دیزل ژنراتور کاشانی

فروشگاه کاشانی فروشنده انواع مختلف دیزل ژنراتور از جمله دیزل ژنراتور کاشانی، سرویس و نگهداری و تعمیرات دیزل ژنراتور و همچنین قطعات یدکی آن بوده و آن را با بهترین کیفیت در اختیار مشتریان قرار می دهد.

دیزل ژنراتور کاشانی

دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور نوعی ژنراتور است که در مواقع ضروری برای تولید برق مورد استفاده قرار می گیرد. اعضای تشکیل دهنده دیزل ژنراتور یک ژنراتور و یک موتور دیزلی می باشد. دستگاه دیزل ژنراتور برای تامین برق مورد نیاز خود، باید نیروی مکانیکی تولید شده را به ژنراتور انتقال دهد. به طور کلی دیزل ژنراتورها دستگاه هایی برای تولید برق بوده و از گازوئیل برای به راه انداختن آنها استفاده می شود. در حقیقت دیزل ژنراتور همان موتور برق بوده و در مکان های مختلف برای تولید برق به کار برده می شود. برای آگاهی بیشتر در مورد دیزل ژنراتور به صفحه دیزل ژنراتور سر بزنید.

 دیزل ژنراتورها در اماکن مختلف به ویژه در مکان هایی که برق به طور موقت قطع است، مورد استفاده قرار می گیرند. بیشترین مصرفی که از دیزل ژنراتور ها می شود، در زمان قطع شدن برق است ولی با این وجود بعضی از انواع دیزل ژنراتورها برای مصارف دائمی  استفاده می شوند. مبنای تولید دیزل ژنراتورها بر اساس نیرویی است که برای تولید برق دارند و بر همین اساس در ابعاد و اندازه های مختلفی طراحی و تولید می شوند. بعضی از انواع دیزل ژنراتورها قادر به تولید برق تا ۲۵۰ ولت آمپر هستند و در بیشتر مواقع برای تولید برق اضطراری مورد استفاده قرار می گیرند. دیزل ژتراتورها در زمان اوج مصرف برق نیز قابل استفاده می باشند. دیزل ژنراتور هایی که سایزشان کوچک است، توانایی تولید برق بیش از ۲۰۰ ولت آمپر را ندارند. از این نوع دیزل ژنراتور بیشتر در مواقع اضطراری استفاده می شود. علاوه بر این دیزل ژنراتورها برای تامین برق روشنایی و همچنین برای نیروی محرکه وسایل نقلیه بزرگ از جمله کشتی ها استفاده می شوند.

دیزل ژنراتور گاز سوز

یکی از ماشین آلات تولید نیرو که در سطح جهان استفاده گسترده ایی از آن می شود، دستگاه مولد برق گازی است که به آن دیزل ژنراتور گاز سوز گفته می شود. ژنراتور گاز سوز از گاز طبیعی به عنوان سوخت برای تولید برق استفاده می کند. این سوخت یکی از مقرون به صرفه ترین و موثر ترین سوخت ها محسوب می شود.

دستگاه مولد برق گاز سوز،  کارکردی مشابه به سایر دستگاه های مولد برق دارد. در حقیقت می توان گفت مهم ترین تفاوت بین ژنراتورهای برق، سوختی است که برای تغذیه آنها مورد استفاده قرار می گیرد. همانطور که قبلاً اشاره شد، در ژنراتور گاز سوز، گاز طبیعی، منبع انرژی برای تولید برق است. معمولاً ژنراتورهای گاز سوز در شهرهای بزرگ استفاده می شود زیرا عرضه سوخت گاز از طریق لوله ها به راحتی قابل دسترسی می باشد.

ژنراتور گاز سوز متشکل از ۴ جزء اصلی است. ژنراتور مولد برق، موتور احتراقی با سوخت گاز، شاسی نگهدارنده سیستم و تابلوی فرمان و قدرت از اجزای ژنراتور گاز سوز هستند. موتور احتراقی با سوخت گاز طبیعی، یکی از مهمترین اجزای ژنراتور گاز سوز است. دیزل ژنراتور گاز سوز به خاطر دسترسی آسان به سوخت در تمام نقاط کشور، آلودگی و سر و صدای کمتر و همچنین هزینه های تامین سوخت کمتری که دارد، یکی از پرطرفدارترین دیزل ژنراتورها می باشد.

میزان مصرف سوخت در ژنراتورهای گاز سوز، متغیر بوده و بستگی به عواملی همچون توان ژنراتور، بار تحمیل شده به ژنراتور و استانداردهای موتور احتراقی از لحاظ راندمان مصرف سوخت دارد.

قطعات یدکی دیزل ژنراتور

قطعات و لوازم یدکی دیزل ژنراتور نقش بسیار مهمی در عملکرد این دستگاه دارند.

روغن دیزل ژنراتور یکی از مهمترین لوازم یدکی بوده و نقش بسیار مهمی در کارکرد دیزل ژنراتور ایفا می کند و در نتیجه باید از بهترین نوع روغن برای این دستگاه استفاده شود. زیرا موتورهای دیزلی به خاطر داشتن قطعات متحرک فلزی، به یک محلول روان کننده نیاز دارند تا دچار اصطحکاک  نشوند. برای دیزل ژنراتور باید از روغن ضد گوگرد استفاده شود زیرا روغن های معمولی دارای H2S و یا سایر ترکیبات گوگردی هستند و ممکن است به خاطر گرما به اسید سولفوریک تبدیل شوند. اسید سولفوریک از اسیدهای قوی بوده و موجب خوردگی پیستون می شود. در نتیجه بهتر است از روغن ضد گوگرد استفاده شود تا دیزل ژنراتور به این مشکلات دچار نشود. از دیگر قطعات یدکی دیزل ژنراتور می توان به ولتاژ رگولاتور دیزل ژنراتور مانند ولتاژ رگولاتور AVR  SX460 اشاره کرد.

فیلتر دیزل ژنراتور یکی دیگر از مهمترین قطعات دیزل ژنراتور محسوب می شود. در حقیقت می توان گفت فیلترها نقش بسیار مهمی در نحوه عملکرد دیزل ژنراتورها ایفا می کنند.  فیلترهایی که دارای کیفیت بهتری هستند، تاثیری مثبت دارند و موجب می شوند دستگاه دیزل ژنراتور عمر طولانی تری داشته باشد. دیزل ژنراتورها دارای فیلترهای مختلفی از جمله فیلتر روغن، فیلتر بای پس روغن، فیلتر سوخت، فیلتر آبگیر سوخت و فیلتر هوا هستند. فیلترهای آبگیر گازوئیلی با تصفیه کردن گازوئیل مصرفی از آلاینده های مایع و گاز، از بروز مشکلاتی مانند افت فرکانس دستگاه جلوگیری کرده و بنابراین دستگاه دچار آسیب نمی شود. کاربرد فیلتر روغن دیزل ژنراتور این است که روغن را از آلاینده های مایع و جامد تصفیه کرده و  از شکستگی سیلندر و میل لنگ جلوگیری می کند. فیلتر هوای دیزل ژنراتور با تصفیه کردن هوا، موجب کاهش مصرف و همچنین عملکرد بهتر دیزل ژنراتور می شود. به این ترتیب دیزل ژنراتور عمر بیشتر و مفیدتری خواهند داشت. در صورتی که فیلتر هوای دیزل ژنراتور به موقع تعویض نشود، ممکن است دیزل ژنراتور بیش از حد گرم شده و در نتیجه نتواند به خوبی کار خود را انجام دهد. با تعویض به موقع فیلتر از شکستگی سوپاپ ها جلوگیری شده و همچنین دیزل ژنراتور در هنگام کار خاموش نمی شود.

عضویت
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها