۵ کتاب برتر که هر ایرانی باید یک بار در زندگی بخواند

اگر قرار باشد در وقت محدود خود فقط چند کـتاب بخوانیم، شما چه کـتاب‌هایی را پیشنهاد می‌دهید؟ برخی از کتـاب‌ها به گفته بسیاری از کـتاب‌‌خوان‌های حرفه‌ای و البته منتقدان ادبی، برای لذت بردن و آگاهی بخشی هر نسلی ضروری است و به همین علت هم شما ممکن است لیست‌های ده گانه و صدتایی از انواع کـتاب‌های خوب دنیا را در اینترنت پیدا کنید. در ادامه این نوشتار ما نیز سعی کرده‌ایم برخی از کتـاب‌های خوب و برتر دنیا را معرفی کنیم که گاهی اوقات ارزش خواندن چندین باره را دارند.

  1. کـتاب‌ تاریخی ایران بین دو انقلاب

«گذشته، چراغ راه آینده است»؛ اگر این جمله را شنیده باشید، به طور حتم نیز می‌دانید که بر اهمیت آشنایی و آگاهی ما نسبت به گذشته و تاریخ‌ کشور و دنیا اشاره دارد. خواندن کتـاب‌های تاریخی معتبر که توانسته‌اند از میان اسناد موجود، چشم‌انداز صحیح‌تری از گذشته ارائه داشته باشند، تاثیر زیادی روی بینش ما نسبت به جامعه شناسی و اخلاقیات مردم در طول اعصار دارد.

کتـاب «ایران بین دو انقلاب» نیز نوشته یراوند آبراهیمیان یکی از همین کتـاب‌های تاریخی است که وضعیت جامعه‌شناختی، احوالات مردم و سیاست ورزی حکمرانان را از دوران قاچار تا زمان پیروزی انقلاب ۵۷ به تصویر می‌کشد و خواندن آن، سر‌نخ‌های خوبی از نحوه زندگی مردم، نوع نگاه و رفتار آنها نسبت به مسائل مختلف و از جمله حکومت‌ها، گروه‌های تاثیرگذار جریان‌های تاریخی و سیاسی و البته دلایل ایجاد مشروطیت و سقوط نظام شاهنشاهی را ارائه می‌دهد. بنابراین اگر به مساله تاریخ گذشته ایران حساس هستید، پیشنهاد می‌کنیم این کـتاب را در لیست کتـاب‌های خود برای مطالعه قرار دهید.

  1. کتـاب شـعر شاهـنامه فرودسی

شاهـنامه فرودسی یکی از شاهکارهای قرن چهارم هجری است که به دست حکیم ابوالقاسم فرودسی نوشته شده است و حال تلاش او در طی سی سال بررسی داستان‌های اسطوره‌ای و کهن از ایران زمین بوده است. اشعار این کـتاب که به لحن حماسی سروده است، داستان‌های قهرمانی و اسطوره‌ای ایران را از زمان‌های دور مانند هخامـنشیان به خوبی به تصویر می‌کشد و با خواندن آن علاوه بر لذت بردن از اوزان شعری، با مجموعه‌ای از زیباترین داستان‌های تاریخی آشنا خواهید شد. اما به دلیل آنکه برخی از کلمات به کار رفته در این کتـاب، قدیمی هستند، پیشنهاد می‌کنیم در کنار خواندن کتاب شاهنامه از یک واژه یاب نیز کمک بگیرید. برای شروع با خرید کـتاب به صورت اینترنتی و دانلود PDF، می‌توانید در هر جایی که به موبایل و لپ‌تاپ دسترسی داشته باشید، از خواندن این کـتاب لذت ببرید.

  1. کـتاب رمان جنگ و صلح

رمان چهار جلدی لئو تولستوی، نوشته نویسنده معروف روسی به نام لئو تولستوی است و داستان کتـاب را در خلال جنگ بین فرانسه و روسیه روایت می‌کند. در این کـتاب خواندنی که یکی از برترین آثار داستانی در دنیاست، ۵۸۰ شخصیت خلق شده‌اند و برخی از آنها مانند پرنس ماری تا انتهای داستان حضور دارند. در این کتـاب چهره جنگ و رشادت‌های مردم به خوبی نمایش داده شده است و حدود ۶۰۰ صفحه از کتـاب، مربوط به اعتقادات فلسفی نویسنده است که خواندشان به میزان زیادی تامل‌برانگیز است. از کتـاب‌های دیگر روسی که ارزش خواندن دارند، می‌شود به جنایات و مکافات و براداران کارامازوف داستایوفسکی و آنا کارنینا اثر لئو تولستوی اشاره کرد.

  1. کتـاب رمان بینوایان

بیش از ۵۰ اثر از نویسنده فرانسوی قرن نوزدهم، ویکتور هوگو به یادگار مانده است، اما کـتاب رمان بینوایان او شهرت جهانی دارد و تاکنون بارها و بارها، تئاتر، فیـلم، سریال، انیمیشن و … از آن ساخته شده است که در اینجا می‌توانید بخشی از آن را مشاهده نمایید. شخصیت اصلی کتـاب ژان والژان است که پس از آزادی از زندان، به دنبال کمک به فقرا است و در این راه مشکلات زیادی برایش ایجاد می‌شود. خود نویسنده درباره این کـتاب نوشته است: «این کـتاب که خواننده را در کلیات و جزئیات به این‌سو و آن‌سو می‌برد، یک فرایند از شر به خیر، از بی‌عدالتی به عدالت، از بطلان به حقیقت، از شب به روز، از فساد به زندگی، از حیوانیت به وظیفه، از جهنم به بهشت و از هیچ به خداست». ترجمه‌های مختلفی از این کتـاب شده است و اولین فردی که کتـاب بینوایان را به فارسی ترجمه کرد، اعتصام‌الملک، پدر شاعر به نام ایرانی، پروین اعتصامی بود. این کتـاب تک جلدی در زمره ادبیات کلاسیک فرانسه به شمار می‌رود و روایت دقیقی از زندگی مردم فرانسه در قرن نوزدهم و پس از انقلاب فرانسه است. دیگر کـتاب‌های مشهور این نویسنده گوژپشت نتردام و مردی که می‌خندد، است.

  1. کتـاب شـعر مثنوی معنوی

مثنوی معنوی مولانا، نه تنها یکی از معروف ترین آثار ایرانی است، بلکه یکی از پرفروش‌ترین کتـاب‌ها در سایر کشورها به شمار می‌رود. از مشخصات این کـتاب می‌توان به ۲۶۰۰۰ بیـت اشاره کرد که در شش دفتر سروده شده است و بخشی از اشعار آن با آیات قران تلفیق شده است. مولانا، عارف بزرگ ایرانی در این مجموعه شـعر، تمام اندیشه‌های خویش درباره انسان، وحدت وجود، جایگاه انسان در هستی و نحوه زندگی صحیح را با ارائه تمثیل‌های جالبی از حیوانات و داستان‌های مختلف بیان می‌کند و علاوه بر آن، سبک شعری به کار رفته در آن بسیار روح‌نواز و لذت بخش است. خواندن این کـتاب برای همه توصیه می‌شود و در حال حاضر می‌توانید آن را به شکل کـتاب رقعی تهیه کنید و یا با خرید آن، pdf آن را دانلود کنید، در این حالت، قیمت مقرون به صرفه‌تری هم خواهد داشت.

از کتـاب‌های دیگری که خواندن آن به شدت توصیه می‌شود، کـتاب ۱۹۸۴ جورج اورول، در جستجوی زمان از دست رفته مارسل پروست، صد سال تنهایی گابریل گارسیا مارکز، گتسبی بزرگ اسکات فیتسجرالد، هملت شکسپیر، ادیسه هومر و بلندی‌های بادگیر اثر امیلی برونته است. در این کـتاب‌ها، نگاه عمیق نویسنده به زندگی، جامعه، سیاست و حکومت، عشق و تنفر به خوبی و در قالب داستان گردآوری شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.