است امور کاری شما دچار اختلال گردد چون احتمال بروز نقص های بسیار زیاد در وسایل برقی وجود دارد.

به همین دلیل است که استفاده از انواع استابلایزرها در محیط های کاری و همچنین ساختمان های مسکونی، اهمیت بسیار زیادی دارد.

اگر شما برای ساختمان مسکونی خود یک استابلایزر خانگی استفاده کنید، اطمینان خواهد داشت که تمامی وسایل و اتصالات برقی در خانه شما، از جریان برق با ولتاژ یکسان استفاده کرده و حتی اگر نوسانات شدید در جریان برق وجود داشته باشد، این نوسانات نمی توانند اتصالات برقی و وسایل برقی خانه شما را تحت تاثیر قرار دهند.

استابلایزر و یو پی اس دو هر کدام وظایف و کاربردهای خاص خود را در حفظ پایداری برق دارند. استابلایزر برای کنترل و تنظیم ولتاژ ورودی استفاده می‌شود، در حالی که یو پی اس برای تأمین برق پایدار و بدون وقفه در صورت قطعی یا نقص برق استفاده می‌شود. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا به تفاوت های استابلایزر و یوپی اس بپردازیم.

استابلایزر چیست؟

وظیفه اصلی استابلایزر، کنترل و تنظیم ولتاژ ورودی برق است. با تشخیص تغییرات ولتاژ ورودی، استابلایزر سعی می‌کند تا ولتاژ خروجی را در محدوده مشخصی (معمولاً ۲۲۰ ولت در سیستم‌های خانگی) نگه دارد. این موضوع به عنوان حفظ پایداری ولتاژ شناخته می‌شود. هدف اصلی استابلایزر، جلوگیری از تغییرات غیرمطلوب ولتاژ ورودی و تأمین ولتاژ خروجی پایدار و مستقل از تغییرات ولتاژ ورودی است. استابلایزر با استفاده از مدارها و الگوریتم‌های خاص، تغییرات ولتاژ ورودی را تشخیص می‌دهد و با تنظیم جریان ورودی، ولتاژ خروجی را در یک محدوده مشخصی (معمولاً ۲۲۰ ولت در سیستم‌های خانگی) نگه داشته و مستقل از تغییرات ولتاژ ورودی حفظ می‌کند. به عبارت دیگر، استابلایزر به عنوان یک فیلتر و تنظیم کننده ولتاژ عمل می‌کند و مطمئن می‌شود که ولتاژ خروجی در محدوده قابل قبول باقی می‌ماند.

انواع استابلایزر

استابلایزرها در انواع مختلفی و با ظرفیت‌های مختلف در دسترس هستند. استابلایزرهای کوچکتر ممکن است برای استفاده خانگی یا در دستگاه‌های الکترونیکی کوچک مانند کامپیوترها، تلویزیون‌ها، دوربین‌ها و تجهیزات صوتی استفاده شوند. در عوض، استابلایزرهای بزرگتر و با ظرفیت بالاتر معمولاً در صنایع، سازمان‌ها، بانک‌ها، بیمارستان‌ها و سایر محیط ‌های کسب و کار استفاده می‌شوند تا برق پایدار و پویا را برای تجهیزات حساس و بحرانی مانند سرورها، تجهیزات پزشکی و دستگاه‌های آزمایشگاهی فراهم کنند. در ادامه به دو نوع پرکاربرد از استابلایزر اشاره می کنیم.

استابلایزر رله ای

استابلایزر رله یا Relay Voltage Stabilizer یک نوع استابلایزر الکترومکانیکی است که برای کنترل ولتاژ در سیستم‌های الکتریکی استفاده می‌شود. در این نوع استابلایزر، یک رله الکترومکانیکی برای تنظیم ولتاژ خروجی استفاده می‌شود. استابلایزرهای رله قابلیت کنترل دستی و تنظیم دقیق ولتاژ را ندارند و عموماً برای کاربردهای خانگی و کوچک استفاده می‌شوند.

استابلایزر سروو موتوری

استابلایزر سروو موتوری یک نوع دیگر از استابلایزر است که برای کنترل و تنظیم سروو موتورها استفاده می‌شود. سروو موتورها معمولاً در سیستم‌هایی که نیاز به کنترل دقیق حرکت و موقعیت دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع موتورها شامل یک موتور الکتریکی، یک مکانیزم بازخورد و یک کنترلر الکترونیکی هستند. وظیفه استابلایزر سروو موتوری بهینه کردن عملکرد سروو موتور است تا در موقعیت مورد نظر با دقت بالا قرار گیرد. با استفاده از بازخورد موقعیتی، استابلایزر سروو موتوری می‌تواند تغییرات غیرمنتظره در موقعیت را تشخیص داده و با تنظیم سیگنال‌های کنترلی، موتور را به موقعیت مطلوب بازگرداند.

یوپی اس چیست؟

‏UPS در واقع یک منبع تغذیه بدون وقفه است. بنابراین باید بین دستگاه تغذیه شهری و دستگاه های مصرف کننده انرژی، قرار بگیرد تا بدون اینکه توقفی در جریان برق به وجود بیاید، برق را به دستگاه های مورد نظر برساند. از طرف دیگر با توجه به اینکه در یو پی اس باتری های ذخیره انرژی تعبیه شده است، در نتیجه اطمینان خواهید داشت که به هیچ عنوان توقفی در ورود انرژی به دستگاه ‌ها رخ نخواهد داد.

سه نوع UPS داریم استاتیک، داینامیک و هیبرید. مدل استاتیک از مبدل الکترونیکی برق استفاده می‌کند،UPS مدل داینامیک از موتورهای الکترومغناطیسی (ژنراتور و موتور) و UPS مدل هیبریدی که ترکیبی از این دو مدل است.

کاربرد یو پی اس چیست؟

UPS بیشتر در مواردی کاربرد دارد که قطع جریان برق، خسارت های سنگینی را به بار خواهد آورد. برای مثال در محیط های صنعتی، حتماً باید UPS وجود داشته باشد چون اگر چند لحظه جریان برق قطع شود، به دلیل اینکه کلیه دستگاه‌ ها از کار می ‌افتند، از یک سو امور کاری به شدت دچار اختلال شده و از سوی دیگر اگر قرار باشد این قطعی جریان برق به صورت مکرر رخ بدهد، دستگاه های گران قیمت در کارخانه ها و کارگاه ها دچار آسیب خیلی جدی می شوند.

در نهایت تفاوت یو پی اس و استابلایزر به عملکرد این دو دستگاه باز می‌ گردد. استابلایزر تعدیل کننده ولتاژ جریان برق است در نتیجه از طریق یکنواخت کردن ولتاژ جریان برق، مانع از ورود نوسانات به وسایل برقی می شود و از این طریق، از وسایل و اتصالات برقی محافظت خواهد کرد. اما یو پی اس از قطع جریان برق به صورت مکرر جلوگیری می کند. همانگونه که گفتیم اگر جریان برق به صورت مکرر قطع شود، آسیب جدی به وسایل برقی وارد خواهد شد. بنابراین UPS از طریق جلوگیری از قطع جریان برق، نقش محافظتی را برای وسایل برقی ایفا می‌ کند.

– UPS بیشتر برای محیط های صنعتی و مجتمع‌ های بزرگ همانند هتل ها و رستوران ها مورد استفاده قرار می‌ گیرد اما استابلایزر در دو نوع استابلایزر خانگی و استابلایزر صنعتی طراحی شده است.

شرکت پویا توسعه افزار با ۳۰ سال سابقه درخشان در امر تولید یو پی اس استابلایزرو باتری و همچنین عضو انجمن شرکتهای انفورماتیک ایران مدتهاست که تولیدات خود را شامل انواع منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) در بازار ایران عرضه می کند.

شرکت پویا توسعه افزار تا کنون بیش ازسه میلیون دستگاه از UPS های تولید خود را به فروش رسانیده که از بانک صادرات ایران عمده ترین خریدار آنها بوده است.

همچنین صندوق تعاون کشور، مخابرات استان اصفهان ، مخابرات استان فارس، مخابرات استان کهکیلویه وبویراحمد، شرکت کربن ایران، کارخانجات ارج، کارخانه کاشی اصفهان، شرکت عمران علوی ماهان، شرکت خیبر، شرکت تصفیه آب و فاضلاب ایران، کارخانجات چینی زرین ایران، قوه قضائیه، شرکت کنسرو خوزستان، شیلات رشت، دانشگاه صنعت نفت، دانشگاه کاشان، کارخانجات سیمان تهران، اداره کل ارشاد اسلامی استان تهران، سنگ آهن گل گهر، صنایع مس سرچشمه، گمرکات سراسر کشور(غرب تهران، جنوب تهران، نمایشگاه بین المللی تهران، اصفهان، تبریز، بوشهر، بندر امام، بندر انزلی، نوشهر، سهلان، …) صنایع آموزشی وزارت جهاد کشاورزی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و … از دیگر خریداران UPS های پویا می باشند.

بهترین از سراسر وب

عضویت
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها