معرفی تالاب استیل آستارا

در ایران مناطق گردشگری بسیار زیبایی وجود دارد که با طبیعت اعجاب انگیزشان چشمان هرکسی را به خود جذب می‌کند. یکی از این مناطق تالاب ها هستند که کشور عزیز ما به دلیل دارا بودن شرایط خاص زیست محیطی خود، تالاب های مختلفی را در دل خود جای داده است. تالاب استیل یکی از مناطق طبیعی و گردشگری در آستارا است که همه ساله میزبان مسافران زیادی از نقاط مختلف کشور و جهان است.

تالاب استیل تالابی است که در ۷ کیلومتری شهر آستارا و در حاشیه جاده رشت به آستارا قرار دارد. این تالاب یکی از مناطق نمونه گردشگری و توریستی شهر آستارا به‌شمار می‌رود. تالاب‌ها محیط‌هایی با ویژگی‌های مشترکی میان خشکی و آب هستند که باعث شکل گیری اکوسیستم‌های فوق‌العاده‌ای شدند. این یعنی اینکه وجود این مواهب خدادای برای آینده‌ی زمین بسیار با اهمیت است. به گونه‌ای که ارزش اکولوژیک آن‌ها را ۱۰ برابر جنگل‌ها و ۲۰۰ برابر زمین‌های زراعی می‌دانند. تالاب‌ها یا شور هستند یا شیرین.

عکس تالاب استیل آستارا %d9%85%d8%b9%d8%b1%d9%81%db%8c-%d8%aa%d8%a7%d9%84%d8%a7%d8%a8-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%db%8c%d9%84-%d8%a2%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d8%b1%d8%a7 Tarikhema.org
تالاب استیل آستارا

به طور کلی تالاب‌ها شامل مرداب‌ها، مانداب‌ها، خلاش‌ها، خلنگزارها، لشاب‌ها و آب بندان‌ها می‌شود. آب بندان به صورت مصنوعی ایجاد می‌شوند. کشور ایران تالاب‌ها فراوانی دارند که هرکدام با داشتن ویژگی منحصربه‌فردی اهمیت بالقوه‌ای دارد. تالاب استیل از تالاب های آب شیرین و دائمی ایران است که اکنون به عنوان منطقه شکار ممنوع استیل، تحت نظارت سازمان محیط زیست قرار دارد. این تالاب به دلیل مجاورت با روستای عباس آباد آستارا، به نام تالاب استیل عباس آباد نیز شناخته می شود. تالاب استیل به دلیل برخورداری از امتیازات فراوان از جمله امنیت نسبی و کمی عمق آب هر ساله پذیرای پرندگان مهاجر است.

اهمیت اکو توریستی این تالاب از جهت نزدیکی به جاده، تنوع چشم ‌اندازهای طبیعی همچون کوهستان، جنگل و مزارع و کشتزارهای اطراف دو چندان می ‌شود. ضلع‌ غربی تالاب، پوشیده از جنگل و پوشش‌ های سبز گیاهی است و در ضلع شرقی آن درختان توسکای شناور منظره بسیار جالب توجهی را بوجود آورده است که در بهار و تابستان استراحتگاه مسافران بوده و از نظر گردشگری یکی از جاذبه‌ های مهم تلقی می ‌شود.

تالاب استیل آستارا
تالاب استیل آستارا

این منطقه در مهر ماه سال ۱۳۸۱ توسط سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام شد و در فروردین سال ۱۳۸۷ به مدت پنج سال دیگر نیز مورد تمدید قرار گرفت.شاید مسافران بسیاری که سراسیمه قصد رسیدن به دریا را دارند از جاده ساحلی کناری گذشته باشند و دیدن و لذت بردن از این تالاب زیبا را از دست داده باشند. تالاب، ۱۳۸ هکتاری وسعت دارد و گاه بارندگی ها و سخاوت آسمان وسعت آن را افزایش می دهد اما این تالاب قبل از خشکسالی های اخیر ۳۲۰ هکتار وسعت داشت. اگر بخواهیم حالا حالاها از این طبیعت زیبا بهره ببریم باید حواسمان به نفس های تالاب باشد.

از ویژگی‌ های مهم این تالاب وجود ماهیان مشهوری مانند کپور و اردک ماهی است همچنین این تالاب طبیعی جایگاه پرندگان کمیاب بوده که برای زاد و ولد از اروپای مرکزی، ماورای خزر و مناطق قطبی به این منطقه مهاجرت می کنند. تالاب استیل یکی از مهمترین قطب‌ های گردشگری در شهر آستارا محسوب می‌شود که افزون بر کارکردهای زیستی و طبیعی از جنبه‌های اقتصادی و اجتماعی نیز بسیار مهم است. قرار گرفتن این تالاب در بین جاده و کوه اسپیناس و همجواری با هتل بین‌ المللی از جاذبه‌ های توریستی استان گیلان است و سالانه تالاب استیل پذیرای هزاران پرنده مهاجر و جوجه‌آوری این پرندگان در این تالاب است.

تالاب استیل آستارا
تالاب استیل آستارا

وجود درختان توسکا در این تالاب، جلوه‌ای دیدنی به آن بخشیده است. از ویژگی‌های تالاب استیل آستارا این است که درختان این تالاب به علت اینکه ریشه آنها در آب قرار دارد، همواره در پهنای تالاب جا به جا می‌شوند و حرکت می‌کنند. به همین علت، تالاب استیل به تالاب درختان شناور هم معروف است. گفتنی است در گویش تالشی، به این تالاب هستل به معنای آبگیر می گویند. در برخی مواقع نادر، مسافرانی که در اطراف دریاچه، چادر زده و استراحت می کنند پس از گذشت یک روز شاهد جابجایی آب دریاچه می شوند، به طوری که درختان کوتاه داخل استیل زیر آب رفته و ناپدید می شوند و بعد از مدتی مجددا نمایان می شوند. هر چند این پدیده برای مردم محلی عادی بوده و چندان توجهی به آن ندارند اما برای مسافرانی که شاهد جابجایی آب این دریاچه بوده اند بسیار حیرت انگیز و جالب است.

دیدنی ها و خوشگذرانی در تالاب استیل:

تماشای منظره فوق العاده‌ی تالاب

شاید برای بسیاری از شما اینکه بخواهید دردسر سفر و راه را تحمل کنید تا به دیدن تالابی بیایید خیلی پیشنهاد جذاب و وسوسه برانگیزی نباشد؛ اما اگر این کار را انجام دهید و در برنامه های سفرتان به شمال، سفر به تالاب استیل را قرار دهید مطمئنا از انجام این کار پشیمان نمی شوید. چطور با این همه اطمینان از این موضوع صحبت می کنیم؟ دلیل مان چشم انداز فوق العاده زیبا و طبیعت متفاوت و تماشایی ست که تالاب استیل پیش چشمان تان می گستراند. برای اینکه زیبایی تالاب استیل را بهتر درک کنید بهتر است قدم به قدم با توصیف های ما پیش بیایید. تصور کنید که پهنه آبی بزرگی در برابرتان گسترده است، آبی که در روز زیر نور آفتاب به مانند الماس می درخشد و ساکن و آرام روزگار می گذراند. حالا به تصویر پیش روی تان، پیش زمینه ای از کوه های سرسبز و پردرخت البرز را اضافه کنید که با قامتی بلند، در مقابل تان و پشت دریاچه قد علم کرده اند. کمی چشم بگردانید، در گوشه گوشه تالاب، نیزارها، زمین های کشاورزی، شالیزارها و خانه های کوچک و بزرگی را می بینید که اینجا را در میان گرفته اند و به مناظر پیش روی تان تنوع و رنگ داده اند.

تماشای تالاب استیل آستارا
تماشای تالاب استیل آستارا

تماشای پرندگان

این فضا سالانه میزبان سیل مهاجرت پرندگان بیشماری است که از مناطقی مانند اروپای مرکزی، شمال دریای خزر و مناطق قطبی به این سمت پرواز می‌کنند. برخی از این پرندگان مانند «چینگیر نوک‌سرخ» در دسته‌ی پرندگان کمیاب قرار می‌گیرند.

تماشای پرندگان
تماشای پرندگان

قایق سواری

در تالاب استیل چند قایق پدالی در داخل آب در حال حرکتند و مسافرانی را که قصد گشت و گذار بر سطح تالاب و رفتن به زیر سایه سار درختان توسکا را دارند را همراهی می کنند.

قایق سواری
قایق سواری

زمان مناسب برای سفر به تالاب استیل 

بهار و تابستان: بهار و تابستان از بهترین زمان ها برای سفر به تالاب استیل است هرچند در تابستان از سطح آب کاسته می شود و آن زیبایی همیشگی خود را از دست می دهد.

زمان مناسب برای سفر به تالاب استیل آستارا
زمان مناسب برای سفر به تالاب استیل آستارا

پاییز و زمستان: پاییز به دلیل فرارسیدن پرنده های مهاجر زمان خوبی برای سفر به تالاب استیل به ویژه برای علاقه مندان به پرنده نگری ست. البته توجه کنید که اگر در این موقع از سال قصد سفر به این منطقه را دارید حتما لباس گرم همراه ببرید.

مسیر دسترسی

برای رسیدن به تالاب استیل ابتدا به آستارا سفر کنید. از این شهر به سمت جنوب حرکت کرده و خودتان را به جاده آستارا – رشت برسانید. بعد از طی حدود ۵ کیلومتر به تالاب خواهید رسید. یک جاده‌ی کمربندی دور تا دور تالاب کشیده شده که با طی کردن آن چشم‌اندازهای بسیار زیبایی را مشاهده خواهید کرد. تعدادی هتل در نزدیکی تالاب تاسیس شده است که لذت سفر به منطقه را دوچندان می‌کنند.

ویدئوی معرفی  تالاب استیل 

منابع

  • تالاب استیل کجاست؟ – کجارو
  • تالاب استیل آستارا – تریپ یار
  • تالاب استیل آستارا – ایران هتل
  • تالاب استیل آستارا – سیتی پدیا
  • تالاب استیل – ویکی پدیا
  • تالاب استیل آستارا – کارناوال
عضویت
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها