تاریخچه قلعه بابک

در نزدیکی شهر کلیبر بنایی به نام دژ بابک یا بَذ وجود دارد. این اثر که در زمان ساسانیان به وجود آمده است عنوان خود را از بابک خرمدین وام گرفته است. بابک خرمدین رهبر و مبارز و مقابله کننده  با اعراب تا سال ۸۹۳ میلادی بوده است.

پیشینه تاریخی قلعه بابک

از جمله یافته‌های تاریخی در دژ بابک ، می‌توان سفال‌های نقش دار را ذکر نمود. از دیگر موارد می‌توان سکه های مسی را نام برد که به علت آسیب دیدگی نوشته ها و طرح های روی آن قابل خواندن نمی باشد.

 

 

در دوره پیش از اسلام، از جغرافیای تاریخی بذ، آگاهی چندانی در دست نیست، ظاهراً در دوره هخامنشیان کادوسی‌ها، از اقوام ساکن کرانه‌های جنوب غربی دریای خزر، در آنجا زندگی می‌کرده‌اند و جنگ‌هایی نیز با هخامنشیان داشته‌اند. کسروی می‌گوید که کادوسی‌ها همان قوم طالش‌اند.

 

عکس Image result for ‫قلعه بابک‬‎ %d8%aa%d8%a7%d8%b1%db%8c%d8%ae%da%86%d9%87-%d9%82%d9%84%d8%b9%d9%87-%d8%a8%d8%a7%d8%a8%da%a9 Tarikhema.org

 

در این سده، حمدالله مستوفی درباره اهالی کلیبر، که نزدیک بذ بوده‌اند، نوشته است : مردمش از ترک و طالش ممزوج‌اند. در اوایل دوره اسلامی، بذ به منطقه‌ای گفته می‌شد که در قسمتی از قره‌باغ ـ یا درست تر قره جه داغ ـ آذربایجان قرار داشت و از شمال به رود ارس، از مشرق به قسمت سفلای رود قره سو و دشت مغان و از جنوب به ناحیه اهر در دوره اسلامی به اهر، مَیْمَذ می‌گفتند و مرکز آن نیز اهر قرار داشت بود، و از مغرب به رود کلیبر محدود می‌شد. بذ از لحاظ جغرافیایی تقریباً منطقه‌ای بسته بود. امروزه، رودهای قره سو و سَلین چای و کلیبر و ارس آن را از شمال و مشرق و مغرب مسدود می‌کنند و از جنوب نیز کوه‌های شِیوَر آن را دربرگرفته است.

رسیدن به منطقه هشتادسر تنها از دره رودهای اهر و قوری چای و کجرود امکان دارد. راه عمده این منطقه ییلاقی، که محل دامداری است، به دشت مغان منطقه قشلاقی، تنها از شیارهای گرانکوه هشته سر و از کنار مسیر رودهایی است که از مشرق آن به رود قره سو می‌ریزد. بذ از شمال و شمال غربی به رود ارس، و از کرانه‌های جنگلی رودهای سلین چای و کلیبر به مناطق غربی راه داشت. امروز نیز این منطقه با جاده‌ای که از کناره‌های رود سلین چای می‌گذرد، به کرانه‌های جنوبی رود ارس می‌پیوندد.

 

Related image

 

در ۹ رمضان ۲۲۲ ه ق۱۵ آگوست این قلعه ۸۳۷ بدست نیروی‌های افشین فتح و ویران شد. در اشعار شاعران عرب بذ همچون حسین بن ضحاک باهلی، ابو تمام و بُحتری ذکر و توصیف شده است. ابودلف مسعر بن مهلهل خزرجی خرمدینها را نیمه سده‌ی ۴ ه ق ۱۰ م در بذ دیده بود که به انتظار مهدی بوده‌اند.

جاذبه‌های گردشگری

یک گردشگر کانادایی کلیبر را اینگونه توصیف می‌کند، شهری دورافتاده و خواب آلود در میا‌‌ن کوه‌های سر به فلک کشیده‌ای که قله‌هایشان در زیر مه‌ غلیظ از دیده پنهان شده است. مکانی است به طراوت و سر سبزی انگلیس و ورای ذهنیت ما از طبیعت کویری و خشک ایران. قسمت عمده این توصیف مرهون چشم انداز کوهستانی اطراف قلعه است. دامنه‌های پایین دستی‌ قلعه بخشی از جنگلهای ارسباران هستند، که بعلت نزدیکی‌ به مقر اداره محیط بانی‌ در شهر، دست نخورده باقی مانده اند. زیبایی‌های طبیعی و ویژگی‌های تاریخی دژ بابک از مکان‌های سالیانه علاقه‌مندان بسیاری را ره‌سپار این منطقه می‌کند.

 

Related image

 

ویژگیهای نمایان دژ

بنای دژ که دو طبقه و سه طبقه میباشد که پس از ورودی قرار گرفته است و پس از آن تالار اصلی وجود دارد که پیرامون آن را هفت اتاق دارد، اتاق‌هایی که به تالار میانی نیز راه دارند. در بخش شرقی دژ تاسیسات دیگری مرکب از اتاق‌ها و آب انبارها ساخته شده است.

سقف آب انبارها با طاق جناغی و گهواره‌ای استواراند. محوطه درونی آن‌ها نیز به وسیله گونه‌ای ساروج نفوذ ناپذیر گردیده و به هنگام زمستان از برف و باران پر شده و در تابستان و هنگام تنگناها و محاصره‌ها از آب آن‌ها بهره‌برداری می‌شد. پلکان‌هایی سرتاسری در سمت شمال غربی دژ بود است که اکنون ویران شده و بخش‌هایی از آن بیرون خاک است و تنها راه صعود به بخش‌های بلندتر بناست.

 

Related image

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
دنبال کردن