خدمات پیام کوتاه در ایران و جهان از ۱۹۹۲ تاکنون

خدمات پیام کوتاه (SMS) یکی از راه‌های محبوب برای ارتباطات متنی در ایران و سراسر جهان است. تاریخچه پیامک از زمانی که اولین پیام کوتاه در ۳ دسامبر ۱۹۹۲ ارسال شد تا اکنون که به عنوان یک سرویس محبوب، پایدار و قابل اطمینان شده است بیش از ۲۰ سال می گذرد.

اکنون پیام کوتاه علاوه بر کاربردهای خصوصی و شخصی، امکانات مختلف و قابلیت های تجاری مختلف را برای کسب وکارها ارائه می دهد که در ادامه بصورت کامل به این موضوع می پردازیم.

ما در ۵ مرحله مختلف تاریخچه خدمات پیام کوتاه را بررسی میکنیم.

  1. ظهور پیامک
  2. گسترش استفاده
  3. سیستم های پیامک تجاری
  4. توسعه اپلیکیشن های پیامک
  5. رقابت در بازار

توضیحات تاریخچه خدمات پیام کوتاه در ایران به شکل زیر است:

ظهور پیامک

مت مکونن خالق پیامک است. وی ایدهٔ ارسال پیام کوتاه از طریق شبکه‌های موبایل را مطرح کرد.

پیامک به عنوان یکی از ابزارهای ارتباطی در دهه ۲۰۰۰ در ایران ظاهر شد. در آغاز، این خدمات محدود به موارد خاصی مانند ارسال پیامک تبلیغاتی و اطلاع‌رسانی توسط اپراتورهای تلفن همراه بود.

استفاده از خدمات پیام کوتاه در ایران برای نخستین بار در سال ۱۳۸۱ مورد بهره‌ برداری قرار گرفت. از این سال به بعد استفاده از پیام کوتاه به‌تدریج در بین کاربران ایرانی تلفن همراه فراگیر شد.

گسترش استفاده

با رشد فناوری و افزایش تعداد مشترکین تلفن همراه در ایران، خدمات پیامک به شکل گسترده‌تری در دسترس قرار گرفت. مردم از این ابزار برای ارسال پیام‌های شخصی و کسب‌ و کارها برای تبلیغات و ارتباط با مشتریان استفاده کردند.

در سال ۱۳۸۵، ۸ میلیارد پیام کوتاه در ایران مبادله شد. در این سال روزانه ۲۰ میلیون پیام کوتاه توسط کاربران تلفن همراه رد و بدل می‌گردید که این رقم در روزهای خاص و اعیاد مختلف بیشتر می‌شود. امروزه ارسال پیامک جزئی از زندگی و یکی از سریع‌ترین روش‌های ارتباط انسان ‌ها با یکدیگر شده ‌است.

سیستم‌های پیامک تجاری

با رشد بازار تجاری و نیاز به ارتباطات مؤثر با مشتریان، سیستم‌های پیامک تجاری برای ارسال پیام‌های تبلیغاتی و اطلاع‌رسانی به مشتریان طراحی و استفاده شدند.

یکی از این سرویس ها پنل پیامک بهین پیام است که توانسته با ارائه قابلیت های مختلفی در این زمینه یکی از بهترین پنل های پیامکی را ارائه دهد.

بهین پیام با آدرس اینترنتی Behinpayam.com می باشد که افراد می توانند از طریق آن برای مخاطبین هدف خود و بانک شماره موبایل موجود در این سایت پیامک تبلیغاتی ارسال کنند.

توسعه اپلیکیشن‌های پیامک

توسعه‌دهندگان نرم‌افزارها نیز اپلیکیشن‌های پیامک متنی طراحی کرده‌اند که امکانات متنوعی از جمله ارسال تصاویر، ویدئوها و فایل‌های صوتی را ارائه می‌دهند.

یکی از قابلیت هایی که باعث شده است تا نرم افزارها، اپلیکیشن ها و سایت های اینترنتی بتوانند برای کاربران خود پیامک ارسال کنند، وب سرویس پیامکی است که پنل های اس ام اس ارائه می دهند.

وب سرویس یک رابط بین نرم افزاری است که درخواست ارسال پیامک را به پنل اس ام اس ارسال می کند. در نتیجه کسب و کارها می توانند

رقابت در بازار

با افزایش رقابت در بازار ارتباطات متنی، قیمت‌ها بهبود یافت و امکانات افزایش یافت. امروزه، مشترکین ایرانی می‌توانند از خدمات پیامک با انواع امکانات متنوع و همچنین تعدادی از اپلیکیشن‌های پیامک مختلف و یا سامانه پیامک انبوه استفاده کنند.

خدمات پیامک در ایران به عنوان یک ابزار ارتباطی بسیار مؤثر و پرکاربرد در ایجاد ارتباطات شخصی و تجاری تبدیل شده‌اند و از آن به عنوان یک وسیله ارتباطی اساسی در زندگی روزمره و تجارت بهره‌برداری می‌شود.

محبوبیت خدمات پیام کوتاه

استفاده از خدمات پیام کوتاه در بین مردم جهان از محبوبیت زیادی برخوردار است. به عقیدهٔ بسیاری از مردم، استفاده از این خدمات به دلیل «ارزان بودن» به سرعت فراگیر شده‌است. در حال حاضر ۸۳ درصد از کاربران انگلیسی و ۷۹ درصد از کاربران آلمانی تلفن همراه از سرویس پیام کوتاه استفاده می‌کنند. همچنین پیش‌بینی شده‌است که تعداد پیام‌های ارسالی تا سال ۲۰۱۲ به ۳٫۷ تریلیون برسد. با توجه به محبوبیت پیامک در ایران، استفاده از نمایندگی پنل اِس‌اِم‌اِس یکی از روش‌های سودآور کسب درآمد اینترنتی محسوب می‌شود.

دو گروه زیر با خرید سامانه پیامکی می‌توانند سریع‌تر به سوددهی برسند.

  1. کانون‌های تبلیغاتی، آژانس‌های تبلیغاتی و مشاوران تبلیغاتی که مشتری برای تبلیغات به آن‌ها مراجعه می‌کند.
  2. طراحان وب‌سایت، برنامه‌نویسان، شرکت‌های نرم‌افزاری و تمام نرم‌افزارهایی که به سامانهٔ پیامک متصل می‌شوند.

برگرفته از ویکی پدیا و وبسایت اینترنتی بهین پیام

عضویت
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها