قدیمی ترین جواهرات دنیا!

چه کسی از طلا و جواهر بدش می آید؟ امروزه به راحتی میتوان انواع و جواهرات و سنگ های قیمتی را در سراسر دنیا پیدا کرد. این یک بخش حیاتی از فرهنگ هر جایی در دنیاست. از الماس گرفته تا فلزات ، چوب ، چرم و غیره.. جواهرات یک سری وسایل زینتی برای زیبایی هستند و از زمان پیدایش آن متعلق به طبقه خاصی از مردم بوده است. با تاریخ ما همراه باشید تا سرکی به تاریخچه جواهرات بکشیم و ۵ تا از قدیمی ترین جواهرات دنیا! را به شما معرفی کنیم.

 

۱.مهره های ساخته شده از صدف ناساریوس

مهره های صدفی باستانی
مهره های صدفی باستانی

محققان در غار اسکول در اسراییل ، مهره هایی ساخته شده از صدفی به نام (Nasarius) یافتند. این مهره ها اولین جواهراتی ست که توسط انسان های مدرن ساخته شد و قدمت آن ۱۱۰۰۰۰ سال می باشد. یک نمونه مشابه از این مهره ها نیز در قاره آفریقا، مراکش با قدمت ۸۰۰۰۰ سال پیدا شد. و البته مهره هایی با قدمت کمتر (۷۵۰۰۰ سال) در غاری در ساحل کیپ در آفریقای جنوبی پیدا کردند.


۲.دستبند سنگی دنیسوان

گردنبند سنگی 40000 ساله، غار دنیسوا
گردنبند سنگی ۴۰۰۰۰ ساله، غار دنیسوا

در سال ۲۰۰۸ در یک منطقه حفاری در آلتای سیبری ، یک دستبند سنگی در میان بقایای انسان ها یافت شد. وقتی خاک و مواد آن را مورد بررسی قرار دادند، فهمیدند حدود ۴۰۰۰۰ سال قدمت دارد. بررسی های بیشتر دستبند نشان داد که ان را با استفاده از فناوری ساختند که تا قبل از آن به وجود آن فناوری در دوره پالئولیتیک باور نداشتند.

در ابتدا گفته شد هنرمندی که این دستبند را ساخته ، یکی از انسان های مدرن بوده ولی به سرعت تکذیب شد و اعلام شد که مردم دنیسوان آن را ساختند. این کشف قابل توجه است چرا که تا قبل از آن تصور میشد، دنیسوان ها قبل از انسان های مدرن و نئاندرتال وجود داشتند.


۳.جواهرات طلای وارنا

جواهرات قدیمی گورستان وارنا
جواهرات قدیمی گورستان وارنا

یکی از اولین تمدن هایی که زرگری را توسعه داد، تمدن وارنا بود. این اتفاق در شرق بلغارستان، در نزدیکی دریای سیاه، در منطقه ای پر از دریاچه رخ داد. با وجود چنین آبراه هایی، زرگران تواستند تجارت خود را تا حد ممکن گسترش دهند. بازمانده های آن را امروزه در نکروپلیس یافتیم، جایی که اهالی وارنا مرده های خود را دفن می کردند و قدمت آن به ۴۵۶۰ تا ۴۵۵۰ ق.م باز می گردد. بیش از ۲۹۰ قبر تا کنون یافت شده که ۴۳ تای آنها مقبره خالی می باشد و متعلق به سربازان گمنام است و فقط هدایان آنان یافت شده است. جالب اینجاست تنها در یکی از قبرهای این منطقه به قدری طلا یافت شد که نشان دهنده ثروت وارنا در آن دوران باستان است.


۴.شیشه آلات مصر

گردنبندی از 16 سنگ طلسم، مصر
گردنبندی از ۱۶ سنگ طلسم، مصر

شاید این یکی از معروف ترین جواهرات تمدن مصر باشد. زرگران مصری ماسک طلای توتانخامون، بدن نفرتیتی، سرطاق هرم جیزه و بسیاری از شگفتی های باستانی دیگر را آفریدند. جواهرات مصری دو ویژگی داشتند: از آنجایی که نقره فراوان بود، بیشتر جواهرات از آن ساخته می شد و بیشتر مردم عادی به آن دسترسی داشتند.  ویژگی دیگر استفاده از شیشه های رنگی به جای الماس بود، که این مسئله باعث تنوع در جواهرات می شد.


۵.جواهرات بین النهرین

وسیله های تزیینی مو، بین النهرین
وسیله های تزیینی مو، بین النهرین

در بیشتر جواهرات بین النهرین باستان از ورقه های نازک طلا و الماس رنگی استفاده می شد.قدیمی ترین جواهرات یافت شده در بین النهرین ، متعلق به گورستان سلطنتی اور می باشد که قدمتش به ۲۹۰۰ ق.م باز می گردد.

منبع ancientfacts

بهترین از سراسر وب

عضویت
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها