معروف ترین بناهای تاریخی ایران

معروف ترین بناهای تاریخی ایران همان بناهایی هستند که در نظر اغلب مردم داخل و خارج از کشور شناخته شده هستند. اکثر این بناهای تاریخی در سازمان جهانی یونسکو به ثبت رسیده اند.

معروفترین بناهای تاریخی ایران

سازمان جهانی یونسکو آثار باستانی و میراث فرهنگی کشورهایی که عهدنامه میراث فرهنگی یونسکو را پذیرفته اند در لیستی با نام لیست آثار باستانی یونسکو به ثبت رسانده است. یکی از بندهای این عهدنامه، محافظت و نگهداری از آثار ثبت شده توسط تمامی کشورهای عضو یونسکو می‌باشد.

ثبت بناهای تاریخی معروف ایران در یونسکو

در ایران بناهای تاریخی و میراث فرهنگی بسیار زیادی وجود دارد که تا به امروز حدود ۲۳ مورد از آنها به ثبت جهانی رسیده است. موارد بسیار زیاد دیگری نیز وجود دارند که یا در صف تایید یونسکو هستند یا می‌بایست به یونسکو پیشنهاد گردند.

منظور از درصف تایید بودن آن است که از نظر ایران، بناهای تاریخی و آثار باستانی و طبیعی دیگری نیز برای ثبت در یونسکو مناسب بوده اند و به یونسکو پیشنهاد شده اند و این سازمان علمی و فرهنگی جهانی در حال بررسی برای پذیرش یا عدم پذیرش این آثار در لیست خود می‌باشد.

شرایط پذیرش بناهای تاریخی در یونسکو

برای ثبت بناهای تاریخی و آثار باستانی و طبیعی ملت ها در سازمان جهانی یونسکو، معیارها و شروطی وجود دارد که آنها را به اختصار توضیح می‌دهیم:

برای آثار باستانی معیارهایی از قبیل بی همتا بودن آن اثر، برجسته بودن آن نمونه در معماری و … وجود دارد.

برای آثار طبیعی معیارهایی از قبیل بی نظیر و بی همتا بودن پدیده در طبیعت، وجود نمونه ای از مراحل تاریخ زمین شناسی و … وجود دارد.معروفترین بناهای تاریخی ایران

معروفترین بناهای تاریخی ایران

  •  چغازنبیل: یک محوطه تاریخی با قدمت ۳۰۰۰ ساله و آثار دوره حکومت ایلامی ها.
  •   تخت جمشید: پایتخت هخامنشیان که به دست داریوش تاسیس گشته است.
  •  ارگ بم: در استان کرمان واقع شده و چنجمین اثر به ثبت رسیده از آثار ایران در یونسکو است.
  •  بیستون: درکنار کوه بیستون است. شامل کتیبه بیستون می‌شود که توسط داریوش اول نوشته شده است.
  •  تخت سلیمان: یک قلعه تاریخی به جامانده از دوران ساسانی با بخش‌های مختلفی مانند آتشکده آذرگشسب به عنوان یکی از مهمترین آتشکده‌های دوره ساسانی، آتشکده شاهی و جنگ آوران، ایوان خسرو، معبد آناهیتا، آتشگاه‌های کوچک و دروازه‌ها و دیوارهای مستحکم‌اش از بناهای مهم تاریخی جهان به شمار می‌رود.
  •  آبشارهای شوشتر: مجموعه ای پیوسته و دنباله دار از آسیاب ها، پل ها و آبشارها.
  • محوطه تاریخی «پاسارگارد» در استان فارس دومین اثر جهانی شده‌ی این استان و ششمین اثر جهانی ایران به عنوان دومین سهمیه‌ ایران در یونسکو در سال ۱۳۸۳ در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید. این محوطه‌ تاریخی که به دشت مرغاب معروف است، از سابقه تمدنی ۳ هزار ساله برخوردار بود و روستاهایی مانند تل نخودی، تل خاری، تل ۳ آسیاب و ۲ تولان که در هزاره چهارم و سوم پیش از میلاد، در آنها کشاورزی می‌شد، دارای رونق و شکوه ویژه‌ای بود.

خرید مجموعه کتاب های تاریخی

ممکن است شما دوست داشته باشید

خرید مجموعه کتاب های تاریخی

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
دنبال کردن