آبشار آب ملخ کجاست؟

معرفی

استان اصفهان علاوه بر آثار ارزشمند کهن، طبیعت بسیار زیبایی دارد که کمتر راجع به آن صحبت شده است.آبشار آب ملخ از جمله آبشارهای استان اصفهان است که در شهرستان سمیرم واقع شده‌است. موقعیت آبشار در ۶۰ کیلومتری شهر سمیرم و در مجارورت روستای آب ملخ قرار دارد.

Related image

 

علت نامگذاری آبشار

 نام آبشار به این خاطر است که ترکیبات خاصی در آب آن وجود دارد که موجب از بین رفتن ملخ‌های مهاجم می‌شود. وجود این ترکیبات باعث شده تا از آب آبشار به عنوان یک آفت کش طبیعی برای آبیاری مزارع استفاه شود.نام دیگر این آبشار، تخت سلیمان است و به خاطر سنگی که مانند پل دو طرف دره را به یکدیگر متصل کرده این نام به آبشار نسبت داده شده‌است.

آبشار آب ملخ یکی از زیباترین آبشارهای ایران است. رودخانه ی پرجوش و زیبای ماربر، کوه‌های بلند دنا، چشمه‌های فراوان و پرآب، هم جواری رودخانه و جنگل، هوای مطبوع و فضای آرام بخش و دلپذیر، آبشار را به مکانی مناسب برای گردشگری و گذران اوقات فراغت تبدیل کرده است. بهترین زمان بازدید از آبشار آب ملخ فصل‌های بهار و تابستان است. پشت آبشار پرتگاه خطرناک و زیبایی وجود دارد که آب ملخ را به یکی از خطرناک‌ترین آبشارهای ایران تبدیل کرده است.

 

در محل تخت سلیمان، طی یک پدیده نادر طبیعی، آب رودخانه ماربر برای مدتی ناپدید شده و سپس کمی جلوتر در بستر خود هویدا می شود.
این پدیده منحصر بفرد، صدها سال پیش طی ریزش عظیمی از کوه در این محل ایجاد شده و جلوی عبور آب را مسدود کرده است. سپس جریان آب توانسته در همان بستر قبلی خود راهی تونل مانند به طور تقریبی هشتاد متر باز کرده و به جریان خود ادامه دهد اما آنچه که زیبایی خاصی به این پدیده بخشیده است وجود چشمه یا سرابی با آبدهی فراوان است که از دیواره های شمالی بالای سقف تونل خارج شده به شکل آبشاری آبپاش مانند، هر دو دهانه تونل را پوشانده است. در حقیقت آب ملخ نام همین آبشار یا سراب خروشان است.

 

آبشار آب ملخ از دو بخش تشکیل شده است. اولین قسمت آن سرچشمه آبشار است که از دل کوه بیرون می‌آید و بخش دیگر که در زیر سرچشمه آن قرار گرفته، طاقدیسی سبز رنگ است که مثل پل روی رودخانه ماربر خم شده است.

 

گردشگری

اگر در فصل گرم تابستان برای تفریح به‌ دنبال یک مکان عجیب، پر رمز و راز و خنک هستید؛ پیشنهاد ما به شما آبشار آب‌ ملخ در سمیرم است. شاید باورتان نشود آبشاری که به‌ دلیل موقعیت خاص جغرافیایی در آن می‌توانید طلوع و غروب خورشید را تنها ظرف ۳ ساعت ببینید؛ به‌همین دلیل است که روستایی که آبشار آب‌ ملخ در آن واقع شده به روستای نیم‌روز معروف است.

 

 

 

تخت سلیمان

این آبشار به تخت سلیمان (با تخت سلیمان آذربایحان غربی اشتباه نشود) نیز معروف است. وجه تسمیه این منطقه به‌دلیل قطعه سنگ بزرگ و طبیعی است که مانند یک پل روی رودخانه آب ملخ قرار گرفته است و دو دره را به یکدیگر متصل می‌کند. برخی از اهالی این منطقه اعتقاد دارند که این پل مانند یک تخت، محل استراحتگاه حضرت سلیمان بوده است.

 

مسیر دسترسی

اگر از سمت استان اصفهان راهی آب ملخ می شوید، باید از شهرهای اصفهان و سمیرم بگذرید و این شهر را به سمت یاسوج  ترک کنید. در جاده سمیرم- یاسوج، بلافاصله بعد از روستای چهار راه، جاده ای خاکی می بینید که در مسیر آن دو دوراهی وجود دارد. در هر دو مورد راه سمت چپ را در پیش بگیرید و حدود ۷ کیلومتر در آن پیش بروید، تا به روستای آب ملخ برسید. روستایی در شمالی ترین قسمت خط الراس دنا و مردمی که اصالتشان بختیاری است.

نقشه ی آبشار

منابع

  1. «جاذبه‌های طبیعی استان – آبشارها». سازمان میراث فرهنگی استان اصفهان. بازبینی‌شده در ۲۴/۸/۱۳۹۱.
  2. «جاذبه‌های طبیعی اصفهان-۲». خبرگزاری ایمنا. بازبینی‌شده در ۲۴/۸/۱۳۹۱.
  3. «آبشار آب ملخ به روایت تصویر». تبیان، ۲۸/۴/۱۳۸۹. بازبینی‌شده در ۲۴/۸/۱۳۹۱.
  4. محمد ملاحسینی. «آشنایی با آبشار آب ملخ – اصفهان». همشهری آنلاین، ۱/۵/۱۳۹۰. بازبینی‌شده در ۲۴/۸/۱۳۹۱.
  5. «آبشار آب ملخ». وب سایت پادنا.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
دنبال کردن